Scenariusz zajęć otwartych, hospitowanych
przeprowadzonych w grupie dla dzieci 6, 7 letnich
Temat zajęcia: „W krainie muzyki”
Data: 15.04.2014
Prowadząca: mgr Iwona Pośpiech
Cel ogólny:
• Rozbudzenie zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem
• Kształtowanie poczucia rytmu
• Kształcenie wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych
Cele szczegółowe:
• rozpoznaje i nazywa instrumenty muzyczne,
• wygrywa na instrumentach muzycznych rytm słyszanej melodii,
• rozpoznaje dźwięk instrumentu muzycznego,
• rozróżnia ciche i głośne dźwięki,
• wie, jakie odgłosy wydają poszczególne instrumenty,
• zapoznaje się z graficznym zapisem klucza wiolinowego,
• gra na wybranym instrumencie,
• rozwija swoją percepcję słuchową.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, burza mózgów, słuchanie, reagowanie na określone sygnały, gra na instrumencie
- oparte na aktywności nauczyciela: rozmowa, zadawanie pytań, pokaz, czytanie opowiadania, nadzór nad wykonywaniem zadań, pochwała.
Forma:
Zajęcia zorganizowane z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Nagranie CD marsz, piosenka pt „Maszeruje wiosna”, instrumenty (tamburyno, bębenek, trójkąt, drewienka, marakasy), graficzny zapis (klucz wiolinowy), treść opowiadania o instrumentach, plansze z kółkiem, kwadratem, trójkątem, plansza z instrumentami, materiał do zakrywania instrumentów, zawieszki z ilustracjami instrumentów, kosz, plastikowe pudełka.
Przebieg zajęć:
1. Wejście do sali maszerując po kole w rytm nagrania CD „Marsz”
2. Słuchanie utworu muzycznego z CD muzyka klasyczna. Rozmowa kierowana dotycząca wysłuchanego utworu. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie co usłyszeli (muzyka). Nauczyciel tłumaczy dzieciom jaka jest różnica pomiędzy muzyką a piosenką.
3. Analiza wyrazu „muzyka” – dzielenie na sylaby, rozróżnianie liter, wysłuchiwanie liter w nagłosie i wygłosie, przeliczanie liter.
4. Zaprezentowanie dzieciom graficznego zapisu klucza wiolinowego. Nauczyciel opowiada dzieciom że ma przy sobie magiczny klucz, którym posługują się wszyscy muzycy. Ten klucz otwiera nam drzwi do świata muzyki. Jest to „klucz wiolinowy”.
5. Kierowana rozmowa na temat instrumentów na podstawie planszy przedstawiającej wybrane instrumenty muzyczne. Nauczyciel wybiera osoby, które muszą wskazać wybrany instrument.
6. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa W sali w trzech różnych miejscach rozwieszone są ilustracje przedstawiające różne instrumenty muzyczne, nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy, którym przydziela zawieszki z wyciętymi z papieru instrumentami. Dzieci tańczą w rytm usłyszanej melodii, gdy muzyka zamilknie dzieci muszą odszukać i stanąć przy odpowiedniej ilustracji przedstawiającej instrument taki jaki maja na zawieszce.
7. Zabawa „Głośne i ciche dźwięki” (burza mózgów)
Dzieci siedzą w kole. Wymieniają sytuacje, w których słyszą głośne lub ciche dźwięki. Nauczyciel prezentuje graficzny zapis głośnego dźwięku (zielony kwadrat) oraz cichego dźwięku (zielone kółko) i omawia je.
Następnie na środku nauczyciel rozkłada instrumenty, (tamburyn, bębenek, marakas, trójkąt) na których kolejno gra, a dzieci dzielą je na „ciche” i „głośne”, wskazując na odpowiednią figurę geometryczną.
8. Zabawa „Zgadnij co to za instrument?”. Dzieci rozpoznają instrumenty przez dotyk.
9. Słuchanie opowiadania o instrumentach.
Dzieci siedzą w kole, nauczyciel opowiada:
Idąc do przedszkola spotkałam listonosza który wręczył mi kopertę i powiedział że jest to list dla dzieci z naszego przedszkola.
Nauczyciel otwiera list i czyta:
Drodzy koledzy mieliśmy kiedyś w naszym przedszkolu magiczne instrumenty: talerze, tamburyn, dzwonki chromatyczne, kastaniety, marakasy, trójkąt, drewienka. Bardzo lubiliśmy na nich grać. Sprawiało nam to wiele radości. Lecz niestety nie dbaliśmy o nie uderzaliśmy w nie bardzo mocno, chcąc uzyskać jak najgłośniejsze dźwięki. Okazało się że nasze instrumenty nie czuły się z nami dobrze, taka gra była dla nich bolesna. Pewnego wieczora gdy nikogo nie było w przedszkolu instrumenty namówiły się wspólnie że przestaną dla nas grać za to że tak źle je traktujemy. Bardzo byliśmy smutni kiedy pani wyjęła z szafy instrumenty byśmy mogli na nich zagrać lecz okazało się że nie możemy wydobyć z nich żadnej muzyki. Zaczęliśmy się zastanawiać co zrobić by instrumenty grały? I wtedy nasza koleżanka Dominika zaczęła delikatnie uderzać w trójkąt z którego wydostały się piękne dźwięki, okazało się że nasze instrumenty lubiły, gdy grano na nich delikatnie, lekko. Wydawały wtedy prześliczne, czyste dźwięki. Od tej pory gramy muzykę tak jak należy i dzięki temu staliśmy się małymi prawdziwymi muzykami. Życzymy Wam tego samego. Pozdrawiamy serdecznie koledzy z przedszkola.
Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania. Co dzieci napisały w liście?
10. Instrumentacja do piosenki pt. „Maszeruje wiosna”
Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy. Każda z grup dostaje inne instrumenty. Na tablicy wywiesza figury geometryczne koło, kwadrat, trójkąt, które są umownym zapisem wygrywania na danym instrumencie muzyki, wskazywanym przez nauczyciela.
Dzieci wygrywają rytm na instrumentach podczas refrenu.
11. Wykonanie pracy plastycznej.
Nauczyciel prezentuje dzieciom jak wykonać własny instrument muzyczny z plastikowego lub szklanego pojemnika. Pojemniki są ozdabiane przez dzieci wyciętymi z kolorowego papieru znaczkami.
12. Nauczyciel dziękuje dzieciom za dobrze wykonaną pracę.
13. Po wykonaniu pracy plastycznej dzieci chodząc po kole w rytm piosenki „Maszeruje wiosna” śpiewając podczas refrenu grają na wykonanych przez siebie instrumentach.
Opracowała:
mgr Iwona Pośpiech