Scenariusz zajęć otwartych
przeprowadzonych w grupie dla dzieci 5 – 6 letnich
Temat zajęcia: „Kropelki i sopelki”
Data: 14.01.2014
Prowadząca: mgr Iwona Pośpiech
Cel ogólny:
- Kształtowanie u dzieci postaw przyjaznych środowisku
- Kształtowanie świadomości obiegu wody w przyrodzie
- Budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez doświadczenia, dostarczanie radości odkrywania
- Kształtowanie wiedzy dotyczącej znaczenia wody dla życia ludzi, zwierząt i roślin
- Poznanie form występowania wody w przyrodzie
- Poznawanie przez zmysły
Cele szczegółowe:
- potrafi wykonać proste doświadczenia,
- zna formy występowania wody w przyrodzie,- współpracuje w grupie,
- wymienia fizyczne właściwości wody, lodu,
- wyjaśnia zmiany w stanie skupienia wody, rozumie proces krążenia wody w przyrodzie
- wie, że należy ją oszczędzać i nie zanieczyszczać
- dzieci znają właściwości wody i znaczenie wody dla życia ludzi, zwierząt i roślin.
Metody:
- słowna (rozmowa na temat tradycji)
- oglądowa (pokaz)
- czynnościowa (zadań stawianych do wykonania)
Forma:
Zajęcia zorganizowane z całą grupą
Pomoce:
Tekst z zagadkami, płyta CD z dźwiękami wody, , tamburyno, worki foliowe, ilustracje przedstawiające formy występowania wody w przyrodzie, spryskiwacz, lód , napis woda, napis laboratorium, czajnik z wodą, lusterko, wycięte z papieru sople krople deszczu.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu – zagadka.
2. Zaznajomienie z zapisem graficznym wyrazu „woda”
3. Analiza i synteza słuchowa wyrazu „woda”
4.Wysłuchanie wiersza Hanny Zdzitowieckiej
5 .Rozmowa na podstawie tekstu:
6.Zabawa ruchowa „Sopelki”
7.„Mali naukowcy” – eksperymenty z wodą
8. Zabawa ruchowa: „Rzeźby lodowe”
9.Nauczyciel demonstrując plansze edukacyjne przedstawiające obieg wody w przyrodzie omawia dane zjawisko oraz znaczenie jakie ma woda w życiu ludzi, zwierząt i roślin.
10. Rozmowa na temat obiegu wody w przyrodzie oraz omawianie jakie ma znaczenie woda w życiu ludzi, zwierząt i roślin
11. Burza mózgów” – Z czym kojarzy wam się woda?
12. Dzieci wykonują pracę plastyczną – oklejają folią sople wycięte z papieru.
13. Nauczyciel dziękuje dzieciom za dobrze wykonaną pracę.
Opis przebiegu zajęć:
1.Wprowadzenie do tematu – zagadka.
Latem w niej pływamy,
zimą po niej się ślizgamy.
Życie czerpie z niej przyroda.
Co to jest? Już wiecie!... ( woda )
2. Zaznajomienie z zapisem graficznym wyrazu „woda”
3. Analiza i synteza słuchowa wyrazu „woda”
4.Wysłuchanie wiersza Hanny Zdzitowieckiej
6.Zabawa ruchowa „Sopelki”
Zabawa pobudzająco – hamująca N. wróżka zmienia dzieci w kropelki deszczu które tańczą po całej Sali na hasło MRÓZ dzieci zamieniają się w sopelki.
7.„Mali naukowcy” – eksperymenty z wodą
N. rozdaje dzieciom kostki lodu dzieci badają lód zmysłami dotyku, węchu, smaku, wzroku.
N. Przygotowuje czajnik bezprzewodowy i lusterko rzeczy te znajdują się w miejscu które opisane jest wyrazem laboratorium. Wodę zagotowuje w czajniku i przykłada lusterko na którym widać parę która następnie się skrapla. Dzieci obserwują zjawisko następnie je omawiają.
8. Zabawa ruchowa: „Rzeźby lodowe”
Dzieci ustawiają się parami naprzeciw siebie jedna z osób jest bryłą lodową druga osoba jest rzeźbiarzem, która wykonuje rzeźbę lodową z drugiej osoby.
9.Nauczyciel demonstrując plansze edukacyjne przedstawiające obieg wody w przyrodzie omawia dane zjawisko oraz znaczenie jakie ma woda w życiu ludzi, zwierząt i roślin.
12. Rozmowa na temat obiegu wody w przyrodzie oraz omawianie jakie ma znaczenie woda w życiu ludzi, zwierząt i roślin
13. Burza mózgów” – Z czym kojarzy wam się woda?
- czy słyszymy wodę?
- jakie wydaje odgłosy?
Ćwiczenia ortofoniczne:
Kap, kap, kap – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda
Puk, puk, puk – dłonie w piąstkę, stukanie kostkami palców o podłogę
Szu, szu, szu – pocieranie dłonią o dłoń
Chlup, chlup, chlup – klaskanie dłońmi nad głową
12. Dzieci wykonują pracę plastyczną – oklejają folią sople wycięte z papieru.
13. Nauczyciel dziękuje dzieciom za dobrze wykonaną pracę.
Opracowała:
mgr Iwona Pośpiech