Numer: 26909
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na dalekiej Północy - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia z edukacji ruchowo-zdrowotnej
przeprowadzonego przez Annę Andrychowską w grupie dzieci 4-letnich
w dniu 06.02.2015 r.

Temat tygodnia: „Wszędzie biało”
Temat dnia: „Na dalekiej Północy”

Cele ogólne:
Budzenie zainteresowań przyrodą i życiem ludzi na Dalekiej Północy.
Rozluźnianie napięcia mięśniowego.
Cele szczegółowe:
Dziecko

potrafi uważnie słuchać,
sprawnie ustawia się w kole i szeregu,
ilustruje ruchem treść wierszyka,
przestrzega zasad zabaw ruchowych,
dokładnie wykonuje zadania ruchowe wyznaczone przez nauczyciela,
potrafi słuchać i reagować na sygnały nauczyciela,
zna wygląd i niektóre zwyczaje Eskimosów oraz zwierząt zamieszkujących północ,
zna znaczenie słowa igloo,

Cele wychowawcze:
uczestniczy w zabawach organizowanych przez nauczyciela dających dziecku satysfakcję i radość,
współdziała z innymi dziećmi,
potrafi integrować się z grupą,

Metody pracy:

1. Tradycyjne:
czynna: ćwiczenia i zadania stawiane dzieciom,
słowna: rozmowa, pogadanka,
oglądowa: pokaz,
2. Aktywizujące:
elementy pedagogiki zabawy, elementy muzykoterapii,
Formy pracy:

indywidualna,
zbiorowa,

Środki dydaktyczne:
Ilustracje Eskimosów, jego ubioru, igloo oraz zimowych krajobrazów, chusta animacyjna, albumy, zdjęcia zwierząt zamieszkujących krainę wiecznych śniegów, taneczna muzyka, piłeczki
dla każdego dziecka, skrzynia, tamburyno, gazety, sylwety pingwinów dla każdego dziecka, flamastry.
Czas trwania zajęcia: 20 min.
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanka-rymowanka wg B.Gawrońskiej:
„Jesteś ty, jestem ja,
wszyscy w kole wraz,
Uśmiechnijmy się i przywitajmy się,
Na zabawę czas”
2. „Kto mieszka w krainie wiecznych śniegów ?”- wypowiedzi dzieci w oparciu o ilustracje Eskimosów, igloo, zimowych krajobrazów.
Nauczyciel stawia pytania, na które dziecko stara się odpowiadać całymi poprawnymi gramatycznie zdaniami. Pomocą w aktywnym uczestnictwie dzieci jest tablica demonstracyjna z ilustracjami. Dzieci poznają wygląd, strój, mieszkanie i sposób życia Eskimosów.
3. „Igloo”- zabawa ruchowa z chustą animacyjną
Dzieci falują chustą najpierw w ten sposób jakby wiał lekki wietrzyk, następnie silny wiatr
a na końcu jakby była śnieżyca śnieżna. Na sygnał nauczyciela podnoszą chustę do góry
i chłopcy chowają się w igloo. Zabawę powtarzamy a pod chustą chowają się chłopcy itd.
4. „Zwierzęta dalekiej Północy”- zapoznanie z wyglądem i charakterystycznymi cechami zwierząt na podstawie albumów, zdjęć, obrazków.
5. „Rafinerowe zaprzęgi”- zabawa muzyczno-ruchowa.
Dzieci dobierają się parami, podczas gdy muzyka gra zaprzęgi jadą, na brak muzyki zaprzęgi stają w bezruchu.
6. „Podróż na Grenlandię”- opowieść ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Nauczyciel wymyśla opowieść o podróży do krainy wiecznych śniegów. Dzieci na samym początku imitują zakładanie czapek, szalików ciepłych ubrań a następnie chodzą po chuście tak, by nie dotknąć krawędzi dzielących poszczególne kolory (imitujących kry lodu). Podczas zabawy w rytm tamburyna chodzenie możemy zamienić na lekki trucht. Dzieci, które nadepną na linie kończą swoją podróż.
7. „Taniec z Pingwinem na bryłkach lodu”-zabawa orientacujno-porządkowa.
Dzieci dobierają się w pary(jedno z nich to pingwinek) i tańczą na gazetach w rytm melodii. Na polecenie nauczyciela „lód się topi” składają gazety na pół.
8. „ Ryby do sieci”- zabawa z elementem rzutu.
Dzieci ustawiają się jedno za drugim. Każde z nich trzyma po dwie piłeczki imitujące ryby. Zadaniem jest wcelowanie ich do skrzyni (sieci).
9. „Zimowy Ludek z Alaski”- masażyk relaksacyjny.
Rozgrzanie rąk i palców. Wykonanie masażu na plecach kolegi z uwzględnieniem ruchów adekwatnych do treści wierszyka.
Wieje, wieje wiatr - lekko dmuchamy we włosy kolegi
Mrozek szczypie w nosy, w uszy - delikatnie szczypiemy
Śnieżek mocno w oczy prószy- stukamy w plecy opuszkami palców
Dzieci biegną do ogródka - szybkie ruchy palcami wskazującymi na przemian
Lepią ze śniegu zimowego ludka - rysowanie bałwanka.
10. Ewaluacja zajęć:
Nauczyciel dziękuje za wspólne zajęcia, chwali dzieci za ich udział i zaangażowanie
i wręcza każdemu sylwetę pingwina na których rysują buźki w zależności od tego
czy podobały się im zajęcia (wesołe jeśli tak, smutne jeśli nie).

Opracowała: Anna Andrychowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.