Scenariusz zajęcia z edukacji językowo-literackiej i słuchowej
przeprowadzonego przez Annę Andrychowską w grupie dzieci 4-letnich
w dniu 29.10.2014 r.
Temat tygodnia: „Przygotowania do zimy”.
Temat dnia: „Odloty ptaków”
Cele ogólne:
Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej.
Rozwijanie wrażliwości słuchowej.
Usprawnianie narządów artykulacji.
Ćwiczenie oddechu.
Uświadamianie dzieciom sensu zdarzeń przyczynowo-skutkowych i umożliwienie przewidywania następstw.
Ćwiczenie pamięci słuchowej oraz spostrzegawczości wzrokowej.
Wyzwalanie różnych form aktywności.
Cele szczegółowe:
Dziecko
potrafi uważnie słuchać,
wykonuje ćwiczenia oddechowe według wskazówek nauczyciela,
potrafi wskazać ptaki odlatujące oraz pozostające u nas na zimę,
dzieli proste słowa na sylaby (analiza) i składa słowa z sylab (synteza),
łączy wyraz z jego obrazem graficznym,
potrafi słuchać i reagować na sygnały nauczyciela,
buduje krótką wypowiedź na temat sytuacji na ilustracji,
wie jak należy bezpiecznie poruszać się w zabawie,
naśladuje różne głosy i odgłosy podczas zabaw dźwiękonaśladowczych,
określa przyczyny i skutki wydarzeń podczas rozmów kierowanych,
Cele wychowawcze:
uczestniczy w zabawach organizowanych przez nauczyciela dających dziecku satysfakcję i radość,
współdziała z innymi dziećmi,
potrafi integrować się z grupą,
Metody pracy:
1. Tradycyjne:
czynna: ćwiczenia i zadania stawiane dzieciom,
słowna: rozmowa, wiersz, dialog,
oglądowa: pokaz,
2. Aktywizujące:
elementy pedagogiki zabawy, elementy muzykoterapii,
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
wiersz I. Salach „Odloty”, gazety, dzwonki, grzechotki,plansza przedstawiająca ptaki odlatujące, przylatujące i pozostające u nas na zimę, sylwety słońca oraz płatka śniegu, ilustracja karmnika, pokarm dla ptaków, piórka dla każdego dziecka, tarcze gimnastyczne, znaczki dzieci, Tablica Emocji
Czas trwania zajęcia: 20 min.
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Powitanie” zabawa integracyjna:
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy bo już czas,
Jestem Ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy.
2. „Odloty ptaków”- instrumentacja wiersza „Odloty” I. Salach.
Nauczyciel dzieli dzieci na 4 zespoły. Każdy dostaje rekwizyty (gazety, dzwonki, grzechotki). Nauczyciel recytuje wiersz. Przy pierwszym powtórzeniu mówi dzieciom, co
i kiedy mają robić. Potem,powtarzając zabawę tylko pokazuje, a na koniec dzieci starają się same wykonywać odpowiednie ruchy.
3. Zabawa słownikowa „Ptaki i zima”
Rozmowa z dziećmi na temat ptaków odlatujących na zimę. Nauczyciel prezentuje obrazki ptaków, dzieci odgadują ich nazwy (bocian, kukułka, wilga złocista, żuraw).Dzieci ukierunkowane pytaniami Nauczyciela same dochodzą do wniosku, że ptaki odlatują,
bo zimą nie mają pokarmu, piórka ich nie grzeją. Pozostają te, które są odporne na niskie temperatury; jesienią wyrastają im gęste pióra – puch, który chroni przez zimnem. Niektóre mają mocne i twarde dzioby – łatwiej znajdą pożywienie. Ale gdy jest śnieg, powinniśmy pamiętać o ich dokarmianiu. Są ptaki, które przylatują do nas na zimę, bo tu nawet zimą
jest cieplej, niż w miejscu, w którym zwykle żyją.
4. Zabawa naśladowcza „Ptaki”
Naśladowanie ruchem sposobu poruszania się ptaków: wróble-podskoki, bociany- wysokie podnoszenie kolan. Ćwiczenie ortofoniczne na zgłoskach ćwir, kle
5. Zabawa dydaktyczna „ Ptaki-Sylabiaki”
Podział ptaków na dwie grupy: pierwsza ptaki odlatujące do ciepłych krajów, druga ptaki pozostające u nas na zimę. Wyszukiwanie obrazków pokazujących ptaki, których nazwy nauczyciel wypowiada sylabami. Umieszczenie obrazków przedstawiających ptaki odlatujące obok słońca a pozostających obok płatka śniegu.
6. Zabawa ruchowa „Odlatują czy zostają?”
W różnych miejscach w sali umieszczone są sylwety słonka i płatka śniegu. Nauczyciel dzieli dzieci na grupy i wskazuje jakimi będą ptakami poprzez wręczenie im opasek
z sylwetami ptaków. Prowadzący gra na kołatce, dzieci-ptaki biegają, podskakują.
W przerwie w grze dzieci-ptaki, które odlatują do ciepłych krajów, biegną do sylwety słonka a dzieci-ptaki, które zostają u nas na zimę biegną do płatka śniegu.
7. „Karmnik”- rozmowa kierowana
Oglądanie ilustracji karmnika oraz znajdującego się za oknem. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że dokarmiamy ptaki dopiero wtedy, gdy spadnie dopiero pierwszy śnieg. Robimy to systematycznie, bo ptaki uczą się, że gdy są głodne, w karmniku zajdą pożywienie. Pokazanie dzieciom karmy dla ptaków żyjących na wolności, którą przyniósł prowadzący.
8. Zabawa ruchowo – oddechowa „Piórko”
Dzieci siedzą w kole i otrzymują od nauczyciela jedno piórko, ich zadaniem jest poruszanie się po sali dmuchając w nie tak by nie spadło na podłogę.
9. Zabawa orientacyjno- porządkowa „ Ptaki do gniazd”
W sali są ułożone tarcze gimnastyczne symbolizujące gniazda. (liczba tarcz jest o jeden mniejsza niż obecnych dzieci)Dzieci swobodnie biegają po sali naśladując trzepotanie skrzydeł w rytm wystukiwany przez nauczyciela na tamburynie. Gdy nastanie cisza każde
z dzieci szuka sobie gniazda. Dziecko, które nie zdąży staje nieruchomo obok prowadzącego.
10. Ewaluacja zajęć:
Nauczyciel pyta dzieci,czy zajęcia się im podobały. Dzieci,które odpowiadają twierdząco naklejają swój znaczek na wesołą buźkę na Tablicy Emocji, natomiast niezadowoleni umieszczają na buźce smutnej.