Konspekt zajęć w grupie dzieci 4 – letnich
Cel główny:
• Aktywne słuchanie bajki;
• Wprowadzenie świątecznego nastroju;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Utrwala wiadomości dotyczące polskich tradycji świątecznych;
• Rozumie konieczność niesienia pomocy innym;
• Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli;
Forma pracy:
• Z całą grupą
Metody pracy:
• Słowna
• Pokazowa
• Pedagogika zabawy
Pomoce do zajęć: nagranie „Bajki o Mikołaju” (z płyty „Zimowe bajki Misia i Margolci”), nagranie piosenki „Wyciszanka” („Piosenki na różne okazje” J. Kucharska), ilustracje przedstawiające różne części garderoby (w tym kojarzące się ze św. Mikołajem – czerwony płaszcz, czapka, czarne długie buty), karta pracy – „Pokoloruj tylko ubrania należące do Mikołaja”.
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć „Wyciszanką” – dzieci śpiewają piosenkę i cichutko siadają w kole na dywanie.
„Cichuteńko już siadamy i zajęcia zaczynamy
Cicho sza, cicho sza, cicho sza...
Gdy szybciutko usiądziemy dużo rzeczy się dowiemy
Cicho sza, cicho sza, cicho sza...
2. Aktywne słuchanie nagrania „Bajki o Mikołaju”. Dzieci słuchają bajkę pokazując gestem występujące w niej postaci:
• Mikołaj – ręce uniesione wysoko nad głową pokazują dużą czapkę Mikołaja,
• Krasnale – ręce uniesione tuż nad głową pokazują małą czapkę Krasnala,
• Renifery – dwie dłonie przyłożone do głowy pokazują rogi renifera,
• Aniołki – ręce naśladują ruch anielskich skrzydeł.
W czasie piosenek dzieci mogą wstać i dowolnie interpretować ruchem ciała tekst piosenki. Gdy słuchają bajki siedzą na dywanie w siadzie skrzyżnym i jedynie za pomocą dłoni interpretują słuchany tekst.
3. Rozmowa na temat wysłuchanej bajki:
• O kim była bajka?
• Kto mieszkał w chatce z Mikołajem?
• Kto pomagał Mikołajowi w przygotowaniu prezentów świątecznych?
• Jak wy możecie pomóc swoim rodzicom w przygotowaniach do świąt?
4. Garderoba Mikołaja – Pomóżcie Mikołajowi odnaleźć jego ubrania – wybranie spośród różnych części garderoby przedstawionych na ilustracjach, takich ubrań, które pasują do Mikołaja.
5. Karta pracy – pokoloruj ubrania należące do Mikołaja.
6. Zakończenie zajęć – przypięcie prac na tablicę.