SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 3-4 - LETNICH
Cele ogólne:
• Nabywanie wiedzy na temat niebezpieczeństw grożących ze strony agresywnych psów
• Nabywanie umiejętności ratowania się w przypadku ataku agresywnego psa
cele operacyjne: dziecko potrafi:
• Poszerza swoją wiedzę o naturze psa. Wie, że niektóre rasy są szczególnie niebezpieczne
• Rozumie, że kontakt z każdym obcym psem jest ryzykowny
• Potrafi przyjąć pozycję obronną
• Potrafi wypowiedzieć się na temat obrazka
• Ćwiczy syntezę wzrokową
Metody:
• Oglądowa, werbalna , zadaniowa, el. metody kreatorskiej
Forma:
• praca z całą grupą
• indywidualna
Pomoce:
• 3 sztalugi
• sznurek do bielizny
• ilustracje przedstawiające psy niebezpieczne
• karty pracy:
a) do omówienia sytuacji akceptowanych i nieakceptowanych z przez psa
b) ćwiczenie syntezy wzrokowej „Ułóż sylwetkę psa z pociętych elementów”
• napis do globalnego czytania „psy niebezpieczne”
• różne rodzaje klocków (do budowania budy dla psa)
ORGANIZACJA ZAJĘCIA
W sali stoją 3 tablice. Pomiędzy dwiema rozwieszony jest sznur do bielizny. Na trzeciej tablicy wisi zasłonięty obrazek przedstawiający psa.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
• Zagadka rysunkowa „Pies”.
• Piosenka „Jak rozmawiać trzeba z psem”.
• Odwołanie się do wcześniejszych doświadczeń dzieci, stwierdzenie faktu, że posiadanie psa to wielka przyjemność i radość; można się z nim bawić, chodzić na spacery, pies zawsze się cieszy na nasz widok i jest dla człowieka przyjacielem
• Zwrócenie uwagi na ryzyko wchodzenia w kontakt z obcym psem ( nie wiemy, czy jest zdrowy, szczepiony i czy dobrze wychowany, dlatego nie powinnyśmy nie tylko z nim bawić, ale nawet zbliżać do niego).
• Zaproszenie dzieci do obejrzenia wystawy zdjęć psów uznanych za niebezpieczne (wprowadzenie dzieci w temat zajęć, zaangażowanie)
• Rozmowa na temat wrażeń dzieci na temat obejrzanych zdjęć :
a. Czy te pieski ze zdjęć wyglądają na miłe?,
b. Czy dzieci chciałyby się z nimi pobawić?
c. Czy można się z takimi pieskami pobawić? (różne wypowiedzi, formułowanie hipotez)
• Umieszenie na tablicy napisu „Psy niebezpieczne” i globalne odczytanie. (Te psy mają agresję w naturze i dziecko musi o tym wiedzieć. Z takim psem , nawet jeśli jest znajomy, dziecko nigdy nie powinno zostać samo)
• Kilka podstawowych zasad postępowania z każdym psem (Uszeregowanie promyczkowe: „pies lubi” i „pies nie lubi”)
• Zachowanie dzieci w przypadku ataku psa:
a. Stanąć nieruchomo (nie uciekać przed siebie, nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów)
b. Spleść dłonie do wewnątrz
c. Schować kciuki
d. Założyć ręce na kark
e. Ramiona muszą ciasno przylegać do szyi, zasłonić uszy
f. Uklęknąć
g. Przyciągnąć głowę do kolan
(Wtedy możemy mieć nadzieję, że pies obwącha nieruchome dziecko i odejdzie, a dziecko wycofa się powoli z jego terenu).
• Zabawa orientacyjno-porządkowa: „ Uwaga, zły pies!”
Dzieci biegają, a na sygnał wchodzą na ławeczkę gimnastyczną, (uciekają na drzewo), lub przybierają pozycję „Żółwika”
• Praca przy stoliku: „Ułóż sylwetę pieska z pociętych elementów”.
• Zabawa konstrukcyjna „Zbuduj wygodną budę dla psa”.
Dziękuję pani mgr Grażynie Stępień za inspirację i pomoc przy tworzeniu tego scenariusza.
Renata Kuś