SCENARIUSZ ZAJĘCIA
DLA GRUPY III
TEMAT: ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE.
Cele główne:
- poznanie cykliczności pór roku
- poznanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych pór roku
- rozwijanie orientacji przestrzennej
- doskonalenie umiejętności wypowiadanie się na dany temat
- rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni
- utrwalenie nazw barw podstawowych i pochodnych
- kształtowanie umiejętności komunikowania się oraz samodzielnego i zespołowego radzenia sobie w sytuacjach zadaniowych
Cele szczegółowe:
- wymienia nazwy pór roku
- wymienia zjawiska atmosferyczne
- miesza kolory, by otrzymać barwy pochodne
- określa położenie przedmiotów względem siebie
- wypowiada się na temat różnic występujących między porami roku
- pokazuje ruchem wskazane czynności
- pracuje w zespole, wspólnie z kolegami realizuje różne zadania
Metody pracy: aktywizujące; pokaz; słowa- rozmowa, objaśnienia; zadań inspirujących; swobodnej ekspresji
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: rysunki pór roku, obrazki zjawisk atmosferycznych, sylwety zjawisk atmosferycznych, nagrania (odgłosów deszczu, grzmotu), obrazki z ilustracjami „pań pór roku”, sylwetki przedmiotów kojarzących się z porami roku, koperty z zadaniami, puzzle, sylwety kropli deszczu, kolorowe, farby, mapa Polski, instrumenty perkusyjne, gazety, woreczki foliowe, łyżeczki.
Przebieg zajęć:
I. CZĘSĆ WSTĘPNA
1. Zabawa integracyjna ,,Powitanie Witam Cię’’.
2. Rozmowa na temat obecnej pory roku oraz wymienianie i wskazywanie rysunków pozostałych pór.
3. ,,Burza mózgów,, Co obserwujemy za oknem?
4. Próby odpowiedzi na pytanie Czym jest pogoda? Jakie elementy w sobie zawiera?
II. CZĘSĆ GŁÓWNA
5. Słuchanie opowiadanie pt. ,,Jak kropelka bawiła się z Jasiem w chowanego.
6. Pytania do wysłuchanego opowiadania:
- Co Jasio zobaczył w trawie?
- W co bawił się chłopiec z kropelką?
- Gdzie schowała się kropelka Jasiowi?
- Gdzie Jas ma szukać kropelki?
7. Jakie to zjawisko atmosferyczne?” – odgadywanie zagadek słuchowych i obrazkowych związanych ze zjawiskami atmosferycznymi.
,,Nie ma ust a dmucha!
Niema skrzydeł, a lata.
Czasem mrozi, gwiżdże , dmucha. /wiatr/
Co to jest? Odgadnijcie sami.
Leci tyko w duł. Jest tylko na dworze.
Suchy być nie może. /deszcz/
Nic nie widać od samego rana.
Ziemia jest jakby mlekiem oblana.
Ale się nic nie martw. To nic nie szkodzi
Słonce ja rozpędzi już za kilka godzin. /mgła/
Co to za gwiazdki odpowiecie śmiało,
Które zdobią ziemię w sukieneczkę biało. /śnieg/
8. Taniec ,,Deszczyk’’ z Pedagogiki Zabawy
9. Improwizacja instrumentalna:
- Podział grupy na „zespoły zjawisk pogodowych”.
-Wspólne ustalenie dźwięków właściwych dla danych zjawisk atmosferycznych
(wykorzystanie różnorodnych rekwizytów np. woreczki foliowe, gazety, łyżeczka,
kubki, kredki itp).
- Ilustrowanie dźwiękowe (przy pomocy powstałych „instrumentów”) treści opowieści według ustalonego podziału.
10. Zabawa pantomimiczne ,,Jaka to pora roku?’’ Każda z grup ma za zadanie przedstawić ruchem wcześniej wylosowaną porę roku, pozostałe drużyny odgadują jaka to jest pora roku.
11. Zabawa dydaktyczna ,,Jaka pogoda będzie w Polsce?’’ Dobieranie obrazków z pogodą do prognozy pogody mówionej przez n-lk i umieszczenie ich we właściwym miejscu na mapie Polski.
12. Wyjaśnienie znaczenia powiedzenia ,,Z małej chmury duży deszcz’’. Przysłowie to oznacza pewną sytuację, kiedy z małego powodu powstaje bardzo duży problem.
13. Ćwiczenia matematyczne ,,Słonko i kropelki’’. Każde dziecko otrzymuje listek i 9 kropel. Wykonuje następujące polecenie:
Na listek spadły krople deszczu. Policzcie, ile, i ułóżcie je po tyle samo.
Rano wyszło słonko i wyparowało 3 krople. Ile teraz jest kropli?
Słonko mocno grzało i z listka wyparowały kolejne 2 krople. Sprawdź ile zostało kropli?
Dzień zrobił się taki gorący, że z listka wyparowały następne 4 krople. Ile zostało kropli?
III. CZĘSĆ KOŃCOWA
Praca plastyczna ,,Tęcz’’. Wysłuchanie opowiadania n-lk.
Pewnego razu, gdy z chmur zaczął padać deszczyk, wyjrzało słońce. Jego promienie przechodziły przez kropelki i pomalowały niebo na różne kolory. To jest tęcza – widoczny na niebie łuk składający się z siedmiu kolorów.
Dzieci same muszą namalować tęcze ale mają tylko 4-kolory farb (biały, żółty, czerwony, niebieski) i muszą same poprzez zmieszanie kolorów uzyskać potrzebne barwy.
Wspólne oglądanie wykonanych prac.
Podsumowanie zajęć- EWALUACJA.
Dzieci, które dobrze się bawiły na zajęciach dołączają „promyk” do „żółtego koła- słońca”.
Dzieci, którym było smutno dołączają „kroplę” pod chmurę
Opracowała; Bożena Dąbrowska