SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA NAUCZYCIELI
Data: 19.02.2015r.
Grupa: 4-5 latki
Prowadząca: mgr Halina Koziołek
Temat: Na placu przy familoku w cztery pory roku.
Cel ogólny: Rozwijanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-potrafi skupić uwagę przez dłuższy czas
-rozpoznaje wizytówkę ze swoim imieniem
-dokonuje analizy zdania poprzez wyodrębnianie wyrazów
-potrafi dzielić wyrazy na sylaby w połączeniu z interpretacją ruchową
-tworzy rytm wg następstwa pór roku
-czyta globalnie wyrazy związane z „familokiem”
-potrafi połączyć w pary sylaby przeciwstawne
-rozwija koordynację wzrokowo-ruchową i wzrokowo-słuchową
-wykonuje „ćwiczenia paluszkowe”
-używa zwrotów gwarowych
-potrafi wyjaśnić, co to jest „familok”
-posługuje się symbolami
-doskonali wymowę uczestnicząc w zabawie artykulacyjnej „Kalendarz pogody”
Podstawa programowa:
Obszar 1.
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
Obszar 3.
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Obszar 8.
Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
Obszar 9.
Wychowanie przez sztukę: różne formy plastyczne.
Obszar 13.
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Obszar 14.
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Obszar 15.
Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Pomoce i środki dydaktyczne:
Odtwarzacz CD, płyty CD: z piosenką „Familoki”, z muzyką „Bravade” wg Klanzy, z zabawą „Kalendarz pogody” z warsztatów „To i owo czyli jesiennie i zimowo”, z zabawą „Zimno, zimno” wg Bogdanowicz, wyrazy do globalnego czytania, wyrazy do zabawy w Bingo, sylwety zwierząt w chlewiku, tablice do zabawy w Bingo dla każdego dziecka, napisy i symbole pór roku, ilustracje patyczkowych ludzików w różnych pozycjach, wierszyk do masażyka: „Kiedy słonko świeci”, tacki z kaszą manną, partytura do „Kalendarza pogody”, sylwety rękawiczek z sylabami przeciwstawnymi, ilustracja przedstawiająca zimę, podłużne drewniane klocki, styropianowe śnieżynki dla każdego dziecka po kilka, wierszyk „Bałwanek”, wierszyki w gwarze śląskiej na powitanie i pożegnanie, sylwety „familoka” i chlewika na gazetce.
Metody:
-aktywizujące
-praktyczne
-zadań stawianych do wykonania
Formy:
-praca z całą grupą
-praca indywidualna
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie gości:
Piyknie dzisiej wos witomy
Do zabawy zaproszomy!
Tu na ryckach se siodejcie
I nos podziwiejcie.
2.Zabawa integracyjna do piosenki:
Jo jest Karlus, tyś jest Karlus
My Karlusy obydwa.......
3.„Familoki” – śpiew piosenki.
4.Wyjaśnienie, co to jest familok, jak wygląda; zawieszenie (w odpowiednich miejscach) na ilustracji-familoku wyrazów do globalnego czytania z rozsypanki: dom, drzwi, okno, dach, komin, ławka, chlewik.
5.Nauczyciel proponuje dzieciom, by zamieszkać w tym familoku razem na rok, by móc się wspólnie bawić. Wprowadza symbole pór roku:
-wiosna-kwiatek
-lato- słońce
-jesień-listek
-zima-płatek śniegu
Dzieci dzielą wyrazy na sylaby dołączając interpretację ruchową:
-wio-sna – klaskanie
-la-to – uderzanie o uda
-je-sień – tupanie
-zi-ma – skakanie
Ile sylab ma każda pora?
Każde dziecko otrzymuje obrazek z symbolem pory roku. N-l prezentuje ludziki w różnych pozycjach odpowiednio do danej pory roku (wg kart Wygotskiego - patyczkowe ludziki). Dzieci tworzą rytm w kole:
WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA......
6. Wymyślanie nazwy ulicy, na której stoi „familok” rozpoczynającej się głoską „w” (tylko ta litera nie została zasłonięta przez śnieg). N-l odsłania pozostałą część nazwy ulicy. Dzieci próbują odczytać. N-l wypowiada nazwę „Wesoła” sylabami, dzieci odgadują.
7.Zabawa „Bravade” (Idziemy na spacerek) wg Klanzy.
8.ZABAWY PRZY FAMILOKU
WIOSNA
(wskazanie odpowiedniego symbolu)
-Bingo.
Sprawdźmy, jakie zwierzątka mieszkają w chlewiku przy familoku.
Dzieci mają przed sobą tabelki z czterema (4-latki) lub sześcioma (5-latki) nazwami zwierząt oraz guziczki. N-l losuje z rozsypanki po jednym kartoniku (koza, kura, kaczka, gęś, indyk, świnia, królik, kogut, owca), dzieci na swojej tabelce odszukują wyraz i układają przy nim guziczek.
Podział wyrazów na sylaby, wyodrębnienie pierwszej głoski, wyłonienie wyrazów na tą samą literę, kończących się tą samą literą.
-Masażyk w kole:
Kiedy słonko świeci (rysowanie koła plecach)
Skaczą wszystkie dzieci (klepanie rękami)
Kiedy deszczyk pada (delikatne przebieranie palcami)
Do snu nas układa (położenie głowy na masowanych plecach)
A gdy tęcza jest na niebie (głaskanie głowy od czubka do boków)
Uśmiechamy się do siebie (zwrócenie głową do środka koła uśmiechy do siebie)
LATO
-Mama woła dzieci na lody: n-l wywołuje dzieci sylabizując lub głoskując ich imiona. Wywołane dzieci wybierają tackę z kaszą (manną) z „narysowanymi” lodami, oznaczoną swoim imieniem, wracają na miejsce.
-Zabawa „Mamo, mamo.....”
Dzieci siedzą na dywanie ( przed nimi tacki z kaszą) i wołają „Mamo, mamo czy na placu są kałuże?”
N-l odpowiada: „Tak, bardzo duże!”
Dz.: „A jak je przejść?”
N-l: Tak.
Nauczyciel pokazuje kartkę ze wzorem drogi np. zygzakiem, falą itp. Strzałka wskazuje kierunek: z góry na dół. Dzieci odwzorowują drogę na swojej tacy rysując paluszkiem w kaszy.
JESIEŃ
-„Kalendarz pogody”- zabawa ortofoniczna przy muzyce. Dzieci (siadają naprzeciw tablicy z partyturą) naśladują głosem różne zjawiska atmosferyczne wg partytury zawieszonej na gazetce (kap, ra ta ta, szszsz, ach, och).
ZIMA
-„Zimno, zimno” zabawa wg M. Bogdanowicz
-Zrobiło się zimno, więc trzeba założyć rękawiczki, które należy dobrać w pary, łącząc sylaby przeciwstawne. Następnie chętne dzieci odczytują sylaby.
-Przeliczanie wyrazów w zdaniu. Spadł śnieg (styropianowe śnieżynki), dzieci układają na płotku (drewniany klocek) tyle śnieżynek, ile wyrazów jest w zdaniu (dzieci układają zdania na podstawie ilustracji i własnych doświadczeń).
-Zabawa paluszkowa „Bałwanek”
Chociaż małe rączki mam, (ręce przed siebie)
To bałwanka zrobię wam. (ręka ociera się o rękę ruchem
okrężnym)
Z jednej piąstki zrobię nóżki, (piąstka przed sobą)
Z drugiej brzuszek okrągluśki. (druga piąstka na pierwszej)
Na to uśmiechnięta twarz, (buzia oparta brodą na piąstkach)
No i już bałwanka masz. (kiwanie głową na boki)
9.Zakończenie.
Dzieci leżą na dywanie wg Dennisona. Głębokie wdechy i wydechy.
Następnie stają w kole trzymając się za ręce i recytują wierszyk:
Ćma się robi, cza iść do dom,
Dejcie tu na wszystko pozor.
Jutro zaś się tu trefiymy
I się fajnie pobawiymy.
Teraz wszystkich uściskomy
I do mamy poskokomy.
10.Pożegnanie gości, wręczenie upominków.