Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Temat zajęć: Wielkanocny koszyczek
Termin: 30.03.2015r.
Grupa: IX integracyjna Wiek dzieci: 5-latki
Miejsce: sala gimnastyczna
Osoby prowadzące: Anna Pacyniak-Gieranowska, Monika Witusik, Kaja Stępniewska
Cel ogólny: wprowadzenie w świąteczny nastrój i budzenie przywiązania do tradycji, aktywizowanie rodziców oraz umożliwienie im obserwacji dziecka podczas działania.
Przewidywane efekty:
Dziecko:
• zna symbole i zwyczaje świąt wielkanocnych;
• reaguje na określony sygnał;
• dzieli wyrazy na sylaby i określa ich liczbę;
• potrafi nazwać głoskę w nagłosie i wygłosie wyrazu.
Metody:
• słowna: tematyczna rozmowa kierowana poparta wierszem;
• czynna: zadań stawianych dziecku;
• aktywizująca: gry dydaktyczne.
Formy: grupowa, zespołowa, w parach (rodzic – dziecko), indywidualna.
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
14.3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
14.6) układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej.
Pomoce/ środki dydaktyczne: tekst wiersza Wielkanocny koszyczek Zbigniewa Dmitroca, koszyczek wielkanocny narysowany na kartonie, kartoniki z obrazkami przedstawiającymi produkty spożywcze, które wkładamy do wielkanocnego koszyczka oraz takie, które w koszyczku nie powinny się znaleźć, odtwarzacz CD, płyta CD z wersją instrumentalną Piosenki o wielkanocnych pisankach, zagadki, 2 plastikowe jajka, 2 łyżki stołowe, styropianowe jajka odpowiadające liczbie dzieci i rodziców biorących udział w zajęciach, papierowe serwetki, piórka, tasiemki, długie wykałaczki, klej, nożyczki.
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Sylabowe powitanie
Nauczycielka wita dzieci i ich rodziców oraz proponuje zabawę w prezentowanie swoich imion dzieląc je na sylaby. Uczestnicy zabawy podają również liczbę sylab z których składają się ich imiona.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć oraz tematyczna rozmowa kierowana
Nauczycielka czyta uczestnikom zajęć wiersz Wielkanocny koszyczek Z. Dmitroca.
Następnie zadaje uczestnikom zajęć pytania dotyczące treści wiersza i nadchodzących świąt np.:
Jakie święta nadchodzą?
Do czego wkładamy jedzenie?
Co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku?
Co robimy z pełnym koszyczkiem?
Dzieci i rodzice udzielają odpowiedzi na zadane przez nauczycielkę pytania. Następnie dzieci podają liczbę wyrazów w wypowiedzianym zdaniu lub zdaniu wypowiedzianym przez rodzica.
3. Zabawa Pełny koszyczek
Nauczycielka rozdaje dzieciom i ich rodzicom obrazki, na których widnieją wielkanocne symbole i nie tylko. Zadaniem uczestników zabawy jest zaprezentowanie swojego obrazka i nazwanie głoski słyszanej w nagłosie nazwy. Następnie dziecko wraz z rodzicem podejmuje decyzję o tym czy znajdujący się na obrazku przedmiot może znaleźć się w wielkanocnym koszyku. Odpowiednie obrazki uczestnicy wklejają do papierowego koszyka znajdującego się na podłodze.
4. Zabawa Wielkanocny zajączek
Dzieci wraz z rodzicami w trakcie piosenki skaczą po sali naśladując zajączki, gdy nauczycielka wyłącza nagranie uczestnicy zabawy kolejno naśladują ruchy nauczycielki przypominające pracę wielkanocnego zajączka np. malują pisanki, wkładają je do koszyka, dźwigają koszyczek, karmią pisklęta itd.).
5. Zabawa Zagadkowa pisanka
Uczestnicy zabawy siedzą w kole. Podczas zabawy gra muzyka, a dzieci i rodzice kolejno podają sobie pisankę. Ta osoba, która będzie trzymała pisankę w chwili wyłączenia muzyki podaje odpowiedź do przeczytanej przez nauczycielkę zagadki. Dziecko siedzące obok uczestnika udzielającego odpowiedzi nazywa głoskę, którą słyszy w wygłosie słowa będącego odpowiedzią na zagadkę.
6. Zabawa Pisanka na start
Nauczycielka dzieli uczestników zajęć na dwie grupy, konkurujące ze sobą. Zadaniem uczestników zabawy jest w jak najkrótszym czasie przeniesienie plastikowego jajka na łyżce w stronę pachołka, który następnie należy okrążyć i wrócić do swojej drużyny.
7. Praca plastyczna Kolorowa pisanka
Każda para (dziecko – rodzic) otrzymuje 2 styropianowe jajka. Zadaniem uczestników zajęć jest oklejenie jajek kolorowymi serwetkami, a następnie ozdobienie wg własnego pomysłu dostępnymi materiałami.
8. Prezentowanie powstałych pisanek
9. Zabawa Kura czy góra
Przed rozpoczęciem zabawy nauczycielka pyta uczestników, jakie głoski słyszą na początku wyrazów kura i góra. Uczestnicy zabawy spacerują swobodnie po sali. Na hasło: kura – kucają: zamieniają się w kury. Na hasło: góra – stają na palcach i unoszą w górę ręce: kury.
10. Podziękowanie
Nauczycielka dziękuje uczestnikom za aktywny udział w zajęciach i częstuje czekoladowymi jajeczkami.