Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6-letnich
Temat tygodnia: Urządzenia elektryczne.
Temat dnia: Co to za urządzenia ?
Podstawa programowa:
Nasz kontakt z techniką
-bezpieczne korzystanie z wybranych urządzeń technicznych
-poznanie w sposób bezpośredni lub pośredni, różnych form zastosowania techniki w życiu ludzi
Cele ogólne:
Przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych
Cele operacyjne - dziecko:
- rozpoznaje i nazywa wybrane urządzenia elektryczne,
- zna zasady bezpiecznego korzystania z różnych urządzeń elektrycznych,
- rozumie zasadę bezwzględnego zakazu samodzielnego korzystania z urządzeń elektrycznych
- wie, gdzie produkuje się prąd elektryczny i jak energia dociera do odbiorcy.
- rozwija wrażliwość słuchową
- rozmawia na konkretny temat,
- uczestniczy w zabawie
Metody pracy: obserwacja, ćwiczeń praktycznych, rozmowa kierowana, pokaz , burza muzgów.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, płyta CD cz. I , karty pracy, obrazki przedstawiające urządzenia elektryczne, imitacja elektrowni, sznurek, lampka nocna, chusta animacyjna
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie i wprowadzenie w tematykę zajęć.
2.Zabawa wprowadzająca
Wspólne schowanie się pod chustę, (doznanie uczucia, że jest ciemno), zapalenie lampki, (uczucie, że jest jasno). Wniosek: lampa służy do oświetlenia
Podział wyrazu lampa na sylaby oraz głoski
Pytanie: Co jest źródłem światła w lampie (żarówka)
Co powoduje, że żarówka się świeci? (źródło -prąd)
3.Skąd mamy prąd w mieszkaniach, fabrykach, w przedszkolu? –„ burza mózgów".
Zabawa wyjaśniająca w prosty sposób funkcjonowanie systemu energetycznego ( elektrownia). Po wybraniu jednego obrazka z rysunkiem urządzenia elektrycznego dzieci podchodzą do nauczyciela i „podłączają się” nitką wychodzącą z kłębka wełny. Po rozwinięciu nitek do wszystkich uczestników zabawy powstaje prawdziwa sieć energetyczna. Na początku znajduje się „elektrownia” (pomalowany kartonowy model), z której grubymi linkami „prąd” jest przesyłany do „zakładu energetycznego” (symbolizuje go kłębek). Stąd, cienkimi czerwonymi nitkami, prąd dociera poprzez pajęczynę przewodów do odbiorców (dzieci) i służy do zasilania wszystkich urządzeń (plansze i obrazki).
Odpowiadanie na pytania:
Do czego potrzebny jest prąd?
Jakie urządzenia zasilane prądem ułatwiają nam życie?
Jakie urządzenia techniczne znajdują się w waszych domach?
Wyjaśnienie, że prąd elektryczny jest pożyteczny, o ile jest właściwie wykorzystany.
Staje się natomiast groźny, jeśli używamy źle zabezpieczonych urządzeń elektrycznych.
Trzeba bardzo ostrożnie zachowywać się przy korzystaniu z wszelkich urządzeń elektrycznych , zawsze przy pomocy dorosłej osoby.
Zapoznanie z zasadami bezpiecznego obchodzenia się z prądem.
• Nie dotykaj mokrymi rękami urządzeń elektrycznych.
• Nie wyciągaj wtyczki z gniazdka, ciągnąc za sznur.
• Nie baw się w pobliżu słupów elektrycznych (nie wchodź na słupy linii elektrycznych, nie puszczaj latawców w pobliżu linii elektrycznych).
• Nie zbliżaj się do zerwanych przewodów elektrycznych.
Prezentacja znaku ostrzegającego Uwaga prąd i umieszczenie go na ścianie w pobliżu gniazdka elektrycznego.
4. „Urządzenia techniczne” – rozmowa na podstawie obrazka. Zapamiętywanie nazw urządzeń wykorzystywanych w domu i ułatwiających życie człowiekowi, dzielenie nazw urządzeń na
sylaby. Wskazywanie urządzeń na obrazkach umieszczonych na tablicy i określanie, do czego służą.
5.Uzupełnianie kart pracy. Kolorowanie urządzeń z których mogą korzystać dzieci 6.Podsumowanie zajęć.
Prąd elektryczny ułatwia nam życie, ale jest też bardzo niebezpieczny. Dzieci mogą korzystać same jedynie z urządzeń zasilanych bateriami.
Opracowała: Ewa Ząbek