Scenariusz zajęć warsztatowych dla 5-6 latków
Temat: Fiki miki naukowe wybryki.
Cele ogólne :
• pogłębianie doświadczeń z zakresu poznawania przyrody – dostrzeganie zmian zachodzących
w przyrodzie podczas pór roku
• inspirowanie twórczego działania, pobudzanie aktywności i wyobraźni
Cele operacyjne:
Uczeń:
• potrafi wymienić charakterystyczne cechy pór roku
• wypowiada się na temat zmian zachodzących w przyrodzie
• aktywnie uczestniczy w pracy zespołu
Metody:
-słowna: gawęda ,rozmowa kierowana ,polecenia , instrukcje,
-praktyczna: ćwiczenia,
-aktywizująca : gra terenowa ,burza mózgów, drama
Formy:
-zbiorowa (jednolita, zróżnicowana),
-praca w grupach,
-indywidualna.
Środki dydaktyczne:
-ilustracje, zdjęcia-przedmioty związane z różnymi porami roku
„Cztery Pory Roku” A Vivaldiego
Przebieg warsztatów:
1.Powitanie gości
2. Przedstawienie się dzieci na 3-4 głośno wypowiadają swoje imiona wszystkie na raz.
3. Podział uczestników na 4 grupy – uczestnicy losują karteczki- „cukierki” w 4 kolorach (białym, niebieskim, brązowym i żółtym) i pracują w tym zespole.
4. Gra terenowa – szukanie kopert ukrytych wcześniej przez prowadzącego zajęcia.
5. Pląs „Zielony listek”.
6. W kopertach znajdują się puzzle, z których należy ułożyć obrazek – prezentacja prac. Słuchanie utworu podczas pracy.
7. Malujemy obrazy wyobraźnią – dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami; nauczyciel opowiada dzieciom to co mają zobaczyć oczami wyobraźni:
I. Jesteśmy w lesie. Spacerujemy, a pod nogami szeleszczą liście . Liści jest bardzo, bardzo dużo i mają przepiękne kolory . Zaczyna padać drobniutki deszczyk. Wszyscy chowamy się pod wielki parasol pani.
II. Teraz jesteśmy w górach. Pada drobniutki śnieżek . Do nóg mamy przypięte narty, a na wielką górę wciąga nas wyciąg orczykowy. Podziwiamy wspaniałe zaśnieżone góry.
III. Jesteśmy w sadzie. Drzewa pokryte są różowiutkimi i białymi kwiatkami. Czujemy ich cudowny zapach. Trawa jest zieloniutka, pokryta dywanem żółtych mleczy i białych stokrotek. Słychać piękny śpiew ptaków.
IV. Jesteśmy nad morzem. Leżymy na rozgrzanym piasku. Słońce ogrzewa nasze ręce, nogi i twarze. Podnosimy się . widzimy rozbryzgujące się fale wody na brzegu. Pragniemy się w niej ochłodzić. Pędzimy co sił w nogach i rzucamy się na wodę.
8. Zabawa ruchowa „Ludzie do ludzi”
9. Zgadula – w worku znajdują się przedmioty związane z porami roku prowadzący losuje przedmiot a przedstawiciel grupy zgłasza się i odpowiada z którą pora roku kojarzy się przedmiot.
10. Podsumowanie zajęć oraz „Iskierka”