Scenariusz V konkursu pt. ,,Szczecin - moje miasto”
Opracowały: mgr Anita Michałowska, mgr Żaneta Felusiak
Przedszkole Publiczne nr 46 w Szczecinie
CEL:
• wzbudzenie patriotyzmu do miasta, w którym mieszkamy.
METODY PRACY: zadań stawianych przez nauczyciela, słowna,
FORMY PRACY: grupowa, zespołowa.
Podzielenie przed konkursem dzieci na cztery grupy za pomocą kolorowych ,,Grufusiów” (czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego).
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: medale - Gryfusie w czterech kolorach (czerwonym, zielonym, niebieskim), cztery opaski w kolorach Gryfusiów, talerze, ciuchcia, płyta CD z podkładem muzycznym, krzyżówka, hasła do krzyżówki, puzzle (cztery herby Szczecina w kopertach), obrazki - Katedra, Baszta, Gryf, Zamek, Flaga, Wały Chrobrego, Pomnik, Magnolie oraz podpisy do ilustracji, zadania matematyczne, cyfry, dyplomy, słodycze, cztery miseczki, piłeczki do liczenia punktów.
PRZEBIEG KONKURSU:
Dzieci wychodzą do sali i zajmują miejsca według koloru swojego Gryfusia.
1. Nauczycielki przebierają się za podróżników i pociągiem jadą do Szczecina. W trakcie jazdy prowadzą konwersacje o tym jaki jest Szczecin.
Przebieg konwersacji:
Gienia:
Henia wiesz, że Szczecin leży nad morzem.
Henia:
Co ty Gienia Szczecin to piękne miasto przez, które przepływa taka rzeka Wisła.
Gienia:
Wisła, akurat ta rzeka to się nazywa Odra i pływają po niej statki.
Henia:
Gienia a wiesz, że w Szczecinie są bardzo dobre paszteciki z mięsem, kapustą i grzybami i z serem.
Gienia:
Oj nie mów bo mi ślinka leci. O jakie dobre.
Henia:
Gienia, Gienia patrz to Szczecin. O jaki piękny. Tyle tu zabytków, świateł, ludzi.
Kiedy dojeżdżają na miejsce okazuje się, że wszyscy śpią zaczynają na melodie ,,Panie Janie” śpiewać piosenkę pt. ,,Och Szczecinie.” (Śpiewać zaczynają cicho, a kończą głośno akcentem talerzy).
Och Szczecinie, Och Szczecinie
Pora wstać, pora wstać
wszystkie dzwony biją, wszystkie dzwony biją
Bim, bam bom, bim, bam, bom.
Powitanie najstarszych grup wiekowych przez podróżników i zaproszenie dzieci na wspólny spacerek po Szczecinie.
2. Zabawa ruchowa pt. ,,Podróż autobusem.”
Nauczyciel za pomocą kolorowych opasek z Gryfusiem wyznacza kierowcę – kapitana, który otrzymuję kierownicę- obręcz i wiezie stojących za sobą dzieci po sali, w dali słuchać odgłosy ulicy. Autobus z dziećmi dojeżdża do miejsca, gdzie jest kolor ich Gryfusia. Podczas przejażdżki w tle słychać muzykę.
3. Rozwiązywanie krzyżówki.
Dzieci losują pytanie, które odczytuje nauczyciel. Następnie odpowiedź nauczyciel wpisuje w odpowiednie miejsce.
S
Z
C
Z
E
C
I
N
Hasło: SZCZECIN
1. Ulubiony przysmak Szczecinian? (pasztecik)
2. Jezioro, którego nazwa pochodzi od pięknego koloru? (Szmaragdowe)
3. Jest produkowana w Szczecinie i swoim zapachem wita gości? (czekolada)
4. Nazwa ulicy przy, której znajduje się nasze przedszkole? (Zawadzkiego)
5. Drzewa - Kwiaty, z których słynie Szczecin? (magnolie)
6. Stolicą jakiego województwa jest Szczecin? (Zachodniopomorskie)
7. W tym miejscu wielu mieszkańców szczecina spędza weekendy na wspólnych spacerach? (Park Kasprowicza)
8. Miejsce, gdzie można zobaczyć wiele gatunków róż? (Różanka)
4. Zabawa ruchowa z piosenką pt. ,,Po Odrze.” (Na melodię piosenki pt. ,,Łabędzie” M. Bogdanowicz)
Po naszej Odrze, Odrze pływają łabędzie
Kto pary nie znajdzie ten niezdarą będzie?
Kto pary nie znajdzie ten niezdarą będzie?
Mamy, mamy przyjaciele swego.
5. Układanie puzzli.
Każda grupa otrzymuje obrazek (taki sam herb Szczecina – Gryf). Obrazek jest podzielony na taką samą liczbę części np 6. Zadanie polega na jak najszybszym ułożeniu obrazka. Czas wyznacza nauczyciel licząc od 10 do 1.
6. Zabawa dydaktyczna pt. ,,Podpisz obrazek.”
Dzieci losują różne napisy. Następnie wyszukują odpowiedni obrazek przyczepiony na tablicy i umieszczają napis pod ilustracją ( Katedra, Baszta, Gryf, Zamek, Flaga, Wały Chrobrego, Pomnik, Magnolie).
7. Zabawa z piosenką pt. ,,O jak przyjemnie”.
Dzieci ustawiają się w pociąg za swoimi kapitanami.
O jak przyjemnie i jak wesoło
W Szczecinie bawić się, się, się
Raz nóżka prawa, raz nóżka lewa
Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy.
8. Zabawa matematyczna pt. ,,Szczecińskie liczenie.”
Każda drużyna losuje kopertę z zadaniem matematycznym. Po jej otwarciu i przeczytaniu przez nauczyciela zadania dzieci za pomocą liczmanów rozwiązują zadanie i wskazują odpowiednią cyfrę.
• Rano do portu przypłynęło pięć statków, a wieczorem przypłynęły cztery statki. Ile statków przypłynęło do portu? (9)
• Dzieci poszły na spacer do Parku Kasprowicza gdzie na drzewach rosły kwiaty magnolii. Chłopcy zerwali cztery kwiaty magnolii, a dziewczynki zerwały trzy. Ile kwiatów zerwały dzieci? (7)
• Mama kupiła trzy paszteciki z serem, a tata kupił pięć pasztecików z kapustą. Ile pasztecików kupili rodzice?(8)
• W przedszkolu dzieci kolorowały herb Szczecina. Chłopcy pokolorowali cztery Gryfy, a dziewczynki pokolorowały sześć gryfów. Ile Gryfów pokolorowały dzieci? (10)
9. Zabawa muzyczno – ruchowa pt. ,,Szczecińska makarena.”
Nauczyciel pokazuje kroki makareny, a dzieci go naśladują i wspólnie tańczą makarenę.
10. Pożegnanie się podróżników, podziękowanie i wręczenie każdemu dziecku dyplomu i słodyczy.