Scenariusz zajęć otwartych „Słonko i pszczółki”
PROWADZĄCA : Magdalena Kotkiewicz
TEMAT : Słonko i pszczółki – mali mieszkańcy łąki .
Cele:
- Dz. będą rozwijały zmysł dotyku, zapachu i smaku;
- Dz. Będą rozwijać wrażliwość estetyczną;
- Dz. Będą rozwijać uwagę i pamięć słuchową;
- Dz. Będą potrafiły wyrażać swoje emocje;
- Dz. Będą potrafiły odczytać z kostki ilość oczek;
- Dz. Będą potrafiły wykonać z papieru i rurek toaletowych pszczołę;
Cele wychowawcze:
-tworzenie właściwych relacji społecznych podczas wspólnego działania
Metody:
- czynna – zadania stawiane do wykonania
- słowna – rozmowa, instrukcja, opis
- oglądowa
Formy:
- indywidualna, zespołowa, zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
- ilustracje owadów,
- krepa;
- rurki toaletowe;
- klej;
- folia przezroczysta;
- kostki do gry;
- magnetofon;
- płyta Cd
Przebieg zajęć:
1. Powitanie „W ulu” – dzieci wraz z rodzicami na powitanie dotykają się brzuchami
2. Zabawa słuchowa „Bzz, bzz” – Dz. mówi dowolny rytm na sylabie bzz, reszta musi powtórzyć
3. Oglądanie ilustracji przedstawiających pszczołę smutną i wesołą – rozmowa z dziećmi prowadzona techniką niedokończonych zdań „Jestem smutny gdy...”, „ Jestem wesoły gdy...”
4. Wykonanie z rodzicami pszczółek z rurek toaletowych, krepy i folii przezroczystej.
5. Zabawa ruchowa z wykonanymi pszczołami „Pszczółki”(metoda Batti Strauss)
6. Tworzenie słońca na dużym arkuszu papieru z kawałków krepy.
7. Gra planszowa – „Pszczółka do miodu” – Dz. potrafią odczytać ilość oczek na kostce
8. Degustacja miodu – Dz. z zamkniętymi oczami próbują miodu i odgadują co jedzą.
9. Zabawa „Pszczoła lata” – posługiwanie się pojęciami prawo, lewo, góra, dół
10. Relaksacja przy opowiadaniu nauczycielki „Pszczółka słoduszka”
11. Pożegnanie