Scenariusz zajęć rewalidacyjno – wychowawczych
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym (grupa 6 uczniów)
Temat: Przygotowanie kukły Marzanny
Prowadząca: Katarzyna Kulik
Cele:
1. Poznawczy:
- poznanie pojęć (kalendarz, data, miesiąc, pora roku)
- poznanie tradycji topienia Marzanny
- utrwalanie nazw części ciała
- ćwiczenie pojęć proporcji (wielki, wysoki, krótki, mały)
- poznanie różnych technik plastycznych
2. Wychowawczy:
- wychowanie do tradycji
- wdrożenie do porządku i estetyki
- umiejętność pracy w małych grupach i działanie zespołowe
- wykształcenie odpowiedzialności za powierzone zadania
- chęć podejmowania działań twórczych
3. Tyflopedagogiczny:
- rozwijanie zmysłów (dotyk, zapach)
- ćwiczenie orientacji przestrzennej
- rozwijanie wyobraźni
- doskonalenie sprawności manualnej palców w czasie wykonywania prac
Metoda: instrukcja słowna, pogadanka, pokaz, działania praktyczne
Forma pracy: zbiorowa
Pomoce i środki dydaktyczne: patyki, materiały o różnej fakturze, zniszczone ubrania, krepa, gazety, sznurek, słoma, farby, klej, nożyczki, guziki, papier kolorowy, mazaki
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć:
- powitanie i rozmowa z dziećmi
- zapoznanie dzieci z pojęciami (kalendarz, pora roku, data, miesiąc)
- zapoznanie z tradycją topienia Marzanny
- omówienie technik wykonania pracy
- zwrócenie uwagi na dobór proporcji poszczególnych części kukły w odniesieniu do
swojego ciała
- porównywanie wielkości (duży, gruby, mały, chudy)
2. Działania praktyczne:
- podział zadań wg sprawności dzieci (wykonanie stelażu, wypełnienie gazetami rękawów
bluzy i rajstop, wykonanie głowy ze słomy i materiału)
- połączenie wszystkich elementów
- upiększanie i zdobieni kukły
- obejrzenie wykonanej Marzanny
3. Sprzątanie:
- wdrażanie do porządku
4. Wyprawa nad Wartę i topienie Marzanny
5. Zakończenie
- rozmowa z dziećmi
- wspólne śpiewanie piosenki