X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27149
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Niebieski Dzień - scenariusz zajęć

Cele główne:
Zachęcanie dzieci do picia wody ,zastępowania nią innych napojów.
Wyeksponowanie koloru niebieskiego jako manifestacja wobec zanieczyszczania wód pitnych.
Uświadomienie skutków marnotrawstwa wody pitnej.
Wdrażanie do prawidłowego korzystania z wody pitnej.

Przebieg:
W tym dniu dzieci przychodzą do przedszkola w niebieskich ubrankach.
Przywitanie dzieci, rozmowa na temat wyjątkowości dzisiejszego dnia „Witam was niebiesko” .

Zagadka słowna:

„Służy do mycia, służy do picia, bez niej na ziemi nie byłoby życia” (woda)

2,Słuchanie opowiadania nauczycielki , opracowanego na podstawie tekstu M. Śliwińskiej

„...Czy wiesz, że woda jest bezcennym skarbem na Ziemi? Potrzebują jej ludzie, zwierzęta i rośliny. Nieste­ty, na naszej planecie przeważają zbiorniki ze słoną wodą, która nie nadaje się do spożycia. Wody pitnej jest dużo mniej niż słonej. Czy wiesz, co jest naszym najważniejszym pokarmem? Nie jest to chleb ani mięso czy ser. Słodycze ani owoce. Najważniejsza jest WODA! Bez wody nie byłoby życia. Bez jedzenia człowiek może przeżyć nawet trzy tygodnie, bez picia nie dłużej niż pięć dni! Dlatego musimy naszą wodę chronić! Zapotrzebowanie na nią stale rośnie, a czystej wody jest na świecie coraz mniej.
Każdy z nas zużywa codziennie dużo wody. Wodę nie tylko pijemy. Potrzebna jest także do codziennego mycia i prania. Do kąpieli i do toalety Czy wiesz, co można zrobić, aby nie niszczyć i nie marnować niepotrzebnie wody? Jak zaoszczędzić ten skarb cenniejszy od złota?...”
 
3.Zabawa ruchowo-relaksacyjna, z elementem wizualizacji: „Roślinność miejska”(tekst autorstwa: J. Bot )

. Nauczycielka pokazuje im pobliskie drzewo. Opowiemy dziś sobie, za pomocą ruchu historię z życia nasionka, które spadło właśnie z tego drzewa. Drzewa, które rośnie tuż za oknem naszej sali przedszkolnej i obserwuje nas całymi dniami. Myślę, iż jest ono naszym przyjacielem. Zgadzacie się ze mną? Zmienię was teraz w „małe nasionko” właśnie z tego drzewa.

1.  Dzieci przy muzyce relaksacyjnej zamieniają się w „małe nasionko”, które leży tuż nad powierzchnią  ziemi (dzieci w pozycji skulonej w rozsypce na dywanie)
2.        Jest ciepło, pada ciepły deszczyk i nasionka zaczynają puchnąć, nabrzmiewać (dzieci w pozycji skulonej odzwierciedlają ruchem nabrzmiewanie nasion)
3.       Nasionko pomału wypuszcza korzonki (dzieci wysuwają powoli: 1 nogę, a potem 2 nogę)
4.    Nasionko otrzymało wodę, która potrzebna jest mu do wzrostu, więc zaczyna rosnąć, wypuszcza łodygę (dzieci powoli wstają i wyprostowują ciało)
5.      Świeci słoneczko, na dworze jest mu dobrze i ciepło, więc nasionko zaczyna wypuszczać gałęzie, a na nich liście, coraz większe i bardziej rozłożyste (dzieci stopniowo unoszą  ręce, obrazując ruchem wzrost gałęzi i liści)
6.      Wesoło szumi , porusza gałązkami, cieszy się że dzięki ziemi, wodzie i słońcu stało się piękną, zdrową, zieloną częścią przyrody (dzieci swobodnie obrazują treści, uśmiechają się, kołyszą, są radosne)

I w ten oto sposób z małych nasionek , w naszym mieście Słupsku, wyrosło tyle  pięknych drzew. Brawo!

4.Picie i smakowanie wody mineralnej z butelki . Pokaz co należy zrobić z pustą butelką, aby zmniejszyć jej wymiary.
Dzieci piją i smakują wodę mineralną. Określają jej smak, zapach, barwę, Następnie mierzą za pomocą centymetra krawieckiego wymiary butelki po wodzie-jako odpadu. Po czym obserwują jak nauczycielka zgniata butelkę, zmniejszając tym samym jej wymiary. Ponowne mierzenie centymetrem wymiarów zgniecionej butelki. Wyciąganie wniosków z porównań.

5. Zagadki słowne – dzieci łapią piłeczkę i zgadują zagadki z koszyka.

Jest w morzu i rzece, w jeziorze i w stawie. Jest także w herbacie 
i kawie. (WODA)

Cieszy się gleba, gdy on spada z nieba. (DESZCZ)

Mieszkam wysoko na niebie, ale na Ziemi, tam w dole, 
gdy tylko mnie zobaczą chwytają za parasole. (CHMURA)

Spogląda z wysoka na kurki, na wannę,
gdy go używasz, udaje fontannę. (PRYSZNIC)

Ma na dnie piasek albo kamienie. 
Do morza spieszy wciąż niestrudzenie. (RZEKA)

Tak samo zwie się drobniutki deszcz, jak zupka, którą czasami jesz. (KAPUŚNIACZEK)

Przypnij łyżwy, rękę podaj!
Po tej wodzie – lecz nie wodzie, będziemy się ślizgać co dzień. (LÓD)

Zimny, biały z nieba leci,  bardzo go lubicie dzieci.
A gdy słońce mocniej grzeje,  to się woda z niego leje.  (ŚNIEG)

Zgadnij, jakie kurki pozwalają co dzień płynąć zimnej albo ciepłej wodzie.(KRANY)
 

6..       Występ grupy V „Cztery żywioły”
Występują: woda- ziemia- ogień – powietrze –rekwizyty: cztery płachty materiału (brązowy, biały, niebieski, czerwony),muzyka, dzieci ubrane  na czarno.
 
To jest opowieść o Naszej Ziemi.
Na Ziemi wszyscy razem żyjemy.
Ale czy zadbać o nią umiemy?
Dzisiaj się wreszcie tego dowiemy!
 
Cztery żywioły tutaj mieszkają,
Które, na co dzień nam pomagają,
Woda i ogień, powietrze i ziemi,
Do życia stale nam ich potrzeba!
 
Zaraz je poznać lepiej możecie,
Jeśli uważnie słuchać będziecie!
 
Recytacja – prezentacja żywiołów.
 
Ziemia:
Jestem ziemia, wielka ziemia,
Która cały czas się zmienia.
Z wierzchu bywam bardzo zimna,
Lecz w środku jestem inna.
Lawa we mnie jest gorąca,
Płyta jedna, drugą trąca.
W koło stale się obracam
Taka już jest moja praca.
 
Woda:
Jestem kroplą czystej wody,
Która częścią jest przyrody.
Mogę morzem być głębokim,
Rzeką o brzegu szerokim.
Tajemnice skrywam w sobie,
Sekret wam dziś zdradzić mogę:
Wielkie elektrownie ruszam,
Ciężkie skały sama skruszam,
Siłę w sobie mam wspaniałą,
Chociaż jestem kropla małą.
 
Ogień:
Ja jestem ogień, potężny ogień,
To ja się dla was rozpalić mogę,
To ja oświetlam drogę w ciemności,
To w moim cieple ogrzejesz kości.
Bezpiecznie z jaskini mogłeś wychodzić,
Gdy nauczyłeś się ze mną obchodzić.
 
Powietrze:
Jestem powietrzem, choć mnie nie widać
To dzięki mnie możecie oddychać.
Jestem, choć dotknąć mnie nie możecie,
O sile mojej wnet się dowiecie:
To ja po morzach przeganiam fale,
To ja w wiatraki dmucham wytrwale,
To ja pozwalam ptakom szybować,
To ja chmurami musze kierować.
Kiedy się złoszczę to dachy zrywam,
Ale zazwyczaj łagodny bywam.
 
7.Mini quiz: Tak czy nie?

Dzieci odpowiadają TAK,NiE

1 Woda służy do mycia TAK
2.Wodę piją wszystkie zwierzęta TAK
3.Wodą jest nie potrzebna roślinom  NIE
4.Ludzie powinni oszczędzać wodę TAK
5.Woda jest nikomu już nie potrzebna NIE
6. Woda jest smaczna TAK
7.Woda potrzebna jest do zupy TAK
8. Woda jest zdrowa TAK

                        Praca indywidualna dzieci. Wypełnianie karty pracy: „Woda - największy skarb” w grupach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.