Scenariusz zajęcia otwartego
TEMAT: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych prowadzony Metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne z wykorzystaniem Gimnastyki Mózgu.
Cele zajęć:
- rozwijanie za pomocą ruchu świadomości własnego ciała i otaczającej rzeczywistości;
- usprawnianie ruchowe;
- integracja funkcji półkul mózgowych;
- dzielenie przestrzeni z innymi osobami;
- nawiązywanie bliskiego kontaktu z partnerem , za pomocą ruchu i dotyku
- stymulowanie rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego dziecka.
Pomoce: odtwarzacz CD, koce, chusta animacyjna, piłeczka-jeżyk dla każdej pary , woda, kubki
Literatura: „Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne” M. Bogdanowicz, Dariusz Okrzesik ; „Kinezjologia edukacyjna” E. Dzionek ; „Radosna kinezjologia” J. Zwoleńska.
Przebieg zajęć:
CELE:
POWITANIE – Dzieci wspólnie z dorosłymi stają w kręgu , dookoła koca.
Terapeuta wymawia imię dziecka. Wywołane dziecko siada na kocu, a dorośli razem z dziećmi kołyszą go, śpiewając jednocześnie piosenkę :
„Dobrze że jesteś, dobrze że jesteś, dobrze że jesteś.
Co by to było gdyby cię nie było, co by to było.
Wszystkie dzieci po kolei zostają wywołane.”
1. Picie wody /muzyka/
2. PIOSENKA „Lata mucha”- D. I DZ. siadają naprzeciwko siebie w rozkroku. Dorośli trzymają piłeczki-jeżyki. Na słowa lata mucha - D. rysują w powietrzu leniwą ósemkę, Dz. wodzą wzrokiem za piłeczką. Później starają się muchę spłoszyć – mówiąc SIO! Dalej D. daje dziecku muchę-piłeczkę, aby spróbowało naśladować lot muchy. PÓŹNIEJ ZMIANA
- UCHO
1. LATA MUCHA, LATA MUCHO, LATA MUCHA KOŁO UCHA (MUCHA SIADA NA UCHO). SIO 3X
BO TA MUCHA, BO TA MUCHA , BO TA MUCHA JEST WESOŁA.
PODAJEMY MUCHĘ(PIŁECZKĘ DO RĘKI) DZIECKU, ABY NIĄ MANIPULOWAŁ I ODTWORZYŁ LOT MUCHY.
- BRZUCH
2. LATA MUCHA, LATA MUCHA, LATA MUCHA KOŁO BRZUCHA (MUCHA SIADA NA BRZUCH, A DZIECKA JĄ PRÓBUJE - PRZEGONIĆ GESTEM, MÓWIĄC SIO!
PATRZY NA MNIE, PATRZY NA MNIE, PATRZY NA MNIE GDZIEŚ Z WYSOKA.
PODAJEMY MUCHĘ(PIŁECZKĘ DO RĘKI) DZIECKU, ABY NIĄ MANIPULOWAŁO I PRÓBOWAŁO NAŚLADOWAĆ LOT MUCHY.
- KOLANA
3. LATA MUCHA, LATA MUCHA, LATA MUCHA KOŁO KOLAN (MUCHA SIADA NA KOLANIE, A DZIECKA JĄ PRÓBUJE - PRZEGONIĆ GESTEM, MÓWIĄC SIO!
ZARAZ WLECI, ZARAZ WLECI, ZARAZ WLECI DO FARTUCHA.
PODAJEMY MUCHĘ(PIŁECZKĘ DO RĘKI) DZIECKU, ABY NIĄ MANIPULOWAŁO I PRÓBOWAŁO NAŚLADOWAĆ LOT MUCHY.
3. GDZIE SĄ części ciała, na których siadała mucha?
- Gdzie są uszy?/ DZ. WSKAZUJĄ I WYKONUJĄ OKREŚLONA CZYNNOŚĆ.
KAPTUREK MYŚLICIELA –D. MASUJĄ DZIECKU MAŁŻOWINĘ USZNĄ OD GÓRY , DO DOŁU. PRÓBA NAŚLADOWANIE TEGO ĆWICZENIA ZA DOROSŁYM.
- Gdzie jest brzuch? /DZ. WSKAZUJĄ I WYKONUJĄ OKREŚLONA CZYNNOŚĆ.
ODDYCHANIE PRZEPONOWE – D. KŁADĄ PIŁECZKĘ NA BRZUCHU LEŻĄCEGO DZIECKA. Dziecko próbuje pohuśtać piłeczkę na brzuchu -nabiera powietrze nosem, napełnia brzuch powietrzem /robiąc z niego balonik/ i wypuszcza powietrze nosem .
- Gdzie są kolana?/ DZ. WSKAZUJĄ I WYKONUJĄ OKREŚLONA CZYNNOŚĆ.
Świadomość kolan – wszyscy przyjmują pozycje siedzącą. Dorośli siadają przed dziećmi i poklepują , masują, głaskają ich kolana, stukają ich kolanami o siebie, pomagają stukać dziecku łokciami o kolana.
RUCHY NAPRZEMIENNE – Dz. i D. ( na zewnątrz) stoją naprzeciwko siebie w kole . KOLANO L. WITA SIĘ Z RĘKĄ P.; KOLANO P. WITA SIĘ Z RĘKĄ L. RUCH PAROKROTNIE POWTARZAMY. D. demonstrują, a Dz. później próbują.
4. LENIWA ÓSEMKA – D. prowadzi Dz. Za sobą, trzymając je za obie ręce. Partnerzy pokonać trasę wyznaczoną skakankami , w kształcie leniwej ósemki najpierw na stojąco później na czworakach – D. idzie pierwszy Dz. kroczy za nim .
5. DOMKI – D. w klęku podpartym tworzy „domek” dla dziecka. Dz. wchodzi do „domku” (siada skulony pod D.) Dz. wychodzi spod dorosłego, przechodzi między jego nogami i rękoma, może przechodzić nad dorosłym w dowolny sposób.
6. Masażyki – pisarzyki – D. siedzi z wyprostowanymi nogami, Dz. leży na brzuchem, na udach D. /w poprzek jego nóg/D. masuje plecy DZ. piłeczką-jeżykiem/
7. WALEC – 3 Dorosłych leży obok siebie na podłodze – na brzuchu, z głowami zwróconymi w jednym kierunku. Dz. jedno leży brzuchem na plecach dorosłych /w poprzek/. D. jednocześnie przetaczają się przez jedno ramię, przesuwając dziecko po swoich plecach w jedną lub drugą stronę.
8. PRZECIĄGANIE SIĘ – JAK NAJWYŻEJ – D i DZ. leżą na plecach „w rozsypce” na podłodze. Sięganie rękoma i nogami „do sufitu”, wyciąganie ich jak najwyżej, naśladowanie ruchem dłoni gestu wkręcania żarówki.
9. PRZECIĄGANIE SIĘ - JAK NAJSZERZEJ - DZ. leżą na plecach „w rozsypce” na podłodze. D. pomagają w przeciąganiu się i w zajęciu przez Dz.z jak, najwięcej miejsca na podłodze; później na sygnał bębenka - Dz. kulą się jak najmocniej, aby zająć jak najmniejszą przestrzeń.
10. TOR PRZESZKÓD – D. dzielą się na dwie grupy (po 5) i tworzą tunel, co 2 osoba , kładzie się w tunelu na brzuch, jest tzw. przeszkodą. Dz. ustawiają się jedno za drugim przed wejściem do tunelu. Dz. próbują pokonać tor przeszkód na czworakach lub pełzając.
11. BILARD - D. asekurują ćwiczące Dz. trzymają chustę i próbują wachlować chustą w taki sposób, aby umieścić piłkę w otworze chusty.
12. SMACZNE SPANIE – D. i DZ. leżą na podłodze do ramion przykryci chustą. Grupa odpoczywa, słuchając muzyki relaksacyjnej.
13. ISKIERKA – Cała grupa siedzi w kole, na przemian dz. D.; lekko ściskamy dłoń sąsiada, który z kolei przekazuje uścisk dalej – unoszenie ściskanej ręki do góry – tzw. Meksykańska fala.
14. POŻEGNANIE- MACHANIE RĘKOMA W KOLE.
*D. – dorosły; *Dz. – dziecko
Opracowała : Mariola Bubak