Konspekt zajęć
Osoby prowadzące: Renata Niedźwiadek, Justyna Zięba - Pietraś
Temat zajęć: „Nasze nastroje”
Metody pracy:
- oparte na słowie: objaśnienie, pochwała, rozmowa kierowana
- oparte na obserwacji: pokaz, obserwacja
- oparte na działaniu praktycznym: zajęć praktycznych, zajęć ruchowych, zajęć plastycznych
Środki dydaktyczne: symbole PCS, symbole do określenia nastroju, „Kalendarze nastroju”, karton, klej, papier kolorowy, płyta z muzyką, odtwarzacz CD, etykiety: „tak”, „nie”, kolorowe chusty, zdjęcia z twarzami przedstawiającymi różne emocje, kostka edukacyjna, plastikowe koszyki, etykiety z wizerunkami twarzy, kartonowe koła.
Formy pracy na zajęciach: zbiorowa, zindywidualizowana
Cele zajęć:
• Rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji własnych i innych
• Doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie
Cele szczegółowe w kategorii ucznia:
- określa swój nastrój
- rozpoznaje na zdjęciach różne stany emocjonalne
- nazywa stany emocjonalne: radość, smutek, złość
- naśladuje różne stany emocjonalne
- współdziała z rówieśnikami i wychowawcą w czasie zajęć ruchowych i plastycznych
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie z wychowankami, zaproszenie do zajęć.
2. Zapoznanie wychowanków z tematem zajęć
3. Określanie własnego nastroju z wykorzystaniem „Kalendarza nastroju”.
4. Oglądanie zdjęć przedstawiających różne nastroje: złość, radość, smutek. Próby określania i nazywania z wykorzystaniem etykiet: „Tak” i „Nie”
5. Zabawa naśladowcza z „Kostką uczuć”. Rzucanie i wspólne naśladowanie wylosowanych min.
6. Zabawa dydaktyczna „Jakie to emocje”. Dobieranie wylosowanych etykiet do takich samych umieszczonych na koszykach.
7. Praca plastyczna „Słońce dobrego humoru”. Wyklejanie papierem kolorowym uśmiechu, oczu i promieni słonecznych.
8. Zajęcia (zabawy) ruchowe:
- „Szukamy dobrego humoru”, uczniowie maszerują w rytm muzyki po sali, na sygnał nauczyciela wskakują na rozłożone na dywanie uśmiechnięte kartonowe buzie.
- „”Gimnastyka”, uczniowie otrzymują kolorowe tasiemki. Kiedy nauczyciel pokaże etykietę z uśmiechniętą buzią dzieci maszerują i wykonują kuliste ruchy tasiemkami. Przy etykiecie ze smutną buzią uczniowie stojąc falują tasiemkami po dywanie.
9. Podsumowanie i wspólna ocena zajęć (Kalendarze emocji)
10. Podziękowanie za zajęcia i rozdanie uczestnikom zajęć pamiątkowych dyplomów.