Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców prowadzonych
w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Temat zajęć: Wielkanocne zwyczaje
Termin: 26.03.2015r.
Grupa: III (3 – 4 latki)
Miejsce: sala zabaw
Osoba prowadząca: Anna Łukasik-Frątczak
Cel ogólny:
- Zaznajomienie dzieci z wielkanocnymi zwyczajami.
Przewidywane efekty:
Dziecko:
- wypowiada się na określony temat;
- układa historyjkę obrazkową według własnych możliwości;
- potrafi tworzyć zbiory ze względu na ich kolor;
- przelicza sylwety jajek w zakresie czterech;
- wykonuje wspólnie z rodzicami pracę plastyczną.
Metody pracy: czynna, oglądowa, słowna.
Formy: z całą grupą, indywidualna.
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
4.2 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
13.1 liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
14.5 słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami;
Pomoce dydaktyczne: treść opowiadania „Wielkanocny galimatias” J. Niedbała, historyjka obrazkowa, kolorowe sylwety jajek i kurczaczków, koszyk, zagadki słowne, płyta CD z dowolną muzyką, kartka A-4 dla każdego dziecka, paski papieru w wiosennych kolorach, klej, koła średnicy ok. 5 cm.
Przewidywany przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie „Gdy dobry humor masz” - interpretacja ruchowa piosenki.
2. „Przygotowania do Wielkanocy” – opowiadanie nauczycielki z wykorzystaniem historyjki obrazkowej.
Nauczycielka rozkłada na dywanie w przypadkowej kolejności cztery ilustracje przedstawiające kolejne wydarzenia z opowiadania. Zadaniem dzieci jest przyjrzeć się ilustracjom i uporządkować je chronologicznie
3. „Który kurczaczek do którego jajka” – zabawa dydaktyczna
Na tablicy umieszczone są 4 duże kolorowe szablony jajek i 4 kurczaczków. Nauczyciel prosi dzieci, aby połączyły w pary jajka i kurczaczki, które są w tym samym kolorze. Następnie dzieci wspólnie przeliczają sylwety (w zakresie 4).
4. „Wielkanocne jajko” - odgadywanie zagadek związanych z Wielkanocą.
Dzieci podają sobie koszyczek z rąk do rąk i mówią: Koszyk tu, koszyk tam, koszyk krąży tu i tam. Jak tu miło i wesoło, kiedy koszyk krąży w koło. Następnie dziecko, które jest w posiadaniu koszyka losuje zagadkę a rodzic odczytuje jej treść. Po odgadnięciu zagadki koszyk krąży dalej.
5. „Wielkanocne zajączki” - zabawa ruchowa z elementem orientacji.
Na dywanie rozłożone są sylwety pisanek w różnych kolorach (zielone, czerwone, niebieskie, żółte). Podczas muzyki dzieci poruszają się między pisankami, a na przerwę w muzyce – stają przy pisance w kolorze wskazanym przez nauczycielkę. Przed zabawą nauczycielka zamienia dzieci „w zajączki” słowami:
Hokus - pokus, ecie – pecie, zajączkami zostaniecie.
Już zajączków cały tłum skacze zwinnie: szur, szur, szur
6. „Palma” – wspólna z rodzicami praca plastyczna.
Nauczyciel pokazuje sposób wykonania palmy wielkanocnej. Następnie dzieci wspólnie z rodzicami wykonują palmę z kolorowych pasków papieru i papierowych kół.
7. Podziękowanie za udział w zajęciach.