Scenariusz uroczystości z okazji
„Dnia Pluszowego Misia”
przeprowadzonego przez Annę Andrychowską w grupie dzieci 4-letnich
w dniu 25.11.2014r.
Temat dnia: „Światowy Dzień Pluszowego Misia”.
Cele ogólne:
kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,
rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych, smakowych i dotykowych,
rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej,
rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat i uważnego słuchania innych,
rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi,
zachęcanie do wspólnego śpiewania piosenek oraz kształtowania płynności ruchów przy muzyce,
Cele szczegółowe:
Dziecko
śpiewa piosenki zaproponowane przez nauczyciela,
zna zarys historii powstania pluszowego misia,
chętnie śpiewa piosenki wspólnie z innymi dziećmi oraz uczestniczy w zabawach ruchowych i tańcach,
wypowiada się na temat swojego misia:
– porównuje misie uwzględniając różne kryteria
– wykonuje polecenia nauczyciela
potrafi uważnie słuchać czytany tekst,
potrafi opowiedzieć na zadany temat,
potrafią aktywnie się włączać do zabawy w zespole,
zna wybrane piosenki i wiersze o misiach,
Cele wychowawcze:
uczestniczy w zabawach organizowanych przez nauczyciela dających dziecku satysfakcję i radość,
współdziała z innymi dziećmi,
potrafi integrować się z grupą,
Metody pracy:
1. Tradycyjne:
czynna: ćwiczenia i zadania stawiane dzieciom,
słowna: rozmowa, wiersz, pogadanka,
oglądowa: pokaz,
2. Aktywizujące:
elementy pedagogiki zabawy, elementy muzykoterapii,
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
Piosenka „Chodzą Mrówy”, tekst historii powstania Światowego Dnia Pluszowego Misia, piosenki ze znanych bajek z misiami, obrazki misi ze znanych bajek, przytulanki przyniesione przez każde dziecko, tort ze świeczką, puzzle z obrazkiem misia, klej, kartki, sylwety misi, plastelina, tekst przysięgi, medale Przyjaciela Misia dla każdego dziecka, CD ze skoczną muzyką
Czas trwania zajęcia: 20 min.
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie dzieci piosenką „Chodzą mrówy”
Chodzą mrówy, chodzą i tupią nogami.
Chodzą mrówy, chodzą i tupią nogami.
Tup, tup, tup,
Tup, tup, tup,
koło zrób, koło zrób.
Tup, tup, tup, koło zrób.
Chodzą słonie, chodzą i tupią nogami.
Chodzą słonie, chodzą i tupią nogami.
Tup, tup, tup,
tup, tup, tup,
pary zrób, pary zrób.
Tup, tup, tup, pary zrób.
Chodzą dinozaury i tupią nogami.
Chodzą dinozaury i tupią nogami.
Tup, tup, tup,
tup, tup, tup,
Szereg zrób, szereg zrób.
Tup, tup, tup, szereg zrób.
2. Zapoznanie z historią powstania Święta Pluszowego Misia.
Historia pluszowego misia zaczyna się w dawno temu (w 1902 roku), kiedy w dalekim kraju (Stany Zjednoczone) pewien Pan (prezydent, Theodore Roosevelt), był w lesie na polowaniu i nie pozwolił zrobić krzywdy ( zabiciu) młodemu niedźwiadkowi. Świadkiem tego wydarzenia był pewien dziennikarz (Clifford Berryman), który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie. Zobaczył go inny Pan ( Morris Michton), właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
3. Pogadanka na temat usłyszanej historii.
Nauczyciel stawia pytania, na które dziecko stara się odpowiadać całymi poprawnymi gramatycznie zdaniami.
4. „ Znane Misie i ich imiona”- zabawa słuchowa
Nauczyciel włącza przygotowane przez siebie wcześniej piosenki ze znanych bajek, których głównym bohaterem jest Miś. Dzieci uważnie słuchają i odgadują imiona tychże Misi.
5. „ Zdjęcie Misia”- zabawa dydaktyczna.
Na tablicy demonstracyjnej są przyczepione obrazki Misi z bajek. Dzieci mają za zadanie odgadnąć ich imiona a także przyporządkować je do usłyszanych we wcześniejszej zabawie piosenek.
6. „Oto mój Miś”- prezentacja przyniesionych ze sobą przytulanek.
Dzieci przedstawiają swojego Misia podając jego imiona i cechy charakterystyczne.
7. „Niedźwiadek”- zabawa ruchowo-naśladowcza.
Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę)
ja jestem niedźwiadek. (pokazują na siebie)
Trzecia łapka czwarta łapka (pokazują prawa, lewą nogę)
a to jest mój zadek. (klepią się po pupie)
Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek prawą, lewą ręką)
Wybieram go pszczółkom (pokazują wybieranie miodu)
Jedną łapką, drugą łapką( podnoszą prawą, lewą rękę)
Albo piję rurką.(naśladują picie rurką).
8. „Urodziny Misia”- odśpiewanie sto lat każdemu Misiowi, zdmuchnięcie urodzinowej świeczki i degustacja misiowego tortu przyniesionego przez nauczyciela.
9. „Bal u Misia”- swobodna ekspresja do muzyki.
Nauczyciel włącza skoczne piosenki a dzieci tańczą z własnymi przytulankami.
10. „Misiowe puzzle”- układanie obrazka w całość.
Dzieci w parach otrzymują ilustracje różnych znanych misiów (Miś Uszatek, Miś Puchatek, Miś Koralgol, Miś Yoggi). Ilustracje pocięte są na 4 elementy. Zadanie dzieci polega
na ułożeniu całości z części i przyklejeniu powstałej ilustracji na kartkę papieru.
Po skończonej pracy każda para nazywa swojego misia.
11. „Mój Przyjaciel Miś”-zabawa plastyczna.
Każde dziecko otrzymuje kontur misia. Zadaniem dzieci jest wyklejenie go plasteliną
i ozdobienie brokatami, cekinami itd.
12. „ Jestem Przyjacielem Misia”-złożenie uroczystej przysięgi i zawieszenie medali Przyjaciela Misia.
Z okazji święta pluszowego Misia, my dzieci z grupy IV,
Przyrzekamy...że zawsze przytulać będziemy wszystkie misie,
Krzywdy im zrobić nie damy i pamiętać o nich zawsze będziemy
13. Ewaluacja zajęć:
Podziękowanie wszystkim dzieciom za udział w tym uroczystym dniu, przypomnienie
o złożonym przyrzeczeniu i poszanowaniu wszystkich zabawek-nie tylko Misi.