Numer: 26961
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czy wiesz kto to? - rozwiązywanie zagadek. Scenariusz zajęć na temat

Zajęcie otwarte dla grupy 4-latków
Temat: Czy wiesz kto to?- rozwiązywanie zagadek słownych
i obrazkowych na temat zawodów.

Cele ogólne:
rozwijanie mowy i myślenia,
rozwijanie słuchu fonetycznego- wyodrębnianie w słowach sylab,
poznawanie nazw różnych zawodów.

Cele szczegółowe-dziecko:
wzbogaca swój słownik o nazwy zawodów,
stosuje nazwy ogólne podczas wyjaśniania, dlaczego dany obrazek nie pasuje do pozostałych,
identyfikuje przedmioty z danym zawodem,
dzieli słowa na sylaby,
wypowiada się zdaniami złożonymi, stosuje prawidłowe formy fleksyjne.

Metody:
słowne,
oglądowe,
czynne,
aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss.

Środki dydaktyczne:
obrazki przedstawiające różne zawody oraz obrazki z kategorii: owoce, warzywa, ubrania, zabawki, ptaki, zwierzęta, meble (dla każdego dziecka zestaw 3-5 obrazków w kopercie podpisanej),
obręcz duża,
„lizaki” z kółkiem czerwonym i zielonym- dla każdego dziecka,
zagadki słowne „Prawda czy fałsz?”,
zagadki o górniku i zdjęcie,
nagranie utworu „Gypsy Polka”,
nagranie utworu „La Raspa” oraz woreczki z grochem dla każdego dziecka,
ilustracje przedstawiające ludzi w różnych zawodach oraz obrazki przedstawiające atrybuty poszczególnych zawodów, np. kreda- nauczyciel, samolot- lotnik (obrazki dołączone do miesięcznika „Bliżej Przedszkola”, maj 2014r.)
tamburyn, wskazówka,
karty pracy oraz zdjęcia przedstawiające zawody bezpieczne i niebezpieczne drwal, dekarz), kredki czerwone.


Przebieg zajęć:

Rodzaj zadania
Czynności nauczyciela
Czynności dzieci
1. Marsz przy nagraniu utworu „Gypsy Polka” dookoła rozłożonych dywaników.

Włącza nagranie.
Odnalezienie koperty z własnym imieniem, zajęcie miejsca przy swoim dywaniku, rytmiczne tupanie i klaskanie w rytm muzyki.
2. Zagadki
obrazkowe „Co nie
pasuje? Powiedz-
dlaczego?
Wyłącza nagranie. Mówi: -Żeby dowiedzieć się, o czym będziemy mówić w tym tygodniu, rozwiążemy sobie zagadki obrazkowe. Wyjmijcie swoje obrazki i ułóżcie obok siebie. Przyjrzyjcie się uważnie, który obrazek nie pasuje do pozostałych i połóżcie go na końcu szeregu. Zastanówcie się, dlaczego on nie pasuje.
Następnie pyta dzieci kolejno, co nie pasuje i dlaczego.

Wykłada na środek sali dużą obręcz. Prosi:
- Włóżcie tutaj obrazki, które nie pasują. Pozostałe obrazki schowajcie do koperty i włóżcie pod dywanik.
Dzieci wykonują polecenie.

Odpowiadają nazywając przedstawiony zawód i tłumacząc, dlaczego nie pasuje (stosują nazwy ogólne, np. piekarz nie pasuje bo nie jest owocem).

Dzieci kładą obrazki do obręczy. Pozostałe obrazki w kopercie kładą pod dywanik.
3. Zagadki słowne
„Prawda czy fałsz?”
Pyta:
- Czy już wiecie o czym będziemy rozmawiać?
N-lka odsłania tablicę, na której są obrazki przedstawiające różne zawody. Następnie mówi:
- W takim razie sprawdzimy, czy wy znacie niektóre zawody. Do kolejnych zagadek potrzebne nam będą lizaki „TAK”- zielony i „NIE”- czerwony. Wyjmijcie je spod dywaników.
N-lka mówi zdania:
- Dentysta leczy zęby.
- Fryzjer szyje ubrania.
- Policjant kieruje ruchem ulicznym.
- Nauczyciel leczy zwierzęta.
- Listonosz roznosi paczki.
- Piekarz naprawia buty.
- Pielęgniarka robi zastrzyki.
Po odgadnięciu prosi dzieci o złożenie lizaków na tacę i powrót na miejsce.

- O zawodach.

Dzieci wyjmują lizaki.

Dzieci oceniają prawdziwość zdań poprzez podniesienie odpowiedniego lizaka. Jeżeli zdanie jest fałszywe, wyjaśniają, kto wykonuje daną czynność.
4. Rozwiązanie
zagadki o górniku-
pokaz zdjęcia.
Czyta zagadkę:
-Zjeżdża co dzień pod ziemię,
gdzie najciemniej, najgłębiej.
Czarny węgiel tam drzemie,
on obudzi ten węgiel.
Gdy dzieci mają problem z rozwiązaniem, n-lka czyta drugą zagadkę:
-Tak w dzień, jak i w nocy
pracuje pod ziemią.
Dobywa bogactwa
co w głębi jej drzemią.

N-lka pokazuje zdjęcie górnika przy pracy.
Dzieci zgadują, że to górnik.

Dzieci oglądają zdjęcie.
5. Zabawa przy
nagraniu La Raspa
„Górnicy pracują”.
N-lka tłumaczy, na czym będzie polegała zabawa. Prosi, by dzieci wzięły po jednym woreczku. Włącza nagranie.

Wyłącza nagranie. Prosi o odłożenie woreczków.
Dzieci biorą woreczki i kładą na dywaniku. Wyklaskują i wystukują o podłogę naprzemiennie słyszany rytm mówiąc: „stuk, stuk, stuk”, „puk, puk, puk”. Gdy muzyka się zmienia, „ładują węgiel”- podają woreczki w prawą stronę.
Dzieci odkładają woreczki i wracają na miejsce.
6. Zabawa
dydaktyczna „Jaki
to zawód?”-
dzielenie nazw na
sylaby.
N-lka rozkłada na dywanie zdjęcia- atrybuty poszczególnych zawodów. Mówi:
- Mamy tutaj zdjęcia związane z zawodami. Waszym zadaniem jest dopasować je do zdjęć na tablicy- powiedzieć, jaki to zawód, wyklaskać sylaby.

N-lka po odgadnięciu przez dziecko nazwy zawodu i podaniu rekwizytu, przypina zdjęcie na tablicy obok wskazanego zawodu.

Chętne dzieci losują atrybuty poszczególnych zawodów, mówią, co się znajduje na ich obrazku i dopasowują go do dużych ilustracji z zawodami. Wszyscy dzielą rytmicznie nazwy zawodów na sylaby, wyklaskując je.
7. Zabawa ruchowa
twórcza
„Pokaż zawód”.
N-lka prosi dzieci o powstanie, wyjaśnia zabawę:
-Gdy będę grała na tamburynie, wesoło podskakujecie po sali. Gdy będzie cisza- naśladujecie ruchem, co robi wymieniona przeze mnie osoba. Czasem trzeba będzie szybko dobrać się w pary i pokazać coś w parach.
Wymienia kolejno zawody:
- fryzjer
- kucharka
- sprzątaczka
- lekarz

Dzieci skaczą po sali w rytm tamburyna. Na przerwę w grze naśladują w parach lub osobno czynności wykonywane przez osobę wymienioną.
8. Ćwiczenie analizy
wzrokowej i mowy
„Zawody bezpieczne
i niebezpieczne”.
Prosi, by dzieci usiadły na dywanie. Rozdaje dzieciom
karty pracy z zawodami.
Pyta:
-Czy waszym zdaniem wszystkie zawody są bezpieczne, czy nie?
Nauczycielka naprowadza dzieci, informuje, czyja praca jest jeszcze niebezpieczna. Pokazuje zdjęcia dekarza, drwala.
Wyjaśnia:
- Waszym zadaniem jest zaznaczyć, malując kółko na czerwono, który zawód jest niebezpieczny.

N-lka sprawdza poprawność wykonania zadania przez dzieci.
Dzieci siadają. Po otrzymaniu karty pracy przyglądają się obrazkom.

Dzieci analizują obrazki i wypowiadają się o swoich odczuciach.

Następnie przechodzą do stolików i wykonują zadanie.

Na zakończenie nauczycielka dziękuje dzieciom i rodzicom za uczestniczenie
w zajęciu.

Opracowała: Marzanna Rakowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.