Scenariusz zajęć otwartych „W świecie baśni”
Miejsce: Miejskie Przedszkole nr 23
Prowadząca: Anna Habrajska
Grupa wiekowa: 5, 6-latki
Cele ogólne:
-Rozwijanie umiejętności przedstawiania utworów literackich za pomocą gestu,
mimiki, ruchu
-Rozwijanie aktywności twórczej w zakresie słowa mówionego
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- podaje tytuły znanych bajek
-rozpoznaje melodie pochodzące z bajek
-rozpoznaje postacie z bajek
-odgrywa krótkie scenki pantomimiczne
- współpracuje z innymi dziećmi
Metody:
- podająca
- ekspresyjna
- zadań stawianych do wykonania
Pomoce:
-obrazki z bajek (m. in. „Kopciuszek”, „Śpiąca Królewna”, „Czerwony Kapturek”,
„Kot w butach”)
-płyta CD z melodiami ze znanych bajek
-kartonowy kluczyk
-worek, przedmioty (lusterko, zapałki, jabłko, piernik, groch itp.)
-baśniowe sudoku
-karta pracy
Przebieg zajęć:
1. Zabawy integracyjne na powitanie: „Wszyscy są, Witam Was”, „Witamy się różnymi częściami ciała.”
2. Zabawa „Z jakiej jestem baśni?”
Dzieci kolejno losują ( w tajemnicy przed resztą grupy) obrazki przedstawiające postacie ze znanych baśni. Opowiadają o wylosowanej postaci, nie używając jej nazwy ani tytułu baśni,
z jakiej pochodzi. Zadaniem pozostałych dzieci jest odgadnięcie nazwy postaci oraz tytułu baśni, w której dana postać występuje.
3. Zabawa „Czarodziejski kluczyk”
Dzieci dobierają się w pary. Każda para otrzymuje wycięty z kartonu kluczyk. Dzieci ustalają w parach do jakiej baśni otworzą drzwi czarodziejskim kluczykiem. Pary kolejno, pantomimicznie otwierają nim drzwi do świata wybranej baśni i przedstawiają również pantomimicznie jej fragment. Pozostali uczestnicy odgadują tytuł baśni.
4. Zabawa „Co to za bajka?”
Dzieci słuchają melodii pochodzących ze znanych bajek. Mają za zadanie odgadnąć tytuł bajki, z jakiej pochodzi dana melodia.
5. Zabawa „Czarodziejski worek”
Chętne dzieci losują z czarodziejskiego worka różne przedmioty(np. jabłko, zapałki, lusterko, groch, piernik). Zadaniem dzieci jest odgadnąć
z jakiej bajki pochodzi dany przedmiot, w jakiej bajce występował.
6. Zabawa „Baśniowe sudoku”
Nauczyciel umieszcza na tablicy przygotowane sudoku z rekwizytami ze znanych baśni.
W pustych polach dzieci rysują obrazki tak, aby nie powtarzały się w żadnym rzędzie poziomym ani pionowym.
7. Praca indywidualna z kartą pracy
Łączenie w pary obrazków przedstawiających kostiumy z tych samych baśni.