Scenariusz zajęć przeprowadzonych dnia 5 II 2015 r
w grupie II integracyjnej ( 4 - latki )
Nauczyciel prowadzący: mgr Marta Kłosowska
Nauczyciel wspierający: mgr Elżbieta Seweryn
Temat: "Kosmiczne zabawy -
zajęcie koleżeńskie z grupą 3 - latków "
Cel główny:
- integrowanie grup poprzez wspólne działanie i dążenie do realizacji
wspólnych celów
- zainteresowanie dzieci tematyką kosmiczną
- rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej i sprawności motorycznej
- rozwijanie u dzieci postawy tolerancji
- rozwijanie aktywności twórczej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie
- potrafi współdziałać w grupie(niepełnosprawne - potrafi
zintegrować się w zabawie z innymi dziećmi )
- zna podstawowe pojęcia związane z kosmosem (kosmos, rakieta,
kosmonauta, planety)
- potrafi bawić się do muzyki
- projektuje twarz kosmity
- czerpie radość ze wspólnej zabawy
Metody: czynna, słowna, zadaniowo-czynnościowa, aktywizująca
Formy: praca z całym zespołem, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką kosmiczną, tunel, ”kamienie”, materiały do działań plastycznych, gwiazdka dla każdego dziecka,
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci 3- letnich z grupy I.
2.Rozmowa z dziećmi – zaproszenie ich w podróż kosmiczną.
Nauczycielka pyta dzieci:
Czy chcecie wybrać się ze mną w podróż kosmiczną? Jeśli tak, w porządku, ale musimy coś ustalić. Ja jestem kapitanem statku kosmicznego (rakiety), wy jesteście moją załogą – zgoda ? To dobrze. Usiądżcie teraz. Na początku zrobimy test, czy nadajecie się na kosmonautów.
(Dzieci 4 – letnie wyjaśniają co to jest rakieta i kto to jest kosmonauta ).
3.Zabawa „Właśnie tak” (wg. K. W. Vopla ):
Nauczycielka mówi, że gdy ktoś chce być kosmonautą, to musi być bardzo sprawny: silny, zwinny i wysportowany. Dlatego chce dzisiaj zobaczyć, czy dzieci potrafią wykonać różne ćwiczenia.
Zaczynamy!
• Usiądźcie w siadzie skrzyżnym
• Podnieście obydwie rączki do góry
• Połóżcie rączki na kolankach ...itp.
Pokonanie toru przeszkód( przejście przez tunel oraz po „kamieniach”).
Brawo! Zrobiliście wszystko wspaniale. Każdy z was zdał test na kosmonautę. Możemy startować !
4.Zabawa ruchowa „Start rakiety” ( wg. R. Portmann ):
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym z rączkami na kolanach, nauczycielka liczy do trzech, dzieci uderzają płaskimi dłońmi o kolana, najpierw cicho i powoli, a potem coraz szybciej i głośniej, wyrzucając ramiona w górę z okrzykiem.
5.Powitanie Ufoludków – Ćwiczenia z zakresu „Gimnastyki Mózgu – Ruchy naprzemienne”.
Dzieci naśladują, jak można się przywitać z mieszkańcami Obcej Planety. Prawą ręką dotykają lewego ucha i odwrotnie...itp.
6.Improwizacja słowna „Rozmowa z Ufoludkiem”:
Dzieci wymawiają słowa powitania dzieląc je na sylaby, mówiąc głośno, szeptem, grubym głosem itp.
7.Taniec przy muzyce kosmicznej z płyty CD.
8.Praca plastyczna – zaprojektowanie twarzy Ufoludka
Każde dziecko dostaje zieloną lub niebieską kartkę w kształcie koła na której pisakiem rysuje twarz Ufoludka. ( Zostanie ona póżniej przyklejona na tekturowy, okrągły talerzyk pomalowany odpowiednio na zielony lub niebieski kolor).
9.Zabawa „Start rakiety”(powrót na Ziemię).
10.Ewaluacja – podziękowanie za wspólną zabawę, wręczenie każdemu dziecku gwiazdki – nagrody.