X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 26924
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Krowa - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia
przeprowadzonego przez Annę Andrychowską w grupie dzieci 4-letnich
w dniu 13.04.2015 r.

Temat tygodnia: „Zwierzęta na wsi”.
Temat dnia: „Krowa”

Cele ogólne:
Doskonalenie dokładnego spostrzegania w celu wyodrębnienia różnorodnych zewnętrznych , charakterystycznych cech zwierząt,
Wdrażanie do poprawnych, wyrazistych wypowiedzi,
Poszerzanie wiedzy o zwierzętach gospodarskich (krowie).
Poszerzanie słownictwa związanego ze wsią,
Cele szczegółowe:
Dziecko
podaje rozwiązanie zagadek,
wie, jak wygląda krowa, co je,
smakuj i nazywa nabiał,
wie, skąd pochodzą produkty mleczne,
rozumie konieczność spożywania nabiału,
prawidłowo reaguje na umówione sygnały,
zna odgłosy zwierząt, podaje ich nazwę,
Cele wychowawcze:
uczestniczy w zabawach organizowanych przez nauczyciela dających dziecku satysfakcję
i radość,
współdziała z innymi dziećmi,
potrafi integrować się z grupą,
Metody pracy:
Tradycyjne:
czynna: ćwiczenia i zadania stawiane dzieciom,
słowna: rozmowa, pogadanka,
oglądowa: pokaz,
2. Aktywizujące:
elementy pedagogiki zabawy, elementy muzykoterapii,
Formy pracy:

indywidualna,
zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
Zagadki słowne i ilustracje będące odpowiedziami, ilustracje pomieszczeń gospodarskich, napisy pomieszczeń gospodarskich, kostka do gry z obrazkami zwierząt gospodarskich, ilustracja
do-odkrywania-krowy i cielątka, tarcze gimnastyczne, ilustracje przedstawiające produkty mleczne,(ser biały i żółty, jogurt, masło, śmietanę, lody), 2 – 3 owoce,warzywa, pieczywo,CD z dowolną muzyką, sylwety krów – smutnej i wesołej, małe wiaderka,małe piłeczki.
Czas trwania zajęcia: 20 min.
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanka-rymowanka:
Wszyscy stoją w kole, trzymając się za ręce i powtarzają za nauczycielem:
„W koło zaraz się ustawimy,
I za ręce się się chwycimy,
Bawić razem się będziemy.
Gdy dzień dobry wypowiemy”
2. „Co słychać na podwórku?”- rozwiązywanie zagadek słownych i dobieranie ilustracji.
Czasami jest szara
lecz najczęściej biała.
Nie każdy by odgadł,
gdyby nie gęgała. (gęś)

Uwielbia się kąpać,
krótkie nóżki ma,
na pewno odgadniesz,
gdy powiesz: – Kwa, kwa... (kaczka)

Nigdy się nie czesze,
Choć ma piękny grzebień,
Rano głośno pieje,
W dzień z kurami grzebie. (kogut)

Jest szybki i silny,
W skromnej stajni mieszka,
Kiedy mu jest smutno,
Głośno rży i wierzga. (koń)

Kiedy się w oborze,
Do syta nie naje,
Wtedy głośno ryczy
I mleka nie daje. (krowa)

Nie darmo ją człowiek
Zachęca i prosi –
Chociaż dużo gdacze
Złotych jaj nie znosi. (kura)

Z jej runa powstają
Sweterki wełniane,
a swojego męża
nazywa baranem. (owca)

3. „Gospodarstwo”- zabawa dydaktyczna
Nauczyciel ma przygotowane ilustracje i podpisy budy, stajni, klatki, obory, kurnika, chlewni,stodoły oraz sylwety zwierząt zamieszkujących te pomieszczenia gospodarcze. Następnie nawiązuje rozmowę i prosi dzieci o przyporządkowanie sylwet do odpowiednich miejsc i zaczepia na tablicy demonstracyjnej.
4. „Zwierzęta gospodarskie”- zabawa z kostką do gry.
Dzieci siedzą w kole i mają kostkę do gry z obrazkami zwierząt hodowlanych. Następnie dzieci kolejno rzucają kostką i naśladują głos i sposób poruszania się wylosowane zwierzę. Dodatkowo dzieci mówią, dlaczego ludzie hodują zwierzęta (krowa-daje mleko; owca-wełnę; kura-jajka; gęś-pierze; koń-jest zwierzęciem pociągowym; koza-daje mleko).
5. „Co to za zwierze?”- rozmowa na podstawie ilustracji.
Nauczyciel przygotowuje obrazek przedstawiający krowę i cielę. Zasłania go kartką w tym samym formacie, ale z kilkoma otworami pokazującymi jedynie małe kawałki zwierzęcia. Na początku te otwory też są zasłonięte, Wskazane dziecko odsłania po jednym otworze.
Po każdej odsłonie dzieci próbują odgadnąć nazwę zwierzęcia. Gdy dzieci odgadną nauczyciel prowadzi rozmowę, zadając pytania na które odpowiadają dzieci.
6. „Na pastwisku”- zabawa ruchowa, orientacyjno-porządkowa
nauczyciel dzieli dzieci na kilka zespołów. W każdym z nich wyznacza jedno dziecko, które jest małą krową i trzyma tarczę gimnastyczną-każde w innym kolorze. Pozostałe dzieci
w zespole to cielątka. Każdy z zespołów oznaczony jest innym kolorem szarf. Gdy słychać muzykę cielątka biegają po sali. W tym czasie mamy-krowy zajmują miejsce w różnych miejscach. Gdy następuje przerwa w muzyce, mamy-krowy podnoszą do góry kółka,
a cielątka szybko do nich podchodzą. Gdy muzyka wraca cielątka wracają do biegania. Mamy-krowy za każdym razem zmieniają miejsca.
7. „Krowa – zwierzę pożyteczne” – rozmowa z dziećmi na podstawie ilustracji i wiedzy dzieci.
Nauczyciel przygotowuje obrazki przedstawiające produkty mleczne (ser biały i żółty, jogurt, masło, śmietanę, lody) oraz kilka innych, np. 2, 3 owoce, warzywa pieczywo. Dzieci mają za zadanie wybrać te, które powstają z mleka i nazwać je.
8. Berek „krowa” – zabawa ruchowa.
Jedno dziecko jest berkiem, który goni dzieci. Kogo dotknie, ten zatrzymuje się i staje
w rozkroku – to krowa. Można go uratować, przechodząc pod nogami krowy
na czworakach. Berek stara się zamienić wszystkich uczestników zabawy w krowy. Następnie zmiana berka
9. Ewaluacja zajęć:
Przypomnienie „Co nam daje krowa i do produkcji czego możemy wykorzystać mleko?”. Na tablicy wiszą sylwety krów – wesołej i smutnej, przed nimi stoją małe wiaderka.
Dzieci wg uznania wrzucają małe piłeczki do wybranego wiaderka, w zależności od tego czy zajęcia były ciekawe, czy się czegoś nowego dowiedziały i nauczyły, czy nie.
Gdy wszyscy wrzucą piłeczki siadają w kręgu i zadaniem każdego dziecka jest dokończenie zdania „Na dzisiejszych zajęciach najbardziej podobało mi się...”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.