Numer: 26837
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy jesienne - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców „ Jesienne zabawy” w grupie dzieci 5-cio, 6- cio letnich

Cele ogólne:
• rozwijanie więzi z rodziną poprzez wspólne uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach
• aktywne uczestniczenie w życiu grupy
• doskonalenie analizy i syntezy głoskowej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• zgodnie uczestniczy w zabawie oraz współpracuje z rówieśnikami
• prawidłowo dokonuje analizy i syntezy prostych wyrazów
• potrafi opowiedzieć historyjkę
• posługuje się nową techniką plastyczną
Formy pracy:
• zbiorowa
• grupowa
• indywidualna
Metody:
• słowna
• działań praktycznych
Pomoce dydaktyczne
• płyta Cd z podkładem,
• krople w czterech kolorach
• mata – wyskakiwania z literami
• cztery historyjki obrazkowe w kopertach
• parasole do wierszyka dla każdego dziecka
• niebieskie worki na śmieci do piosenki
• szablony parasoli,
• farba i szklane kulki


Przebieg zajęć
1.Powitanie rodziców piosenką (melodia do piosenki „Dziś spotkanie na polanie” z płyty „Maluchy rosną nie tylko wiosną” - tekst zmodyfikowany na potrzeby zajęć)
W grupie czwartej dziś spotkanie
Wielkie, wielkie zamieszanie
Dziś starszaki zapraszają
I pokażą co potrafią

Puka ktoś , czy to nawy gość?
Witaj mamo (tato) wejdź do środka
Może innych gości spotkasz.

2.Podział dzieci na drużyny wg kolorów
Wszyscy siedzą w kole. Prowadząca prosi dzieci aby wylosowały z kapelusza kropelkę ( kropelki są w czterech różnych kolorach). Następnie z pomocą rodziców przyklejają kropelki na przygotowane wcześniej opaski. W ten sposób powstają cztery drużyny.

3.Losowanie kodów do „Deszczowej krainy”
Aby dostać się do „Deszczowej Krainy” dzieci muszą przejąć przez „kałużową wyskakiwankę”. Losują karteczkę z wyrazem, którą przekazują rodzicom. Rodzic czyta na głos wyraz który dziecko musi wyskoczyć wskakując na kałużę z odpowiednią literą.

4.Historyjka obrazkowa
Każda drużyna losuje jedną z czterech kopert. W każdej kopercie znajduje się inna historyjka. Dzieci układają historyjkę wg sekwencji czasowych. Rodzice sprawdzają i wspierają dzieci jeśli potrzebują pomocy. Następnie drużyny opowiadają swoją historyjkę w taki sposób aby każdy z drużyny zabrał głos.

5.„Taniec z kroplami deszczu”

Każdy z rodziców dostaje niebieski worek na śmieci i napełnia go powietrzem i zawiązuje. W ten sposób powstaną krople. Dzieci tańczą z kroplami do piosenki „Kiedy kropla goni kroplę”. Podczas refrenu dzieci kładą krople na dywanie i tańczą dookoła nich.

6.Słuchanie wiersza „Sześć parasoli”
Dzieci dostają koperty z sześcioma parasolami i podczas słuchania wiersza układają je we właściwej kolejności. Podczas drugiego słuchania umieszczają nad parasolami pierwsze litery imion dzieci do których należą parasole.

7.Praca plastyczna – kolorowe parasole.
Każde z dzieci otrzymuje kuwetę w której leżą białe szablony parasoli i kilka szklanych kulek . Dzieci wybierają dwa kolory rozcieńczonej z wodą farby i wlewają je do swojej kuwety. Następnie poruszają delikatnie kuwetą tak długo, aż stwierdzą, iż ich parasol jest gotowy. Odkładają swoje parasole do wyschnięcia
8. Masażyk
Dziecko leży na brzuchu. Zabawę rozpoczynamy lekko stukając w plecy dziecka wszystkimi palcami. Następnie rysujemy kolejne elementy zgodnie z tekstem wiersza „Sześć parasoli”

9.Ewaluacja – rysowanie na kartce uśmiechniętej buzi (jeśli zajęcia się podobały) lub smutnej ( jeśli się nie podobało). Rodzice rysują buzie na osobnych kartkach.

10.Podziękowanie rodzicom i dzieciom za uczestniczenie we wspólnych zabawach

Opracowanie
Patrycja Reiter

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.