Scenariusz lekcji dla klasy 3 gimnazjum
Temat: Synonimy i antonimy.
Cele:
- poznanie pojęcia synonim,
- poznanie pojęcia antonim,
- wzbogacenie słownictwa,
- rozwijanie kreatywności,
- usprawnienie umiejętności samodzielnego myślenia.
Metody: pogadanka, burza mózgów, zajęcia praktyczne, instrukcje i normy.
Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, słownik synonimów i antonimów.
Przebieg lekcji
Czynności nauczyciela
I. 1) Kwestie organizacyjne.
2) Wprowadzenie do tematu: Dzisiaj zajmiemy się synonimami, czyli wyrazami o tym samym znaczeniu, oraz antonimami, czyli wyrazami o znaczeniu przeciwnym. Czy ktoś może podać po jednym przykładzie każdego z nich?
II. 1) Zapisanie tematu.
III. 1) Podanie definicji wraz z przykładami:
→ synonim - wyraz lub określenie równoważne znaczeniowo innemu, lub na tyle zbliżone, że można nim zastąpić to drugie w odpowiednim kontekście (np. wesoły – radosny – szczęśliwy);
→ antonim - wyraz o przeciwstawnym znaczeniu (np. zło – dobro);
→ homonim - wyraz o jednakowym brzmieniu z innym wyrazem, ale znaczący co innego (np. odra (choroba) i Odra (rzeka), różyczka (kwiat) i różyczka (choroba)).
IV. 1) Praca z ćwiczeniami – nadzorowanie pracy uczniów, pomoc, wyjaśnianie, tłumaczenie w razie trudności.
V. 1) Podsumowanie zdobytej wiedzy poprzez pytania do uczniów odnośnie:
- definicji synonimów,
- definicji homonimów,
- definicji antonimów,
- czy jest różnica między synonimem a wyrazem bliskoznacznym, a jeśli tak, to na czym polega?
VI. 1) Praca domowa: Podaj po minimum 2 przykłady synonimów i minimum 1 antonim do wyrazów:
- heretyk,
- obłęd,
- stary,
- negatywny,
- odważny,
- ucieczka,
- olbrzym,
- chaos,
- stworzyć,
- mityczny.