Numer: 26890
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pierwsze Kwiaty - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia z edukacji matematycznej
przeprowadzonego przez Annę Andrychowską w grupie dzieci 4-letnich
w dniu 04.03.2015 r.

Temat tygodnia: „Czekamy na wiosnę”
Temat dnia: „Pierwsze kwiaty”

Cele ogólne:
Rozwijanie szeregowania i klasyfikowania wg określonej cechy.
Rozwijanie umiejętności liczenia.
Ćwiczenie pamięci słuchowej oraz spostrzegawczości wzrokowej.
Wyzwalanie różnych form aktywności.
Cele szczegółowe:
Dziecko

potrafi uważnie słuchać,
potrafi przeliczać liczebnikami głównymi w zakresie 4
potrafi wskazać różnice,
potrafi słuchać i reagować na sygnały nauczyciela,
potrafi aktywnie słuchać muzyki,
potrafi rozwiązywać zagadki słowne,
wie jak należy bezpiecznie poruszać się w zabawie,
zna nazwy pierwszych wiosennych kwiatów,

Cele wychowawcze:
uczestniczy w zabawach organizowanych przez nauczyciela dających dziecku satysfakcję i radość,
współdziała z innymi dziećmi,
potrafi integrować się z grupą,
Metody pracy:

1. Tradycyjne:
czynna: ćwiczenia i zadania stawiane dzieciom,
słowna: rozmowa, zagadki słowne,
oglądowa: pokaz,
2. Aktywizujące:
elementy pedagogiki zabawy, elementy muzykoterapii,
Formy pracy:

indywidualna,
zbiorowa,

Środki dydaktyczne:
list od Pani Wiosny, obrazki przedstawiające przebiśniegi, sasankę,zawilce, krokusy, tekst zagadek słownych w kopertach oznaczonych kropkami, plastikowe krążki gimnastyczne, CD z wiosenną muzyką, komplet kwiatków z Wyprawki Matematycznej, pasek papieru, szare arkusze papieru pakowego dla każdej pary dzieci, emblematy z pierwszymi wiosennymi kwiatami dla każdego dziecka, tamburyno, kwieciste puzzle, wiosenny wianek na głowę, naklejki motywacyjne. zagadki
Czas trwania zajęcia: 20 min.
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Powitanie dzieci w kole zabawą ruchową ze śpiewem „Boogie - woogie ”
Dzieci stoją w kole i śpiewają pokazując wraz z nauczycielem słowa pierwszej zwrotki znanej im piosenki:
Do przodu jedną rękę daj , /wyciągają jedną rękę do przodu
do tyłu prawą rękę daj, /przenoszą ją do tyłu
do przodu prawą rękę daj /znów do przodu
I pomachaj nią ! /machają nią
Ref. Bo przy Boogie – Boogie – Woogie /dzieci tańcząc wykonują pełny obrót
Trzeba w kółko kręcić się...
No i klaskać trzeba ,raz, dwa, trzy! /klaszczą
Boogie- Woogie ahoj! - 3 razy robią rączkami kołowrotek, podskakują
unosząc ręce do góry i wykrzykują :ahoj!

1. „LIST OD PANI WIOSNY”
Nauczyciel znajduje na biurku pozostawiony przez kogoś list. Proponuje dzieciom odczytanie go
i dowiedzenie się kto i w jakim celu go zostawił.
Kochane Dzieci z grupy IV.
Niebawem przyjdę do Was po długiej zimie. Przyniosę ze sobą ciepłe promienie słoneczka, śpiew ptaków i barwne kwiaty.....no właśnie.....Po drodze zgubiłam kolory, a wiosna bez kolorów
jest szara i ponura, gdyż jak nie ma barw nie ma również wiosennych kwiatów. Proszę Was, abyście pomogli mi je odzyskać. Przygotowałam dla Was kilka zagadek o pierwszych kwiatach..
Jeśli je poprawnie odgadniecie moje barwy powrócą. Liczę na Waszą pomoc. Do zobaczenia
już niedługo.
Wasza Wiosna.
2. „KOLOROWE ZAGADKI PANI WIOSNY”- rozmowa kierowana na podstawie obrazka.
Nauczyciel eksponuje przed dziećmi obrazki przedstawiające:przebiśniegi,sasankę,zawilca,krokusy. Następnie prosi dzieci by rozejrzały się po sali i znalazły zagadki o których była mowa w liście. Zagadki umieszczone są w kopertach 'ponumerowanych” kropkami od 1 do 4. Zadaniem dzieci jest wspólne ułożenie kopert we właściwej kolejności (od tej z jedną kropką, do tej z czterema).
Następnie nauczyciel odczytuje dzieciom odnalezione w kopertach zagadki-zadaniem dzieci jest podanie poprawnej odpowiedzi i wyszukanie ich wśród obrazków przygotowanych przez nauczyciela.
„Jeszcze wszystko uśpione,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śnieg przebija i mówi o wiośnie” ... (przebiśnieg)

„W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „sanki”.
A te kwitną w marcu w mroźne ranki”... (sasanki)

„Śpią jeszcze pod śniegiem hale
Jeszcze nie widać tu wiosny
Lecz co to ? Kielichy liliowo – fioletowe
Spod śniegu wyrosły”....( krokusy )

„Spadły w las białe gwiazdki.
Jest ich tyle, tyle
białe całe dywany,
bo to kwitnie”... (zawilec)
3. „UKŁADAMY KWIATY” - zabawa ruchowa przy muzyce z wykorzystaniem plastikowych krążków gimnastycznych (krążki imitują płatki kwiatów)
Dzieci pląsają w rytm muzyki, na przerwę- układają z krążków kwiaty. Ilość ułożonych „płatków” będzie zależała od liczby dzieci w danym zespole. Dzieci same decydują, do którego zespołu chcą się dołączyć.
4. „NA WIOSENNEJ ŁĄCE”- zabawa dydaktyczna
Każde dziecko ma komplet kwiatków z Wyprawki Matematycznej oraz pasek papieru imitujący grządkę a także papier pakowy będący „ogródkiem”. Dzieci na szarym papierze położonym
na podłodze wykonują polecenia Nauczyciela:
* połóż razem te kwiatki, które do siebie pasują,
* ustaw duże kwiatki tak,aby było je łatwo policzyć. Policz,
* pokaż czerwone kwiatki. Policz,ile ich jest?
*na grządce u każdego rośnie jeden kwiatek, dołóż do niego jeszcze jeden. Ile ich jest razem?Dołóż jeszcze jeden. Ile ich jest?(tak do uzyskania zbioru 4-elementowego)
5. „TAŃCZĄCE KWIATY”-zabawa orientacyjno-porządkowa.
Dzieci zostają podzielone na cztery grupy. Każda grupa otrzymuje emblematy z innym kwiatem. Dzieci zajmują miejsca na dywanie. W rytmie akompaniamentu przemieszczają się po sali
w dowolnych kierunkach. Na umówiony sygnał: "tańczące kwiaty" - dzieci dobierają się czwórkami (cztery różne kwiaty) i obracają się w kółeczkach.
6. „KWIECISTE PUZZLE” - praca w grupach przy stolikach.
Zadaniem jest ułożenie puzzli i nazwanie kwiatka. Należy również jego nazwę podzielić na sylaby
i policzyć na ile części się dzieli. Następnie trzeba ułożyć pod obrazkiem tyle klocków, na ile części dzieli się jego nazwa.
7. „WIOSNA ROZWIJA KWIATY”- zabawa ruchowa inspirowana muzyką A.Vivaldiego pt. „Wiosna”
Dzieci zamieniają się w nasionka kwiatów. Jedno dziecko z wiankiem na głowie – wiosna, chodzi wokół i dotyka każdego z nich. Nasionka zamieniają się w piękne kwiaty – wystawiają główki
do słońca, rozchylają płatki i tańczą na wietrze. Wiosna wybiera następne dziecko wkładając
mu wianek na głowę.
8. „EWALUACJA ZAJĘĆ”
Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, uważne słuchanie oraz przyznanie im naklejek motywacyjnych za aktywną postawę podczas zajęć, uważne słuchanie

Opracowała : Anna Andrychowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.