SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
TEMAT ZAJĘCIA: „Barwy świata” – ćwiczenia logopedyczne utrwalające prawidłową wymowę głosek szeregu szumiącego w wyrazach.
DATA ZAJĘCIA:
NAUCZYCIEL PROWADZĄCY: mgr Katarzyna Kacprzak
DZIECI OBECNE NA ZAJĘCIU:
CELE GŁÓWNE:
utrwalanie głosek: „sz,rz,cz,dż”
usprawnianie pracy narządów artykulacyjnych: języka, warg, policzków, podniebienia
usprawnianie aparatu oddechowego i fonacyjnego
CELE SZCZEGÓŁOWE:
dz. utrwala układ artykulatorów charakterystyczny dla głosek szeregu szumiącego
dz. usprawnia aparat oddechowy, fonacyjny i narządy artykulacyjne
dz. prawidłowo wymawia wyrazy z głoskami: „sz,rz,cz,dż”
dz. mówi starannie i wyraźnie
METODY:
słowne, działań praktycznych, słuchowe, wzrokowe
FORMA:
Indywidualna, zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
wiatraczki, piórka, „Dmuchajka”, zabawkowe ptaszki do dmuchania, kolorowe kółeczka z papieru, obrazki tęczy, opowiadanie „Tęczowy świat”, wiersz „Liczenie kwiatów”, gra „Tęcza”, obrazki z zagadkami (pomidor, marchewka, cytryna, banan, liść, biedronka, bałwan, rak, motyl, tęcza), gra memo „Logopedyczny Piotruś”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie logopedy z dziećmi.
2. Ćwiczenia oddechowe: dmuchanie kolorowych piórek, kolorowych wiatraczków i zabawkowych ptaszków z jednoczesnym nazywaniem kolorów; dmuchanie przez słomkę „Dmuchajki”, przenoszenie z pomocą słomki kolorowych kółek z papieru na kartkę z narysowaną tęczą.
3. Ćwiczenia artykulacyjne – opowiadanie „Tęczowy świat”.
Dzieci, Adaś i Małgosia postanowiły wyjść na spacer (mówimy „tup, tup”). Nie wiedzieli, jaka będzie pogoda, wzięli więc ze sobą na wszelki wypadek parasole (mocno otwieramy i zamykamy buzię). Szli dłuższą chwilkę, kiedy nagle zaczął padać deszcz (dotykamy kilkakrotnie czubkiem języka różnych miejsc na podniebieniu). Dzieci rozłożyły parasole (kląskamy). Bardzo się cieszyły bo dawno już nie padał deszcz i na podwórku do tej pory było sucho (śmiejemy się: ha ha, ho ho, hi hi, he he). Teraz można było skakać przez kałuże (wypychamy czubkiem języka policzki). Deszcz przestał padać, a gdy dzieci spojrzały w górę, okazało się, że na niebie pojawiła się piękna, kolorowa tęcza (unosimy język w kierunku nosa). Dzieci były bardzo zadowolone ze spaceru (uśmiechamy się szeroko, nie pokazując zębów).
4. Ćwiczenia utrwalające głoski szumiące: „sz, rz,cz, dż” w wyrazach
a. Nauczycielka czyta wiersz: „Liczenie kwiatów”, dzieci liczą starając się to robić wyraźnie, na jednym wydechu:
Nad zieloną łąkę lecą dwa motyle.
Oj, bardzo się cieszą, że tu kwiatów tyle.
Kolorowe kwiaty cztery zobaczyły.
Nabrały powietrza, do czterech liczyły:
Jeden, dwa, trzy, cztery.
Ale pięknych kwiatów jest więcej na łące.
Liczyły do sześciu kwiatuszki pachnące:
Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć.
Poleciały dalej na skraj cudnej łąki.
A tu nowy dywan ścielą kwiatów pąki.
Radosne motyle buzie otworzyły.
Powietrze wciągnęły, do ośmiu liczyły:
Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem.
Teraz razem z dziećmi będą kwiaty liczyć.
Liczyć do dziesięciu.
Będą wspólnie ćwiczyć:
- Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem, dziewięć, dziesięć.
b. Gra „Tęcza” - dzieci wymawiają nazwy obrazków oraz ich kolory i układają na planszy.
c. Rozwiązywanie zagadek i nazywanie kolorów obrazków.
d. Granie w memo: „Logopedyczny Piotruś”.
e. Powtarzanie wyrazów z głoskami szumiącymi: „tęcza, uczeń, kubeczek, pajęczyna, wieczór, pieczarka”. Kolorowanie obrazków.
5. Podziękowanie dzieciom i pochwalenie za bardzo ładną pracę z logopedą.
Scenariusz napisała:
mgr Katarzyna Kacprzak
W scenariuszu wykorzystano wiersz: „Liczenie kwiatów” z książki E. Skorek: „100 tekstów do ćwiczeń logopedycznych”