Numer: 27038
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna na łące - scenariusz zajęcia

Wiosna na łące - scenariusz zajęć w grupie 6-latków

Temat kompleksowy: Podróże dalekie i bliskie.
Temat dnia: Wiosna na łące.
Grupa wiekowa: 6-latki

Cele główne:
• Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia.
• Ćwiczenia ortofoniczne, ćw. słuchu fonematycznego.
• Bogacenie słownika czynnego.
• Wdrażanie do uważnego wysłuchania wierszy.
• Poznanie fauny łąki.

Cele szczegółowe – dziecko:
• Wie, jakie zwierzęta zamieszkują ekosystem łąki,
• Wypowiada się na temat roli owadów w przyrodzie,
• Rozpoznaje i naśladuje głosy znanych zwierząt żyjących na łące,
• Zna cykl rozwojowy motyla

Metody:
• Słowne: wiersz, rozmowa
• Percepcyjne: oglądowe, słuchowe
• Czynne: ćwiczeniowe, zadaniowe
Formy:
• Indywidualna,
• Z całą grupą
Pomoce:
• Obrazki przedstawiające owady i łąkę.
• Prezentacja multimedialna „Cykl rozwojowy motyla”
• Film „Wiosna” z muzyką Antonio Vivaldiego


Przebieg
1. Oglądanie filmu pt. „Wiosna” z muzyką Antonio Vivaldiego o tym samym tytule.
2. Rozwiązanie zagadek słuchowych (owady) – dzieci odgadują jakie zwierzę wydaje dany dźwięk. Nauczyciel pokazuje ilustrację. Dziecko dokonuje analizy słuchowej wyrazu i opowiada co robi dany owad.
3. Wysłuchanie wiersza pt. „Łąka” I. Salach (rozdanie dzieciom ilustracji przedstawiających łąkę).

Łąka tylu ma mieszkańców
Zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka,
Tutaj kwiatek-O! Różowy!

Z kopca wyszedł krecik mały
Obok niego idzie mrówka
Na rumianku w krasnej sukni
Przycupnęła Boża Krówka.

Nad tą łąką kolorową
Bal wydały dziś motyle,
Zapraszają wszystkie dzieci
Więc zatańczmy z nimi chwilę.

N. pyta dzieci:
- Kto zamieszkuje łąkę?; Czym jest łąka?; Komu potrzebne są owady (np. pszczoły, osy;)? Jak się rodzą? Co można robić na łące?

4. Zabawa ruchowa „Spacer po łące” – dzieci idą po łące i witają się ze spotkanymi zwierzętami w ich języku, np. z pszczołą bzz,bzz., z myszką polną pi,pi.

5. Omówienie cyklu rozwojowego motyla. (jaja, gąsienica, kokon, motyl) na podstawie prezentacji multimedialnej.

6. Zabawa "Prawda czy fałsz". Nauczycielka mówi zdania o łące a dzieci określają ich logiczność: prawda – podnoszą rękę do góry, fałsz – kładą ją na kolanach.

Na łące rośnie wysoka trawa, a w niej są biedronki, koniki polne, motyle.
Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i robią z nich lizaki.
Pod ziemią długie korytarze ryje kret.
Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.
Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.
A żabki chowają się przed nim w trawie i wołają kra, kra.
7. Zabawa muzyczno-ruchowa z wykorzystaniem gazet „Na wiosennej łące”
N. zaprasza dzieci do zabawy mówiąc: Pachnie łąka, kłania się rumianek, zaprasza wszystkich na łąkowy taniec.
Jesteśmy na łące, świeci słońce, oddychamy głęboko. Na hasło:

Wieje wiatr – dzieci dmuchają w gazety by łopotały na wietrze
Pada deszcze – dzieci stukają paluszkami o gazetę
Parasol- dzieci chowają się pod gazetę
Wieje wiatr – dzieci poruszają gazetami
Na koniec dzieci kładą się na plecach i wdychają nosem świeże powietrze, a N. zbiera gazety.

8. Dzieci otrzymują karty pracy i ich zadaniem jest odnalezienie spośród różnych wyrazów nazw owadów i innych zwierząt i kwiatów które można spotkać na łące.

9. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Wiosenny malarz”.
Wykonanie pracy plastycznej pt. „Wiosenna łąka” – rysowanie kredkami i pastelami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.