Numer: 27157
Przesłano:

Dzień Ziemi w naszej placówce - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat zajęć: Dzień Ziemi w naszej placówce

Data: 27.04.2015 r.
Prowadząca: Edyta Berbecka
Cele ogólne zajęć:
kształtowanie świadomości ekologicznej;
rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego;
uświadomienie dzieciom skutków zaśmiecania i zanieczyszczenia środowiska;
Cele szczegółowe zajęć:
uczeń będzie wiedział co, oznacza pojęcie „ekologia”;
pozna zasady ochrony przyrody;
będzie potrafił posegregować odpady (śmieci) na : papier, szkoło, metal, plastik;
będzie wiedział, że odpady mogą być dzięki segregacji powtórnie przetworzone przez przemysł lub utylizowane ( zniszczone );

Metody pracy:
słowna;
oglądowa;
praktyczna;
Środki dydaktyczne:
plakaty o Dniu Ziemi
ilustracje z pojemnikami – koszami na odpady;
zagadki ekologiczne,
krzyżówka z hasłem „ Szanuj przyrodę”;
kosze, gazety, worki, odpady;
duże kartony z napisami: szkło, plastik, metal, papier;
tablice, markery, magnesy;
Spodziewane efekty:
uczeń:
potrafi samodzielnie wyjaśnić pojęcia: „ekologia”, „segregacja”, „utylizacja”;
potrafi segregować śmieci;
zna skutki segregowania śmieci;
zna zasady ochrony środowiska;
potrafi rozwiązać krzyżówkę;


Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Ustalenie daty.
4. Przedstawienie tematu i celu zajęć.
5. 22 kwietnia – Międzynarodowym Dniem Ziemi. Rozmowy na temat Święta Ziemi. Wyjaśnienie pojęcia ekologia (nauka, która uczy nas jak dbać o środowisko i jak postępować, aby przyroda była piękna, zdrowa i długo nam służyła)
6. Rozwiązanie krzyżówki ekologicznej – hasło „szanuj przyrodę”.
7. Rozwiązywanie zagadek o tematyce ekologicznej:
Na mapie miasta plama zieleni,
Tam zimą wiosną spacerujemy,
Tam podglądamy życie przyrody
I urządzamy z wiatrem zawody.

Znajdziesz ją w rzece, znajdziesz w kałuży,
Jeśli jest czysta, do picia służy.

Nie widzisz go i nie czujesz,
Oddychają nim zwierzęta i ludzie.

Służy do oczyszczania dymów.
Instalują go na szczycie kominów.

Bardzo proszę wszystkie dzieci,
Niech wrzucają do mnie śmieci.
8. Rozmowa na temat: Jak utrzymać w czystości terenie dookoła Ośrodka?
Pogadanka na temat segregacji śmieci w celu ich powtórnego przetworzenia.
9. Konkurs – segregacja odpadów.
Troje dzieci dokonuje segregacji z rozrzuconych „śmieci” do pudeł z
napisami: szkło, plastik, papier, metal.
10. „Jak postępuje przyjaciel Ziemi”?- wspólne ustalenie zasad ochrony
przyrody
Przypuszczalne:
Segreguje................. (śmieci przed wyrzuceniem)
Nie łamie .............................( gałęzi krzewów i drzew)
Nie pozwala, aby kapała .........................(woda z kranu)
Wyłącza światło, gdy ostatni..............(wychodzi z pokoju)
Nie zaśmieca............................(ulicy, lasu)
Nie płoszy ..............(zwierząt, ptaków)
Nie depcze...............(trawników, kwiatów)
11. Podsumowanie zajęć.
12. Ocena zajęć przez dzieci:
czy podobały im się zajęcia?
co było dla nich szczególnie ciekawe?
co im się nie podobało?
12. Pożegnanie dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.