Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
w gr. dzieci 3-letnich
"Wiemy co jemy"
Cele:
Kształtowanie postawy prozdrowotnej;
Rozumienie wartości odżywczych warzyw, higieny ich spożywania;
Cele szczegółowe:
- potrafi z uwagą wysłuchać tekstu czytanego;
- wie, że należy przestrzegać i kształtować nawyki higieniczne;
- rozumie, iż należy kulturalnie zachowywać podczas posiłków;
- wykonuje do końca powierzone zadanie;
- wie jak dbać o swoje zdrowie;
- zna wartości odżywcze niektórych produktów;
- potrafi wykonać sałatkę owocową.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Zabawa ruchowa ze śpiewem "Całuski".
2. Pogadanka na temat "Co trzeba robić, aby być zdrowym?".
3. Zabawa ruchowa ze śpiewem "Rozruszajmy ręce".
4. "Zdrowie" - wysłuchanie wiersz I. Salach; rozmowa na temat zdrowego odżywiania. Wyjaśnienie pojęcia "witaminy". Wyszukiwanie na obrazkach owoców
i warzyw występujących w wierszu; dzielenie na sylaby ich nazw.
"Zdrowie"
Wszystkie dzieci chcą być zdrowe
wiosną, latem czy jesienią
i dlatego o tej porze
witaminy sobie cenię.
Tomek zjada liść sałaty,
jabłko chrupie mała Ania,
a rzodkiewki i ogórki
na surówkę potnie Hania.
Grześ surówkę palcem trąca
wcale miska go nie nęci.
Zjadaj Grzesiu, będziesz zdrowy
trzeba tylko trochę chęci.
Zjedz surówkę to urośniesz
-ale Grzesio robi miny
i nie wierzy, że w tej misce siedzą same witaminy.
5. Zabawa dydaktyczna "Kolorowe witaminy". Przeliczanie posegregowanych owoców i warzyw według ich koloru.
6. Zabawa ruchowo- taneczna do piosenki "Witaminki"- zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy.
7. Kształtowanie nawyków higienicznych- mycie rąk przed wykonaniem sałatki owocowej.
8. Wykonanie sałatki owocowej z pomocą rodziców i nauczycieli.; wspólna degustacja.
9. Podsumowanie zajęć- przyklejanie wesołej minki przy zdrowych produktach, natomiast smutnej przy niezdrowych.
10. Wręczenie rodzicom książeczki "Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci" w nagrodę za aktywny udział w zajęciach oraz dzieciom "Bądź aktywny i zdrowo się odżywiaj".