X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2680
Przesłano:

Scenariusz lekcji informatyki: Redagowanie tekstu. Ćwiczenia sprawdzające i utrwalające

Klasa: V
Data: 12 III 2008r.

Cel ogólny:
Kształtowanie umiejętności wprowadzania do tekstu zmian i poprawek.

Cele szczegółowe:
uczeń potrafi:
• otworzyć plik z płyty CD,
• pisać tekst przy pomocy klawiatury w dowolnym edytorze tekstu,
• usuwać fragment tekstu,
• zmienić wielkość, kolor i styl czcionki,
• kopiować i wklejać fragment tekstu,
• dokonywać poprawek w tekście,
• ustawiać akapity i interlinię w tekście,
• wstawiać obrazy i kliparty do tekstu,
• wyszukiwać informacje przy pomocy wyszukiwarki internetowej,
• zapisać plik we wskazanym miejscu na dysku.

Metody i formy pracy:
• Przypomnienie pojęć: edytor tekstu, formatowanie tekstu, akapit, wiersz, interlinia, elementy okna programu – pogadanka.
• Sprawdzenie wiadomości praktycznych - samodzielna praca przy komputerze - ocena pracy.
• Wykorzystanie projektora – pokaz umiejętności praktycznych.
• Praca z komputerem – kierowana przez nauczyciela.

Pomoce:
• Podręcznik i płyta CD „Komputerowe opowieści”
• Projektor.

Przebieg lekcji:

1. Sprawy organizacyjne:

- organizacja klasy,
- sprawdzenie obecności,
- wpisanie tematu lekcji do dziennika: Redagowanie tekstu. Ćwiczenia sprawdzające i utrwalające.

2. Pogadanka powtórzeniowa: przypomnienie pojęć związanych z edytorem tekstu Microsoft Word takich jak: edytor tekstu, formatowanie tekstu, akapit, wiersz, interlinia, elementy okna programów, paski narzędzi.

3. Wykonanie przez dzieci ćwiczenia sprawdzającego wiadomości z poprzedniej lekcji. Uruchomienie płyty CD, wykonanie zadania 7 str. 64 z podręcznika – plik „Drogi Panie Andersenie” - ocena pracy.

4. Część główna: omówienie i wykonanie zadania, dokument z płyty CD pt. „Budowa książki”.

Polecenia do zadania:
• w całym tekście (oprócz tytułu) zwiększ rozmiar czcionki do 12 pkt. Oraz zmień jej rodzaj na Times New Roman,
• w tytule zwiększ czcionkę do 16 pkt. Oraz pogrub ją,
• ustaw akapit na 1 cm oraz interlinię na 1,5 wiersza,
• w nazwach elementów książki pochyl i wyróżnij czcionkę kolorem niebieskim,
• wstaw klipart i umieść go w tekście,
• wyszukaj obraz poprzez wyszukiwarkę www.google.pl i umieść w tekście,
• zapisz plik na dysku.

5. Podsumowanie lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.