Scenariusz zajęcia koleżeńskiego w grupie 5- latków
Prowadząca: Magdalena Kasznia
Data: 01.04.2015 r.
Temat: „ Dźwięki wokół nas”- zabawy i ćwiczenia służące rozwijaniu percepcji słuchowej
Cele ogólne:
- rozwijanie percepcji słuchowej
- utrwalanie umiejętności uważnego słuchania i skupienia uwagi
Cele operacyjne
Dziecko:
- wymienia głoskę, która znajduje się na początku jego imienia
- rozpoznaje dźwięki wydawane przez instrumenty
- powtarza rytm za nauczycielem,
- wskazuje, który rytm zagrał nauczyciel,
- koncentruje się na bodźcach słuchowych
- wskazuje obrazki, które rozpoczynają się na taką samą sylabę
- gra na instrumentach muzycznych
- wskazuje produkty zaczynające się na głoskę „m”
- tworzy grzechotkę z pojemniczka po jogurcie
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody pracy:
-słowne- objaśnienia, rozmowy
-czynne- zadań stawianych dziecku
-oglądowe- obserwacja
Środki dydaktyczne: instrumenty muzyczne, obrazki z symbolami instrumentów, parawan, obrazki rozpoczynające się na taka samą sylabę, pojemniczki z oznaczonymi sylabami, nagrania muzyczne, pisaki, papierowe talerzyki, różne produkty spożywcze, papier kolorowy, klej, pojemniczki po jogurcie, ryż, kasza, groch.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie- wyodrębnianie głoski w nagłosie.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel informuje je, że teraz wszyscy się przywitają, ale w sposób inny niż zwykle. Nauczyciel wypowiada głoski, a dzieci, których imię rozpoczyna się na wymienioną głoskę, wstają i kłaniają się.
2. Ćwiczenie słuchu fizycznego oraz pamięci słuchowej „Co to za instrument”
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Przed sobą nauczyciel rozkłada instrumenty muzyczne i po kolei prezentuje ich dźwięk. Dzieci przed sobą mają rozłożone obrazki z symbolami instrumentów. Następnie za parawanem nauczyciel gra na wybranym przez siebie instrumencie, a zadaniem dzieci jest podniesienie obrazka z rozpoznanym instrumentem.
3. Ćwiczenie pamięci słuchowej - zabawa „ Ułóż w kolejności”
Nauczyciel prezentuje po kolei kilka dźwięków wydanych przez instrumenty, a zadaniem dzieci jest ułożenie obrazków z symbolami instrumentów zgodnie z kolejnością, z którą grał nauczyciel. Nauczyciel stopniowo zwiększa ilość dźwięków.
4. Rozwijanie koordynacji słuchowo- ruchowej „Sygnały”
Dzieci stoją w rozsypce. Nauczyciel mówi dzieciom, aby reagowały na sygnały, wystukiwane przez nią na bębenku w następujący sposób:
- cichy dźwięk- siedzą w siadzie skrzyżnym,
- szybki rytm- biegają na paluszkach, by nikogo nie potrącić,
- wolny rytm- spacerują
5. „Połącz w pary” – nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki, zadaniem dzieci jest połączenie w pary rysunki, których nazwy rozpoczynają się na taką samą sylabę.( np. Buty-buda,talerz-taca). Następnie połączone obrazki dzieci wkładają do odpowiednich pojemniczków oznaczonych pierwszą sylabą np.: bu ,ta itd.
6 .Zabawa „ Dobrze, czy źle?”- nauczyciel pokazuje dzieciom obrazek i wyraźnie wypowiada jego nazwę, jednak czasem popełnia błędy. Każde dziecko otrzymuje papierowy talerzyk i pisak -na jednej stronie dzieci malują uśmiechnięta buzię, na drugiej-smutną Zadaniem dzieci jest określenie, czy nauczyciel mówi dobrze, czy źle.np - skakanka – szkakanka, - kawa- kafa, - domek- Tomek. Jeśli mówi dobrze, dziecko pokazuje uśmiechniętą buźkę, jeśli źle –smutną.
7.Zabawa ruchowa „ Zakupy”- na dywanie leżą różne produkty. Nauczyciel mówi, że wybiera się na zakupy i chce kupić tylko te produkty, które zaczynają się od głoski „ m”. Dzieci przy muzyce maszerują w kole, w przerwie chętne dziecko wybiera odpowiedni produkt i wkłada do koszyka.
8.Aktywne słuchanie muzyki -rozwijanie wrażliwości słuchowej- gra na instrumentach muzycznych. Dzieci podzielone na 3 zespoły, każdy zespół gra na innym instrumencie. Dyrygentem jest nauczyciel.
9. Praca przy stoliczkach- wykonanie grzechotki z pojemniczka po jogurcie, ozdabianie według własnego pomysłu.
10. Podziękowanie za udział w zajęciu.