X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27071
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Życie i rozwój roślin. Scenariusz zajęć

1. Prowadząca : Krystyna Idkowiak
2. Data: 19. 03. 2015 r.
3. Grupa : 3-4-5-6 latki

Temat kompleksowy : Wiosna, wiosna

Temat dnia :Wiosna idzie przez świat

Temat zajęć : Poznajemy warunki niezbędne do życia i rozwoju rośliny na podstawie opowiadania M. Różyckiej ,,O żółtym tulipanie’’

Zadanie z podstawy programowej : wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju i wzrostu roślin 12/2

Cele ogólne:
-zapoznanie z rozwojem roślin i warunkami niezbędnymi do ich rozwoju
-tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej
-utrwalenie charakterystycznych cech wiosny

Cele szczegółowe:
-zna etapy rozwoju tulipana
-wie, jakie warunki są niezbędne do rozwoju rośliny
-zna nazwę i charakterystyczne cechy wiosny
-wypowiada się na określony temat
-rozwiązuje zagadki
-dzieli wyrazy na sylaby
-współdziała w zabawie
-śpiewa piosenki i bawi się przy muzyce
-logicznie myśli odróżniając zdania prawdziwe od fałszywych

Metody pracy :
-oparte na słowie
-oparte na obserwacji
-oparte na działalności praktycznej

Środki dydaktyczne i materiały: sylweta pani wiosny, sylwety słoneczek , chmurek ,emblematy z folii samoprzylepnej, maskotka żaby i biedronki ,kwiatki dla każdego dziecka, bębenek, płyty z nagraniami piosenek ,opowiadanie ,,O żółtym tulipanie’’ ,ilustracje historyjki obrazkowej, cebulki kwiatowe, kubeczki po jogurcie, ziemia , materiały plastyczne- kartki z konturami wazonu z tulipanem ,klej, kredki ,kolorowa bibuła ,chusta animacyjna

Przebieg zajęcia

Sytuacje edukacyjne
Powitanie
Wybór jednego z trzech emblematów –słoneczko, kropelka deszczu lub kwiatek

Odwiedziny pani wiosny i przywitanie z dziećmi –dzielenie imion dzieci na sylaby.

Zabawa ,, Prawda czy fałsz’’
Dzieci wskazują prawdziwe zdania wypowiadane przez nauczycielkę podnosząc w górę słoneczko lub podnosząc chmurkę jeśli zdanie jest fałszywe..

Piosenka ,,Wiosna w błękitnej sukience’’
Dzieci śpiewają piosenkę.
Zabawa ,,Grający bębenek’’
Dzieci otrzymują sylwety kwiatków i mają położyć przed sobą tyle kwiatków ile usłyszą uderzeń w bębenek.
Zabawa ruchowa przy piosence ,,Chodzi wiosna chodzi ‘’.
Dzieci stoją w kole .W środku jest Wiosna i wykonuje polecenia zawarte w tekście.
Chodzi Wiosna chodzi, chodzi po polanie ,chodzi po polanie
Zaraz zobaczymy koło kogo stanie ,zaraz zobaczymy koło kogo stanie.
Pięknie się ukłoni do tańca zaprosi
zatańczą wokoło, będzie im wesoło ,zatańczą wokoło będzie im wesoło.

Inscenizacja opowiadania ,,O żółtym tulipanie’’
Wypowiedzi dzieci na temat treści opowiadania. Ułożenie obrazków historyjki wg kolejności zdarzeń.
Zabawa ,,Wiosna budzi się’’
Dzieci poruszają rytmicznie chustą animacyjną . Na hasło DESZCZ dzieci, które mają emblematy kropelek deszczu otrzymane na początku zajęć zamieniają się miejscami. Na hasło SŁOŃCE zamieniają się miejscami dzieci mające emblematy słońca a na hasło KWIATKI zamieniają się miejscami osoby mające emblematy kwiatów.
Pokaz różnego rodzaju cebulek kwiatów i cebuli –warzywa .
Dzieci wskazują podobieństwa i różnice
Sadzenie cebulek tulipana w kubeczkach po jogurcie.
Wybór odpowiedniego miejsca w celu postawienia hodowli.
Zabawa ,,Czego potrzebuje tulipan?’’
Spośród różnych obrazków wybieramy te, które są potrzebne roślinom do życia i przyczepiamy je wokół ilustracji tulipana.
Praca plastyczna ,,Tulipan w wazonie’’
Dzieci na kartkach mają narysowane kontury wazonu i tulipana.
Starsze dzieci ozdabiają wazon szlaczkami literopodobnymi , młodsze wg własnego pomysłu. Tulipana wszyscy wyklejają kulkami kolorowej bibuły.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.