Scenariusz hospitacji kontrolno-oceniającej
„Stosowanie aktywnych metod na zajęciach ruchowych”
TEMAT ZAJĘĆ: „Wiosenna wycieczka”- ćwiczenia ruchowe metodą Ruchu
Rozwijającego Weroniki Sherborne.
Grupa wiekowa: 4 –latki
Prowadząca: Katarzyna Kułach-Weselska
CELE: ogólne
• Stwarzanie okazji do poznawania własnego ciała
• Rozwijanie umiejętności współdziałania z partnerem podczas zajęć ruchowych
CELE: szczegółowe
• kształtowanie świadomości własnego ciała
• kształtowanie orientacji w przestrzeni
• nauka kontaktu emocjonalnego i koncentracji wzroku
• rozwijanie poczucia własnej wartości i pewności siebie
• rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do drugiego człowieka
• nauka współdziałania i partnerstwa
METODY:
• twórcze: Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
FORMY:
• praca w parach
• praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• szarfy w dwóch kolorach, nagranie magnetofonowe, medale
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
I. Część wstępna
1. Powitanie piosenką – „Wszyscy są” (wybór partnera)
„Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas
jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy”
II. Część zasadnicza
2. Dzieci stoją w kręgu, wprowadzenie do zajęcia ruchowego met.
Ruchu Rozwijającego W. Sherborne :
„Ruch i podskok to zabawa, sport dla dzieci ważna sprawa,
Ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos”
3. Powitanie ciałem przed wyjściem na wycieczkę – uczestnicy zabawy przesuwają się na pośladkach po podłodze i witają się -dłońmi, łokciami, kolanami.
Ćwiczenia „z”
4. „Uśmiechnij się do mnie” – dzieci w parach siedzą przodem do siebie, trzymając się za ręce. Wymieniają uśmiechy, dotykają się czołami, pocierają nosami, brodami. Pokazują sobie wzajemnie nos, buzię, porównują swoje ręce.
5. „Wycieczka” – dziecko leży na plecach, drugie dziecko ciągnie je za nogi po podłodze. (próba zmiany ról)
RELAKS – masaż pleców partnera
Dziecko siedzi plecami do kolegi, kolega rysuje na plecach dziecka
Słońce świeci (masujemy otwartymi dłońmi plecy)
Pędzą konie (oklepujemy plecki)
Idą słonie po betonie (stukamy piąstkami)
Idzie pani na szpileczkach (stukamy w plecki palcami wskazującymi)
Płynie wąska rzeczka (głaszczemy plecy jedną ręką i robimy slalom)
Pada deszczyk (udajemy, że gramy na pianinie)
Przeszedł dreszczyk? (łaskoczemy partnera delikatnie po szyi)
Ćwiczenia „przeciw”
6. „Słoneczko czy chmurka” –dzieci w siadzie skrzyżnym naprzeciw siebie, otwarte dłonie oparte o dłonie partnera, partnerzy przepychają się dłońmi.
7. „Przepychanie” –dzieci siedzą na podłodze plecami do siebie i próbują się przepychać plecami.
8. „Pąki kwiatowe” – dziecko zwija się w kłębek na podłodze a kolega próbuje je „rozwiązać- rozwinąć” (zmiana ról)
9. „Pień drzewa” – dziecko leży na podłodze na wznak i stawia opór partnerowi, który chce je „odkleić” od podłogi (zmiana ról)
RELAKS – leżenie na plecach z zamkniętymi oczami i głębokie oddychanie
(muzyka relaksacyjna)
Ćwiczenia „razem”
10. „Przejażdżka rowerowa” – dzieci leżą na plecach, stopami opierają się o stopy partnera, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”
11. „Taczki” – dziecko łapie za nogi partnera leżącego na podłodze, prowadzi je – dziecko „idzie” dłońmi po podłodze
12. „Spacer w nieznane” – dziecko trzyma kolegę za rękę, zamyka oczy a później kolega prowadzi je w nieznane (zmiana ról)
III. Część końcowa
13. „Dzieci siedząc w kręgu przesyłają sobie „Iskierkę”- dziękując sobie za wspólną
zabawę, wręczają sobie nawzajem medale.