Scenariusz zajęcia przedszkolnego „Mali Artyści”
Cele:
• w skupieniu słucha nauczyciela, reaguje na jego polecenia
• całościowo odczytuje przygotowane wyrazy, rozumie ich znaczenie
• zgodnie bawi się z rówieśnikami, współpracuje z nimi, pomaga słabszym
• stara się wypowiadać pełnym zdaniem
• potrafi rozpoznać przez dotyk przygotowane przedmioty
• uczestniczy w zabawie ruchowej, pamięta o bezpieczeństwie
• potrafi wykonać pracę wykorzystując różne materiały
i techniki plastyczne
• czerpie radość z wykonywanej pracy
OBSZARY (14/3,5 6/5 3/1 4/1 5/3 9/1 10/1)
Metody:
• słowna – rozmowa, wyjaśnienie wątpliwości
• czynna – zadania do wykonania
• oglądowa – pokaz
Formy pracy:
• praca z całą grupą
• praca indywidualna przy stolikach
Pomoce:
ilustracja przedstawiająca muzeum, wyrazy do globalnego czytania, glina, masa solna, „wirujące farby”, wełna do filcowania, rolki tekturowe, mydło, foremki.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie wierszykiem, wyjaśnienie celu spotkania, zachęcenie do wypowiadania się pełnym zdaniem
Dziś przedszkole wita nas, na zabawę nadszedł czas,
Prawą rękę podajemy, bo przywitać się pragniemy
2. Globalne odczytanie wyrazów : artysta, muzeum, eksponat, wyjaśnienie ich znaczenia
3. Zabawy paluszkowe „Rodzinka”, „Palce”, ćwiczenia dłoni z wykorzystaniem rolek tekturowych
„Rodzinka”
Ten duży to dziadziuś
A obok babunia
Ten w środku to tatuś
A przy nim mamunia
A to dziecinka mała
A to rączka moja cała.
„Palce”
Ja 10 palców mam
Na pianinie gram
Ja 2 ręce mam na bębenku gram
Ja 10 palców mam
I na trąbce gram
Ja 2 ręce mam
I zaklaszczę sam
4. Zabawa badawcza : Co to jest? – rozpoznawanie przedmiotów przez dotyk
5. Zabawa ruchowa „Rzeźbiarze”- zabawa w parach, jedno dziecko jest rzeźbiarzem, a drugie gliną)
6. Prace plastyczne przy stolikach z wykorzystaniem technik stosowanych w arteterapii:
- praca z gliną- lepienie z gliny talerzyka
- praca z masą solną - lepienie kubeczka
- praca z „wirującymi farbami” – wylewanie farby na kartkę papieru, kręcenie kołem („wirujące koło” – maszyna)
- praca z wełną – filcowanie na mokro (wełna do filcowania, mydło, woda)
7. Zakończenie zajęcia – urządzenie wystawy prac „Małych artystów”