X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27178
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czy to jutro czy to dziś, każdemu potrzebny jest miś - scenariusz zajęcia dydaktycznego

Temat: Czy to jutro czy to dziś, każdemu potrzebny jest miś

Zajęcia dla dzieci z grupy: Pszczółki, Biedronki, Muchomory i klasy I Szkoły Podstawowej Nr 87

Cele ogólne:
- Zapoznanie ze „ Świętem pluszowego misia”
- Poznanie historii pluszowego misia
- Rozwijanie aktywnej postawy w czasie zajęć
- Kształtowanie umiejętności pracy w grupie
- Rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą
- Integracja dzieci młodszych i starszych
Cele operacyjne :
Dziecko:
- Zna historię powstania zabawki pluszowego misia
- Jest aktywne w czasie zajęć
- Potrafi pracować w grupie
- Interesują się literatura dziecięca

Metody:
• słowna
• oglądowa
• aktywizująca

Formy:
• praca z całą grupą
• praca zespołowa
• praca indywidualna

Pomoce: informacja o historii powstania pluszowego misia, muzyka na płytach CD, wykałaczki, rękawiczki z jednym palcem, garnki z przywiązanym sznurkiem, piłeczki, sylweta buzi misia, teksty zagadek, kartki papieru, markery, szaliki do zasłonięcia oczu, talerzyki, miód, klej, duże arkusze papieru, dyplomy


Przebieg zajęcia:
1. Powitanie wszystkich dzieci, przedstawienie celu zajęć.
2. Nauka hasła „ Czy to jutro czy to dziś, każdemu potrzebny jest miś”
3. Przedstawienie historii pluszowego misia
HISTORIA PLUSZOWEGO MISIA

A czy dzieci znają historię pierwszego pluszowego misia? Nie? To posłuchajcie. Opowieść nauczyciela o historii powstania pluszowego misia. Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.

4. Prezentacja swoich maskotek oraz taniec przy muzyce
5. Zaprezentowanie przez poszczególne grupy swojego miniowego bohatera ( plakat, kilka zdań o swoim misiu)
6. Konkurs „ Wykałaczki i rękawiczka” – zbieranie 5 wykałaczek w rękawicy z jednym palcem.
7. Prezentacja wiersza przez grupę Pszczółki
8.Taniec przy muzyce
9. Konkurs „ Przeciąganie garnka z miodem” – przeciąganie garnka za pomocą sznurka przywiązanego do kija.
10. Prezentacja wiersza przez grupę Biedronki
11. Zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi”
12. konkurs „ Karmimy misia” – rzucanie piłeczkami do otworu w sylwecie buzi misia.
13. Taniec przy muzyce
14. Prezentacja wiersz przez grupę Muchomorki
15.Zagadki słowne
Posłuchajcie teraz uważnie , tego co wam opowiem, bo wiadomości te przydadzą się do następnego konkursu :

Niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy, do którego przygotowują się już pod koniec lata. Bardzo dużo jedzą i szykują sobie legowisko – gawrę. Może to być jama w ziemi wyścielona liśćmi, gałązkami i mchem lub jaskinia, spróchniałe pnie drzew. Nie opuszczają jej aż do wiosny. Kiedy się budzą są lżejsze prawie o 200 kg i bardzo głodne!
Małe misie rodzą się w zimie- ważą około 1 kilograma i mierzą 25 cm. Przez pierwsze miesiące życia są bezradne i pozostają pod czujnym okiem mamy, nie opuszczają legowiska. W wieku 4 miesięcy, pod opieką mamy – niedźwiedzicy, wybierają się na pierwszy spacer po okolicy.
Niedźwiedź brunatny jest wszystkożercą- lubi prawie wszystko : owoce, korzenie roślin, grzyby, żołędzie oraz ryby, jaja ptaków i mięso.
Mają doskonały węch, mocne pazury do wspinania i grzebania w ziemi, świetnie umięśnione łapy. Oczy mają małe i słabo widzą, ale świetnie słyszą.

Wysłuchaliście uważnie wiadomości o niedźwiedziach brunatnych. Jeżeli tak. To nasz mini test rozwiążecie bez trudu. Zapraszamy do zabawy chętne osoby, kto zna odpowiedź, szybko się zgłasza.

1. Co robią brunatne niedźwiedzie zimą ?
a) lepią bałwany
b) śpią
c) jeżdżą na sankach
d) budują domki w śniegu

2. Co niedźwiadki lubią jeść ?
a) lody z kremem
b) najchętniej jadają mięso, mięso i jeszcze raz mięso
c) są wszystkożerne-jedzą chętnie ryby, owoce, grzyby i mięso
d) w karcie dań misiów są tylko marchewka i szpinak

3. Jak duże są misie po urodzeniu ?
a) tak duże jak myszka
b) wielkością dorównują młodemu lwu
c) spokojnie mogą zmierzyć się z byczkiem
d) mają około 25 cm i ważą 1 kg

4. W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy ?
a) Zapamiętale uprawiają gimnastykę, aby nabrać sił
b) Jeżdżą na rowerze
c) Dużo jedzą i szykują sobie legowisko

5. Jak nazywa się legowisko niedźwiedzi ?
a) Gawra c) hotel
b) Karmnik d) buda

6. Zastanów się, czy niedźwiedzie :
a) Mają długie ogony
b) Dobrze prowadzą samochód
c) Mają „ dobrego nosa”
d) Dobrze słyszą i mają doskonały węch
Inne zagadki
Miś Uszatek uczęszczał do:
• szkoły podstawowej
• przedszkola
• żłobka
Kubusia Puchatka nazywano inaczej:
• Misiem o Wielkim Brzuszku
• Misiem o Smutnym Usposobieniu
• Misiem o Małym Rozumku
Przysmakiem Gumisiów są:
• gumi — orzechy
• gumi — jagody
• gumi — cukierki
Miś koralgol chciał się nauczyć:
- jeździć na rowerze
- grać w piłkę
- pięknie śpiewać

15. Konkurs „ Rysujemy misia”- dwoje dzieci z każdej grupy, jedno ma zasłonięte oczy i rysuje misia według instrukcji drugiego dziecka
16. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Niedźwiadek” – dzieci ustawiają się w kole i pokazują gestem śpiewany tekst:
JEDNA ŁAPKA, DRUGA ŁAPKA,
JA JESTEM NIEDŹWIADEK.
JEDNA NÓŻKA, DRUGA NÓŻKA,
A TO JEST MÓJ ZADEK.
LUBIĘ MIODEK, KOCHAM MIODEK,
I KRADNĘ GO PSZCZÓŁKOM
JEDNĄ ŁAPKĄ, DRUGĄ ŁAPKĄ,
ALBO CIĄGNĘ RURKĄ.
17. Klasa I prezentacja wiersza
18. Konkurs „ Wyjadanie miodku” - wylizywanie miodu z talerzyka bez pomocy rąk.
19. Wykonanie plakatu przedstawiającego bohatera grupy
20. Pasowanie na Przyjaciela Pluszowego Misia – wręczenie dyplomów
21. Ewaluacja zajęć

Opracowała Marlena Jermakowicz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.