Scenariusz uroczystości pt. „ Witaminkowy Bal”
Prowadzące: Danuta Rzepka, Anna Markwat.
Miejsce: Przedszkole Publiczne Nr 46 w Szczecinie.
Cele ogólne:
– uświadomienie dzieciom znaczenia spożywania owoców i warzyw
– wyrabianie zmysłu węchu, smaku i dotyku
– kształtowanie nawyków prozdrowotnych
– tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dzieci poprzez udział w zabawach muzyczno- ruchowych
– nawiązywanie bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi osobami, współdziałania w zespołach i z całą grupą.
Cele operacyjne:
Dziecko:
– wie co i dlaczego należy jeść aby być zdrowym
– rozpoznaje owoce i warzywa poprzez smakowanie, dotykanie i zagadki słowne, rozpoznaje ich barwę
– potrafi przeliczać liczebnikami w zakresie 6
– wiąże ruch z muzyką
– słucha utworów literackich, rozumie zawarte w nich dobro,zło
– umie współdziałać w grupie, zespole oraz wśród społeczności przedszkolnej
– jest aktywne, okazuje swoje emocje.
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce: sylwety warzyw i owoców, stroje wykonane przez rodziców dla dzieci, strój Jabłka dla nauczycielki, strój Marchewki dla nauczycielki, surowe owoce i warzywa, torebki papierowe, sylwety owoców do liczenia, puzzle owoców i warzyw , soki ( pomidorowy, marchwiowy,cytrynowy,pomarańczowy, grejfrutowy,ogórkowy,z kiszonej kapusty), płyta CD z piosenkami( Owocowy bluz, Zielony ogórek, Sałatka owocowa, Urodziny marchewki,Leśna muzyka).
Scenografia przygotowana przez nauczycieli: plastikowy domek ozdobiony welurowymi owocami, las- choinki, zwierzęta leśne z filcu i grzyby filcowe, Baba- Jaga, drewniana postać Krasnala, kosz owoców.
Przebieg uroczystości.
1. Przedstawienie bajki z udziałem nauczycielek przebranych za JABŁKO i MARCHEWKĘ pt. „WITAMINKOWA OPOWIEŚĆ”.
Pewnego razu JABŁUSZKO i MARCHEWKA wybrały się do lasu, bo bardzo były ciekawe jak on wygląda , poza tym miały pewne postanowienie o, którym dowiecie się bajkę oglądając. Wędrując podziwiały drzewa i słuchały śpiewu ptaków.
JABŁKO: wiesz Marchewko ładnie tu, tylko drzewa inne niż w moim sadzie.
MARCHEWKA: oj tak, jak tu cicho nie słychać śmiechu dzieci w moim ogródku,
JABŁKO: no właśnie kiedy zrywają owoce i warzywa, bo wiedzą że są bardzo dobre i zdrowe.
JABŁKO: ale wiesz Marchewko po co my tu przyszłyśmy
MARCHEWKA: wiem, wiem mamy odnaleźć domek Baby- Jagi ten cały z pierników i czekolady
JABŁKO: ten o którym opowiadały dzieci gdy ich mama czytała im bajkę „ Jaś i Małgosia”
MARCHEWKA: no dobrze , ale co zrobimy jak znajdziemy ten domek, bo wiesz Jabłuszko ja się trochę boję tej złej Baby- Jagi , która karmiła dzieci słodyczami
JABŁKO: dlatego my ją odszukamy i powiemy, że słodycze są niezdrowe, poprosimy aby zmieniła swoje życie , nie straszyła dzieci, a gdy zabłądzą nakarmiła je owocami , bo są pyszne i zdrowe lub zrobiła im sok warzywno- owocowy
MARCHEWKA: o, o to na pewno ten domek, ale co to, to nie domek z piernika i czekolady
JABŁKO: witaj Baba-Jago przyniosłyśmy ci owoce i warzywa i prosimy żebyś nigdy nie straszyła dzieci, była dobra i miła i zmieniła swoje nawyki żywieniowe od dzisiaj.
JABŁKO i MARCHEWKA: Jedzcie owoce i warzywa bo to witamin bomba prawdziwa.
2. Powitanie dzieci piosenką JABŁUSZKA i MARCHEWKI ( na melodię „ My jesteśmy krasnoludki)
My jesteśmy witaminki hop-sa-sa, mamy zdrowe zawsze minki hop sa-sa , jemy jabłka i gruszeczki hop sa-sa, hop są są i chrupiemy marcheweczki hop sa- sa, hop sa- są. Dzieci podskakują w takt piosenki.
3. Konkurs „ Zaczarowane torebki”-surowe owoce i warzywa umieszczone w papierowych torebkach, dzieci mają rozpoznać je przez dotyk i nazwać swoje warzywo lub owoc ( nagrody dla uczestników).
4. Taniec owocowo -warzywny łączenie się w pary ten sam rodzaj, kolor, tworzenie koła warzyw i owoców wg muzyki z płyt CD.
5. Konkurs „ Układamy puzzle”- składanie w całość pociętych sylwet owoców i warzyw, nazywanie ich( nagrody dla uczestników).
6. Taniec Stonogi- dzieci za JABŁUSZKIEM tworzą pociąg( owoce) , a za MARCHEWKĄ ( warzywa) tekst: idzie sobie jabłuszko, idzie sobie marchewka... .
7. Konkurs „ Talerz pełen witamin” wybrane dzieci liczą owoce ,układają liczmany na talerzach papierowych , przeliczają dopasowują odpowiednią liczbę oczek, cyfrę(nagrody dla uczestników).
8. Konkurs dla pań z poszczególnych grup i p. Dyrektor- wybór soków do picia z zawiązanymi oczami- picie soków i określanie smaku, nazywanie ( nagrody).
9. Zagadki słowne: uczestnicy losują zagadki , prowadzący odczytują je , a dzieci zgadują( nagrody dla uczestników).
10. Witaminkowy bal- zabawy taneczne przy muzyce.
11. Zakończenie- wspólny poczęstunek jemy ciasto marchewkowe bo jest dobre no i zdrowe- p. kucharki niosą na tacach ciasto upieczone i ozdobione marchewkami.