SCENARIUSZ UROCZYSTOSCI „POWITANIE WIOSNY”
PRZEPROWADZONEJ DN. 20. 03. 2015
Prowadzące: Marta i Anna Chilimończyk
Miejsce: Sala gr. Gumisie
Cele ogólne: Poznanie zwyczajów ludowych związanych z powitaniem
wiosny oraz uczestniczenie w tej uroczystości
Cele operacyjne: Dz. wie jaka pora roku następuje po zimie
Dz. zna zwyczaje ludowe związane z powitaniem wiosny
Dz. potrafi wymienić zwiastuny wiosny
Dz. poda rozwiązanie zagadek o wiośnie
Dz. zna i zaśpiewa piosenki o tematyce wiosennej
Dz. potrafi zilustrować ruchem muzykę i treść piosenek
Dz. potrafi czynnie uczestniczyć w zabawie
Środki dydaktyczne: marzanna, gaiczek, kwiaty, osoba pani Wiosny, kosz z
rekwizytami( zwiastuny wiosny), plansze, dekoracja sali, nagrania z piosenkami o tematyce wiosennej
Przebieg uroczystości
• Oglądanie przedstawienia „ Wiosno, wiosenko gdzie jesteś?”w wykonaniu dzieci z gr. Gumisie opracowanego i przygotowanego pod kierunkiem nauczyciela A. Chilimończyk
• Rozwiązanie zagadki:
Nadchodzi po zimie
Znasz dobrze jej imię
Kroczy w kwiatów pąkach
I promieniach słonka ( wiosna)
• Do sali wchodzi pani Wiosna i budzi śpiące dzieci dotykając je kwiatami, Dz. witają panią Wiosnę piosenką, pokazując treść gestami
Witaj wiosno, witaj wiosno
Jak się masz, jak się masz
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy
Bądź wśród nas, bądź wśród nas
• Zabawa kołowa z Panią Wiosenką
Chodzi wiosenka tu w środku koła
Wonna , pachnąca , bardzo wesoła
Ty Wiosenko dobrze wiesz kogo kochasz tego bierz
Pani wiosna chodzi w kółku i rozdaje dzieciom kwiatki, dz. które otrzyma kwiatek tańczy razem z wiosną w kółeczku
• Zabawa przy muzyce z płyty CD „Wiosenny korowód” – prowadzi P. Wiosna
• Konkurs recytatorski pt. „Ekologiczna Wiosna” – dzieci recytują wiersze Pani Wiośnie
• Zabawa z przebiśniegiem. Podczas muzyki dz. podają sobie kwiaty, przerwa w muzyce – kto ma kwiaty wchodzi do środka koła
• Rozwiązywanie zagadek słownych
• Prezentacja piosenek o Wiośnie przez dzieci z każdej grupy
• Opowieść ruchowa „Wiosenna pogoda”
Pada deszcz – ręce uniesione do góry, poruszanie palcami
Wieje wiatr – ręce poruszają się w prawo i lewo
Burza: błyskawica – klaszczemy w ręce
grzmot – tupiemy nogą
tęcza – roztaczamy rękoma półkola
• Zabawa „Tak czy nie”. Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania np. Czy wiosną liście spadają z drzewa? itd.
• Na zakończenie zabawy w sali wszystkie dzieci tańczą w trzech kołach przy muzyce z płyty CD
• Przejście do szatni w celu ubrania się i wyjścia na podwórko. Przemarsz z Marzanną, kwiatami i piosenkami uliczkami osiedla
• Ustawienie Marzanny w ogrodzie w celu porwania jej przez wiatr.