SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z RODZICAMI - grupa 4 latki
TEMAT: „Przyspieszamy wiosnę – zakładamy zielony ogródek w sali”
CELE:
- rozpoznawanie i nazywanie nasion niektórych roślin ;
- rozbudzanie zainteresowania tajemnicami przyrody oraz znaczeniem roślin dla naszego zdrowia;
- wysiewanie nasion do skrzynek, poznanie warunków wzrostu roślin
- poznanie sposobu hodowli niektórych roślin: w ziemi i na wodzie.
PRZEBIEG:
1.Śpiew piosenki „Wiosna”
2.Teatrzyk „O żółtym tulipanie”(ilustrowanie sylwetami) – zachęcenie rodziców do odegrania roli deszczyku, słońca, tulipana, dzieci i narratora.
W ciemnym domku pod ziemią mieszkał mały Tulipan. Tulipan jak wszystkie małe dzieci, spał całymi dniami. Wokoło było bardzo cicho i ciemno. Pewnego dnia usłyszał lekkie pukanie do drzwi. Kto tam? – zapytał obudzony ze snu Tulipanek. To ja – Deszczyk Chcę wejść do Ciebie nie bój się otwórz. Nie, nie chcę, nie otworzę. Tulipanek odwrócił się na drugą stronę i smacznie zasnął. Po chwili mały Tulipanek usłyszał pukanie. Puk, puk, puk Kto tam? To ja Deszcz Pozwól mi wejść do swojego domku. Nie, nie chcę, abyś mnie zmoczył. Pozwól mi spać. Po pewnym czasie Tulipanek znów usłyszał pukanie i cichutki głosik wyszeptał Tulipanku, Puść mnie! Ktoś ty? Promyk słoneczny odpowiedział cieniutki głosik. Nie potrzebuję cię. Idź sobie. Ale promyk słoneczny nie chciał odejść. Po chwili zajrzał do tulipanowego domku przez dziurkę od klucza i zapukał. Kto tam puka? zapytał zżółkły ze złości Tulipan. To my Deszcz i Słońce. My chcemy wejść do ciebie. Wtedy Tulipanek pomyślał Ha muszę jednak otworzyć bo dwojgu nie dam rady. Wtedy Deszcz i Promyk wpadli do domu tulipanowego Deszcz wziął przestraszonego Tulipanka za jedną rękę Promyk słońca za drugą i unieśli go wysoko aż pod sam sufit. Mały Tulipanek uderzył główką o sufit swego domku i o dziwo znalazł się wśród pięknego ogrodu na zielonej polanie Promyki słońca padały na żółtą główkę Tulipana. A rano przyszły dzieci i zawołały Patrzcie jaki piękny żółty tulipan Teraz wiemy, że jest wiosna.
Krótka rozmowa na temat opowiadania - omówienie warunków potrzebnych
do rozwoju roślin.
3.Przyspieszamy wiosnę – zakładamy ogródek w sali - wybieranie przedmiotów potrzebnych do założenia zielonego kącika (łopatki, doniczki, ziemia, rękawiczki, konewka...). Wypowiedzi dzieci. Uzasadnienie swojego wyboru.
4.Przedstawienie przez nauczyciela kolejnych kroków siania nasion oraz zakładania hodowli na wodzie (fasola, pietruszka, szczypior);
5. Pracujemy w kąciku przyrody- podział dzieci na zespoły, przydział zadań:
- sianie nasion przez dzieci, sadzenie cebulek
- zakładanie hodowli pietruszki, fasoli i cebuli na wodzie
- umieszczanie metryczek roślin wykonanych przez rodziców
- odstawienie założonych hodowli na wyznaczonym miejscu do kącika przyrody
- uporządkowanie stanowiska pracy
6. Zabawa „Kwiat” – (ćwiczenie gimnastyki mózgu) przy muzyce relaksacyjnej.
Wyobraźcie sobie, że jesteście kwiatem który rośnie w górę, ale kiedy jest zbyt gorąco, zaczyna więdnąć i chyli się ku ziemi. Nadchodzi noc kwiat nabiera sił, a o poranku ponownie rozkwita, rośnie ku słońcu.