Scenariusz zajęcia otwartego „Trójkąt”
Cel ogólny:
- zapoznanie dzieci z wyglądem trójkąta, ukazanie jego charakterystycznych cech
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi rozpoznać trójkąt wśród innych figur geometrycznych
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
- poprawnie wykonuje polecenia nauczycielki
- dziecko potrafi nazwać poszczególne części swojego ciała
Środki dydaktyczne: figury geometryczne wycięte z papieru, fragment opowiadania D. Wawiłow „Trójkątna Kraina”, pacynka wykonana z papieru, muzyka nagrana na płytę CD, ilustracje przedstawiające przedmioty w kształcie trójkąta
Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie przybyłych gości
2. Impulsy ruchowe „Krótkie polecenia przy muzyce”- dzieci poruszają się w rytm muzyki marszowej. Kiedy muzyka milknie n- ka poleca im wykonanie krótkich działań w ruchu
np.: dotknijcie się plecami, stopami, przywitajcie się łokciami, kolanami, czołem
3. Zapoznanie z cechami charakterystycznymi trójkąta. Każde dziecko otrzymuje trójkąt wycięty z papieru. Na środku sali n-ka ustawia duży trójkąt. Wyjaśnia, że ma on trzy boki (poleca aby dzieci je przeliczyły), a także trzy wierzchołki (dzieci przeliczają). Po zapoznaniu z trójkątem n-ka prosi, aby dzieci wymieniły przedmioty w kształcie trójkąta znajdujące się na tabilcy.
4. Zabawa ruchowa „Trójkaty”. Dzieci biegają po sali. Na dźwięk trójkąta zatrzymują się i przybierają postać figury-posągu.
5. N-ka przedstawia dzieciom pacynkę – TRÓJKĄCIKA. Wyjaśnia, że przybyła ona z trójkątnego królestwa i chce opowiedzieć o tym co się tam wydarzyło. TROJKĄCIK prosi, aby dzieci ilustrowały palcem na podłodze jego opowieść.
Pośrodku oceanu trójkątna sterczy skała
Na tej trójkątnej skale, trójkątny stoi pałac.
Po niebie trójkątny księżyc płynie i niesie sny
Trójkątnej królewnie Karolinie.
I śni się Karolinie jak trójkątny rycerz do niej
Mknie na białym rumaku.
Lecz budzi się królewna i łzy trójkątne leje
Bo wokół niej trójkątne szumią fale.
I trójkątny okręt płynął przy sterze stał kapitan
Trójkątną miał lunetę, wtem z ust wypuścił fajkę
Bo ujrzał Karolinę.
6. Zabawa ruchowa. Każde dziecko otrzymuje kawałek sznurka i stara się uformować z niej na podłodze trójkąt.
7. Wspólne układanie trójkąta z patyczków do ćwiczeń, rysowanie trójkąta na tacy z piaskiem.
8. Zabawa „Wąż” układanie rymu wg. podanego wzoru. Naklejanie elementów na kartkę z bloku.
9. Zabawa kołowa ze śpiewem „Konopki”
10. Pożegnanie przybyłych gości.