Scenariusz zabaw rozwijających sprawność manualną dzieci 3- letnich
Prowadząca : Ilona Mach
Data: 13.04.2015 r.
Temat: „Nasze rączki” -wyrabianie elastyczności działania rąk podczas zabaw rozwijających sprawność manualną dzieci.
Cele ogólne:
-rozwijanie sprawności manualnej , koordynacji ruchów rąk ze wzrokiem ; stymulowanie rozwoju małej motoryki
Cele szczegółowe: dziecko
- naśladuje ruchy malowania ścian, sufitu, zrywania owoców itp.
- rozplątuje supełki
- segreguje przedmioty
- wyciska gąbkę z wody
- składa chusteczkę w kostkę
- posługuje się spinkami do bielizny
- naśladuje pranie
- rysuje kredą po śladach wzory z zachowaniem kierunku
- ćwiczy palce rąk
- reaguje na muzykę
Metody:
- słowne:żywego słowa- wiersz, objaśnienia , instrukcje
- oglądowe; pokaz, obserwacja
-czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń
Forma:
indywidualna
zbiorowa
Pomoce: nagrania muzyki na CD, patyczki, cukierki, orzechy, chusteczki, spinacze do bielizny, pojemniki, kartki, sznurek z zawiązanymi supełkami, gąbki, szary papierowej, sznurek do bielizny
Przebieg:
1.Zabawa powitalna dzieci w czasie dowolnej muzyki biegają na przerwę: prosimy dzieci, aby naśladowały ruchy, które są potrzebne przy takich czynnościach jak: malowanie ścian, sufitu, zrywanie owoców, łapanie much oraz inne czynności wg pomysłu dorosłego,
2. Zabawa „Paluszki się witają” – dotykanie kciukiem kolejno opuszków wszystkich pozostałych palców, zaczynając od palca wskazującego.
3. Segregowanie przedmiotów według rodzaju.
Rozdanie dzieciom pudełek z pomieszanymi patyczkami, fasolą , orzechami laskowymi Zadaniem każdego dziecka jest posegregowanie tych przedmiotów na trzy zbiory.
4. Rozplątywanie supełków sznurka
Rozdanie dzieciom sznurków z zawiązanymi supełkami – zadaniem dzieci jest rozwiązanie ich
5. Wyciskanie gąbki w wodzie ciepłej
Dzieci podzielone na grupy 4- osobowe, zadaniem dzieci jest zgromadzić się wokół misek z wodą i wycisnąć nad miską gąbkę
6. Zabawa ruchowa- Taniec do piosenki „ Nie chcę Cię znać”
7. Składanie chusteczek tiulowych w kostkę
Dzieci otrzymują chusteczki zadaniem jest złożenie chusteczki w kostkę
8. Przenoszenie cukierków spinkami do bielizny
Dzieci otrzymują po 4 cukierki położone na podkładce, otrzymują puste pojemniki do których za pomocą spinek do bielizny przenoszą cukierki
9. Zabawa w pranie Dzieci mają chusteczki tiulowe, w czasie dowolnej muzyki naśladują że je piorą potem strzepują i wieszają na sznurku do bielizny przy pomocy spinek lub normalnie . Sznurek do prania wcześniej nauczyciel przygotowuje i zawiesza w miejscu w którym nie będzie przeszkadzał w zajęciu.
10. Figury- obrysowywanie kredą lub kredkami pastelowymi przygotowanych na dużym arkuszu szarego papieru konturów figur geometrycznych. W czasie dowolnej muzyki dzieci obrysowują.