X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27045
Przesłano:
Dział: Internat

Na Łodzi - scenariusz zajęć relaksacyjnych z elementami kinezjologii edukacyjnej Dennisona

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RELAKSACYJNYCH

Temat: "NA ŁODZI" - zajęcia relaksacyjne z elementami Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona

Prowadzący: Edyta Berbecka

Miejsce: sala gimnastyczna lub sala gier

Uczestnicy: wychowanki grupy I

Cele ogólne:
- pozbycie się całodziennego stresu poprzez wyciszenie, odprężenie wychowanek
- rozwijanie wyobraźni wychowanek

Cele szczegółowe:
wychowanki:
- prawidłowo wykonują demonstrowane ćwiczenia:
ruchy naprzemienne (ręka , noga)
leniwe ósemki prawą ręką, lewą, obiema
oddychają przeponowo
krążenia żyją
- znają i wymieniają co najmniej 2 zalety ćwiczeń, które wykonywały (lepsza koncentracja, łatwiejsze zapamiętywanie, poprawiają utrzymanie równowagi przy ćwiczeniach ruchowych odprężenie organizmu itd.)

Metody:
- słowna - rozmowa, instrukcja,
- czynna - zadań stawianych, odprężające ćwiczenia fizyczne
- wizualizacja

Forma:
-zbiorowa i indywidualna.

Materiały i środki dydaktyczne:
- krzesło
- materace
- odtwarzacz CD
- płyta z muzyką relaksacyjną
- tekst z książki Francois J. Paul-Cavallier "Wizualizacja"

Literatura:

1. Materiały z warsztatów (ćwiczenia) kinezjologii edukacyjnej Paula Dennisona "Brain Gym"
2. Rolf Herkert - "Relaks w 90 sekund"
3. Cornelia Nitsch - "Bajki pomagają dzieciom"
4. Heidi Kaduson, Charles Schaefer - "Zabawa w psychoterapii"
5. Francois J. Paul-Cavallier - "Wizualizacja"
6. Hubert Teml - "Relaks w nauczaniu"
7. Diana Cooper - "Możesz zmienić swoje życie"
8. Maria Król-Fijewska - "Stanowczo, łagodnie, bez lęku"
9. Klaus W. Vopel - "Przerwa, która daje siłę"


PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Przywitanie i życzenie dobrej zabawy

2. Krzyk i śmiech 1 minuta na wyrzucenie z siebie złości, gniewu; na odblokowanie; można stać lub skakać, w zależności od potrzeb.

3. "Zrzuć ciężar z pleców"
Wyobraź sobie, że twoje ramiona przygniata ciężki worek piasku. Zataczasz się pod jego ciężarem. Ręce trzymasz skrzyżowane przed piersią. A teraz z okrzykiem: Aaaaa.....odrzucasz ręce do tyłu i zrzucasz ten straszny ciężar. Pooddychaj spokojnie, po czym powtórz to ćwiczenie dwu- lub trzykrotnie.

4. "Otrząśnij się ze stresu"
Stań w rozkroku. Zacznij się otrząsać całym ciałem, a w szczególności ramionami i nogami. Strząśnij z siebie wszystkie obciążenia, negatywne myśli, gniew i zmartwienia. Pomóż sobie mocniejszym, głośniejszym wydechem.

5. Krótkie wprowadzenie dzieci w Kinezjologię Edukacyjną Dennisona
Wiecie ,że mózg jest najważniejszym narządem, odpowiada za wszystko co człowiek robi, dzięki niemu myślimy, rozumiemy co inni do nas mówią, piszemy , śmiejemy się, płaczemy, kopiemy piłkę, wyszywamy itp. potrafimy wiele rzeczy. Pewien Pan ( tu podajesz nazwisko i imię Paul Dennisona) wymyślił ćwiczenia poprawiające pracę mózgu. Ćwiczenia dzięki którym możemy lepiej skupić się na lekcjach, zrelaksować się jak jesteśmy zmęczeni. Ćwiczenia, które wpływają na to ,że lepiej i szybciej zapamiętujemy coś czego się uczymy, ćwiczenia które dają wiele radości i działają odprężająco na organizm.

6. Zaczynamy od ćwiczeń na przekraczanie linii środka

a) ruchy naprzemienne:
- dotykanie prawą ręką uniesionego lewego kolana, a potem lewą ręką - prawego kolana; tak kilka razy na przemian,(Natalia G. wykonuje na siedząco)
- jak wyżej - dotykanie łokciem kolana, (Natalia G. ćwiczenia wykonuje na siedząco)
- dotykanie lewą ręką prawej stopy (ręka za plecami, noga zgięta w kolanie) i odwrotnie. ( Natalia G, – ćwiczenia wykonuje z asekuracją osoby prowadzącej, )
Ćwiczenia te wzmagają aktywność organizmu, aktywizują jednocześnie obie półkule mózgowe. Usprawniają wykonywanie zajęć domowych, uczenie się, koordynację ciała przy zajęciach sportowych.

b) leniwe ósemki
Kreślenie kciukiem, płynnym ruchem, leniwej (poziomej) ósemki, zaczynając od punktu środkowego na wysokości oczu, w lewo w górę, łukiem w dół. Potem dołem do punktu środkowego, górą w prawo, łukiem ku dołowi i dołem w lewo do punktu wyjścia. Powtórzyć 3krotnie. (Natalia G. i Anna K – wykonują ćwiczenie oparte plecami o ścianę)
Następnie:
- drugim kciukiem (3x)
- oboma, z rękami splecionymi (3x), zawsze wodząc wzrokiem zza kciukiem.
Ósemki winny być "pełne", z wyraźną linią środkową.
Ćwiczenie to koordynuje działanie obu półkul mózgowych. Stanowi znaczną pomoc w reedukacji dzieci dyslektycznych. Poprawia płynność czytania, zapamiętywanie, słuchanie i myślenie jednocześnie.

c) ósemki na plecach kolegi lub koleżanki
Dzieci siadają w kole - jedno za drugim. Palcem rysują ósemki na plecach osoby, która siedzi z przodu. Najpierw jedną, potem drugą ręką.

d) Oddychanie brzuszkiem
a) stojąc kładziemy ręce na brzuszku powoli nabieramy powietrze nosem, starając się nadmuchać brzuszek jak balon powolny wydech z krótkimi dmuchnięciami: wyobraźmy sobie, że chuchamy na piórko, tak by nie spadło na ziemię.
(Natalia G. - plecami oparta o ścianę lub kładzie się wygodnie na plechach, z nogami ugiętymi w kolanach, ręce kładziemy na brzuchu i oddycha jak w pozycji stojącej )

e) Kołyska
Zamieniamy się w kołyskę: siadamy na podłodze, odchylamy się do tyłu, podpierając na rękach ugiętych w łokciach i kołyszemy zgiętymi kolanami: raz w lewo, raz w prawo.
Kołyska – pozwala na rozwój zdolności do pracy w środkowym polu ciała, umiejętności wzrokowego śledzenia za ruchami w kierunku od lewej do prawej strony, nawyki skupiania uwagi i zrozumienia.

e) Krążenie szyją
Zwieszamy ciężko głowę i krążymy nią zaczynając w lewą stronę.
Krążenie szyją - czytanie ze zrozumieniem, wyrażanie emocji,myślenie pamięć, matematyka.

7. Siad w kole, twarzami do środka. Powolne wyciszanie po dotychczasowych ćwiczeniach. Głębsze oddechy. Można zamknąć oczy, jeśli ktoś ma ochotę.
Zachęcam dzieci, aby spróbowały przypomnieć sobie, co miłego je ostatnio spotkało - w domu lub w szkole. Jeśli ktoś chce, może o tym opowiedzieć pozostałym uczestnikom.

8. Dzieci biorą koce lub materace, szukają dogodnego dla siebie miejsca w sali. Kładą się, najlepiej na plecach, ręce wzdłuż ciała. Można zamknąć oczy. Włączam muzykę relaksacyjną i krótko opowiadam, na czym polega wizualizacja.

Wizualizacja "Na łodzi"
Połóż się wygodnie. Postaraj się, żeby każda Twoja część ciała: ręka, noga, plecy, głowa leżała wygodnie. A teraz zamknij oczy i wyobraź sobie, że znajdujesz się na morzu, w łodzi... Leżysz w łodzi, czujesz dotyk ciepłego, drewnianego dna... Zapach drewna, ciepło słońca, jest przyjemnie... Czujesz delikatne kołysanie się łodzi... W górę i w dół, w górę i w dół... Czujesz, że twój oddech ma ten sam rytm - wdech i wydech...Wdech i wydech... Ogarnia cię spokój. Jesteś zrelaksowana, ciepła swobodna i spokojna... Słyszysz, jak fale delikatnie uderzają o burtę. Dźwięk ten działa uspokajająco... Jesteś zupełnie spokojna i odprężona... Słyszysz szum morza... Patrzysz na niebo... Widzisz piękne słońce i małą chmurkę na horyzoncie...ta chmurka układa się w pewien kształt, o to przypomina mi kształt łódki, w której leżysz... Pozwalasz się nieść falom...Jesteś spokojna, rozluźniona, odprężona...Nic ci nie przeszkadza...Jesteś zupełnie spokojna i całkowicie odprężona... Fale niosą spokojnie powolutku naszą łódź do brzegu...Przybijamy do brzegu... Powoli wysiadamy z naszej łodzi i zmierzamy do ośrodka...Wróciliśmy. Wchodzimy do naszej sali. Powoli otwieramy oczy. Zwiń dłonie w pięści, wyciągnij i rozciągnij ręce, przeciągnij się i ziewnij.
9. Podsumowanie:
- wrażenia dzieci
* czy widziałyście łódź?
* czy czułyście ciepło?
* jak się czułyście?
* czy, któreś z tych ćwiczeń było dla Was trudne?
* czy pamiętacie jakie zalety, korzyści mają ćwiczenia , które wykonałyście na Wasz organizm
- podziękowanie za udział w zajęciach
- uporządkowanie sali.


opracowanie i przeprowadzenie zajęć: Edyta Berbecka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.