Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców
Data realizacji: 3.03. 2015
Grupa wiekowa: 4 latki
Prowadząca: mgr Anna Chilimończyk
Temat: „Dziś Rodzicom powiemy co o higienie jamy ustnej wiemy ” - podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacji zdrowotnej „Akademia aquafresh”
Cele: zachęcenie dzieci do codziennego dbania o higienę jamy ustnej.
utrwalenie zdobytych informacji na temat higieny jamy ustnej
prezentacja piosenek związanych z higieną jamy ustnej
integracja rodziców w trakcie udziału w konkursach
Umiejętności z podstawy programowej: dziecko:
2/1 zna zasady mycia zębów, dba o higienę jamy ustnej
3/3 wypowiada własne opinie na określony temat
5/1 zna zagrożenia płynące z nadmiernego spożywania słodyczy
5/2 rozumie konieczność wizyt kontrolnych u stomatologa
8/1 śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego
15/1 włącza członków rodziny w rodzinne spotkania przedszkolne
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie rodziców, nawiązanie do przeprowadzonej tematyki zajęć
Na zajęciach poruszane były tematy związane z higieną jamy ustnej m.in.: jak prawidłowo dbać o zęby, skąd się biorą zęby, dlaczego należy chodzić do dentysty oraz co należy jeść, by mieć zdrowe zęby. Sylwetki bajkowych postaci Pastusiów , Zębusia i Szczotkusia przybliżyły dzieciom wiedzę na temat zdrowych zębów. Podczas zajęć dzieci mogły również obejrzeć filmy edukacyjne, wysłuchać bajek, pobawić się z Pastusiami oraz rozwiązać zagadki dinozaura Barneya – przyjaciela Pastusiow .
2. Dzieci witają rodziców piosenką
Wszyscy są witam was zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty raz , dwa, trzy
3. Dzieci recytują przerywnik
Dziś rodzicom powiemy co o Pastusiach wiemy
Rozmowa z dziećmi na temat Postaci z programu
• Kim są Pastusie?
• Jak mają na imię?
• Kto z nich jest dziewczynką?
• O którym Pastusiu jest ta zagadka?
Ten Pastuś malutki jeden ząbek ma
Lecz bardzo mocno o niego dba
• Jak wygląda Billi?
Śpiewanie przez dzieci piosenki przez dzieci o Pastusiach
Pastusie ( na melodię Szła dzieweczka)
Milki Billi oraz Lilly to pastusie trzy
Co dzień rano i wieczorem do zębusiów szły
Kto zawsze, kto zawsze o zęby dba,
ten uśmiech wesoły na twarzy ma!
A robaczek ten próchniaczek to wróg zębów twych
On wciąż niszczy ci zębusie gdy nie myjesz ich
4. Dzieci recytują przerywnik
Dziś rodzicom powiemy co o Zębusiach wiemy
Rozmowa z dziećmi na temat zębów
• Gdzie na początku ukryte są zęby?
• Jak nazywają się zęby, które wam wyrosły?
• Kto ma więcej zębów dorośli, czy dzieci?
• Ile jest zębów mlecznych?
• Do czego służą zęby?
Śpiewanie przez dzieci piosenki Ząbki
Kiedy wstanę już z łóżeczka, patrzy , patrzy się szczoteczka
W prawo, w lewo, w prawo , w lewo zdrowe ząbki miej kolego
Wszystkie zdrowe zęby mam.
Rano, wieczór o nie dbam
Już szoruję ząbki swoje, szoruj co dzień także swoje
W prawo, w lewo, w prawo , w lewo zdrowe ząbki miej kolego
Wszystkie zdrowe zęby mam.
Rano, wieczór o nie dbam
5. Dzieci recytują przerywnik
Dziś rodzicom powiemy co o szczotkusiach wiemy
Rozmowa z dziećmi na temat szczoteczek do zębów
• Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów
• Dlaczego należy wymieniać szczoteczki?
• Jak jest różnica między szczoteczką dla dorosłych , a dzieciecą
Śpiewanie przez dzieci piosenki Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda
Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda,
tak się zaczyna wielka przygoda.
Myję zęby, bo wiem dobrze o tym,
kto ich nie myje, ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!
ref. Szczotko, szczotko, hej szczoteczko!
Kręć się, kręć się, kręć w kółeczko!
W lewo, w prawo, w prawo, w lewo!
Po jedzeniu kręć się żwawo!
Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć!
6. Dzieci recytują przerywnik
Dziś rodzicom powiemy co o robaczku próchniaczku wiemy
Rozmowa z dziećmi na temat próchnicy zębów
• Jak nazywa się choroba zębów?
• Kiedy ona powstaje?
• Co należy zrobić gdy w ząbkach zamieszka robaczek próchniaczek?
Śpiewanie przez dzieci piosenki Dbać o zęby zawsze trzeba
Już od teraz każde z dzieci o pastusiach wszystko wie
Zna Szczotkusia i Barneya, chętnie od nich uczy się
Szuru - buru szczotka , pasta
Szuru – buru sprawa jasna
Szuru – buru raz po raz
Zaraz czyste ząbki masz
Dbać o zęby zawsze trzeba wie to każdy przedszkolaczek
Więc szczoteczkę chwytaj prędko, by nie straszył cie próchniaczek
7. Dzieci recytują przerywnik
Dziś rodzicom powiemy co o dentyście wiemy
Rozmowa z dziećmi na temat wizyt u stomatologa
• Kiedy należy chodzić do dentysty?
• Co z naszymi ząbkami robi dentysta
• Jak inaczej nazywa się lekarz dentysta?
Śpiewanie przez dzieci piosenki Kasiu dbaj o zęby
Kasia zębów myć nie chciała, ciągle ciastka zajadała.
Czekoladki i cukierki, kulki, żelki, bombonierki.
Refren: Kasiu, Kasiu dbaj o zęby, myj je co dzień, mówi mama,
zostaw proszę te cukierki, w zębach dziury będziesz miała.
Aż tu nagle coś się stało, Kasia nie chce już słodyczy.
Coś ją w zębach zabolało, dziura płacze, dziura krzyczy.
Refren: Kasiu, Kasiu....
Gdy ból mocno ci dokucza, pan dentysta ząb ratuje,
on wyleczy twoje zęby poboruje, zaplombuje.
8. Wręczenie dzieciom dyplomów „Mistrza Akademii Aquafresz” przygotowanych przez nauczycielkę
9. Włączenie rodziców w podsumowanie programu w formie konkursów
Konkursy dla rodziców związane z tematem zajęć dzieci kibicują swoim rodzicom
Rodzice podzieleni na 4 drużyny, która drużyna zdobędzie najwięcej punktów, ta wygrywa i otrzymuje dyplom, pozostałe drużyny otrzymują nagrody pocieszenia - naklejki
Konkurs pierwszy
Każda z drużyn porusza się w rytmie muzyki, gdy muzyka cichnie zadaniem drużyny jest ułożenie z guzików szczoteczki do zębów, kubka, zęba
Konkurs drugi (każda z drużyn typuje swojego przedstawiciela do tego konkursu)
Na patyku znajduje się sznurek ze szczoteczką do zębów kto pierwszy nawinie szczoteczkę na patyk , tej drużynie przyznawany jest punkt
Konkurs trzeci
Każda z drużyn na melodię piosenki „Wlazł kotek na plotek” ma ułożyć słowa jednej zwrotki piosenki o ząbku i ją zaśpiewać
Konkurs czwarty (każda z drużyn typuje swojego przedstawiciela do tego konkursu)
Zadaniem uczestnika jest pokolorowanie obrazka robaczka próchniaczka i wycięcie go nożyczkami
10. Pożegnanie się piosenką
Za wspólna zabawę pięknie dziękujemy
Jutro się spotkamy dziś obiecujemy
Hej, hej, hej ja, ho maszerują przedszkolaki wesoło
11. Wypełnianie przez rodziców kwestionariusza ankiety ewaluacyjnej z odbytych zajęć
Kwestionariusz ankiety dla rodziców
Ankieta została opracowana w celu zebrania informacji dotyczących zajęcia otwartego z podsumowania programu zdrowotnego „Akademia Aguafresh”. Zebrane dane posłużą udoskonaleniu pracy przedszkola Zależy mi bowiem, aby zajęcia przynosiły jak największą korzyść Państwu i dzieciom.
Ankieta jest anonimowa.
Proszę podkreślić właściwą odpowiedź lub wpisać w wolne miejsce.
1. Czy jest Pani/Pan zadowolony z udziału w zajęciu otwartym
• Tak
• Nie
• Nie mam zdania
2. Czy odpowiadał Pani/Panu czas trwania zajęcia?
• Tak, odpowiadał
• Było zbyt krótkie
• Było zbyt długie
3. Czy chciałaby Pani/Pan, aby podsumowania programów zdrowotnych odbywały się w formie
• nauczyciel prowadzi zajęcie z dziećmi – rodzice tylko obserwują
• występów artystycznych dzieci
• wspólnej zabawy dzieci i rodziców
• inne propozycje (jakie?)........................................
4. Czy Pani/ Pana zdaniem rodzice powinni współpracować z przedszkolem w zakresie promocji zdrowia?
• Tak
• Nie
• Nie mam zdania
5. Co Pani /Panu podobało się na dzisiejszym zajęciu?
........................................
........................................
6. Co Pani /Panu nie podobało się na dzisiejszym zajęciu?
........................................