Numer: 26963
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Źródła Energii - zabawy badawcze. Scenariusz dla 6-latków

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci 6-letnich

Prowadzący: mgr Anna Smęda
Data: 27.11.2014
t. kompleksowy: URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE
t. dnia: ŹRÓDŁA ENERGII- ZABAWY BADAWCZE

t. dnia: Cele ogólne:
- kształtowanie postaw badawczych
- dostrzeganie znaczenia prądu w gospodarstwie domowym
- poznanie zjawiska przewodnictwa prądu
- wdrażanie do bezpiecznego korzystania z urzadzeń elektrycznych
- kształtowanie postaw proekologicznych

Cele operacyjne - dziecko:
- przestrzega wyznaczonych reguł w zabawie i działaniu
- wykonuje doświadczenia z elektryzowaniem się przedmiotów
- wyjaśnia czym jest energia i skąd ja czerpiemy
- poznaje zasady działania elektrowni
- podaje przykłady wykorzystania energii elektrycznej
- reaguje ruchem na przerwę w muzyce
- uczy się zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych
- wykonuje proste doświadczenia pod kontrolą osoby dorosłej
- kształtuje postawę proekologiczną (segregowanie szkodliwych odpadów)
- rozumie, że prąd jest niebezpieczny dla zdrowia i życia

Metody :
- podające: objaśnienia, instrukcje
- poszukujące: doświadczenia
- praktyczne: samodzielne wykonywanie zadań

Formy pracy: - grupowa
- zbiorowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne: drobne kawałki bibułki, plastikowe pręty,sznurek, metalowe koraliki, tamburyno, obwód elektryczny, drewno, plastik, metal, szklanka wody, grafit, szkło, guma, przedmioty na baterie, paski żółtego papieru, sylwety słoneczek smutna i uśmiechnięta


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie- zabawa integracyjna Iskierka.
Zabawa wprowadza w temat zajęć, będziemy mówili o prądzie i o tym, jak madrze i bezpiecznie z niego korzystać.

2. Zabawa badawcza Zaczarowane papierki- kto zbierze więcej.
Drobne bibułki układamy na kartce papieru. Pręt plastikowy pocieramy kawałkiem materiału (można potrzeć o rękaw bluzy lub spodnie), pręt ładuje się i przyciąga papierki.

3. Rozmowa na temat doświadczenia
- Co się stało i dlaczego?
- Co to jest prąd?
- Do czego wykorzystywany jest prąd?
- Gdzie powstaje prąd?
- Jak dostaje się do naszych domów?

4. Zabawa Sieć elektryczna.
Nauczycielka (elektrownia) rozwija z kłębka nitkę (przewód elektryczny) do każdego dziecka (słupy elektryczne), od nich nitka przechodzi do domów (wyznaczone dzieci). Po nitce puszczane są metalowe kółeczka ilustrujące drogę prądu.

5. Rozmowa podsumowujaca zabawę
- Kiedy w mieszkaniu nie będzie świecić się światło?
- Jaki może być powód awarii?
- Jak wtedy możemy sobie poradzić?
- Czego nie da się zrobić gdy nie ma prądu?

6. Zabawa ruchowa Taniec robotów.

7. Zabawa badawcza Obwód elektryczny.
Zbudowanie obwodu elektrycznego , omówienie jego działania (elementy, przerwanie obwodu). Sprawdzenie przewodzenia prądu przez różne przedmioty: drewno, szkło, plastik, metal, gumę, papier, grafit, wodę. Nazwanie tych przedmiotów i podzielenie na dwie grupy: przewodniki i izolatory.

8. Rozmowa na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, nie dotykania ich mokrymi rękami, prezentacja znaku ostrzegawczego.

9. Zabawa badawcza Bateria jako źródło prądu
- prezentacja przedmiotów na baterie
- określenie ich wspólnej cechy
- badanie działania przedmiotów na baterie
- zwrócenie uwagi na szkodliwość wyrzucania zużytych baterii dla środowiska
- zachęcenie do wyrzucania baterii do specjalnie oznakowanych pojemników
- rozdanie dzieciom pojemników do zbierania zużytych baterii w domu

10. Ewaluacja- rozdanie dzieciom żółtych pasków- promyczków, które przypinaja do słoneczka uśmiechniętego , jeżeli zajęcia się podobały lub do smutnego, jeżeli są niezadowolone z tego co robiły.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.