SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI GRUPY 5- latków.
Temat tygodnia: Zimą bawimy się wesoło.
Temat zajęcia: Słuchanie wiersza „Zima” B. Formy.
Realizacja podstawy programowej: Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Cele ogólne:
- Rozwijanie umiejętności analizy tekstu literackiego.
- Doskonalenie percepcji wzrokowej.
- Doskonalenie słuchu fonematycznego.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie słucha wiersza,
- wypowiada się na określony temat,
- układa obrazek z części w całość, bez korzystanie ze wzoru,
- odczytuje globalnie wyraz, dopasowuje go do obrazka,
- wyróżnia głoski w nagłosie i wygłosie,
- dokonuje analizy sylabowej wyrazów,
- dokonuje analizy głoskowej wyrazów o prostej budowie fonetycznej,
- określa miejsce położenia na kartce papieru,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- rysuje po śladzie proste wzory,
- jest aktywne podczas zajęć, prezentuje swoje wiadomości i umiejętności
- używa zwrotów grzecznościowych.
Metody pracy:
- słowna - wiersz, rozmowa, polecenia
- oglądowa - obserwacja, pokaz
- czynne – zadania stawiane do wykonania
- aktywizujące – zabawy ruchowe
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Pomoce: Tekst wiersza, obrazki z ilustracjami przedstawiającymi zimę, obrazki przedstawiające sanki, narty, bałwana, łyżwy, kulig, lodowisko, wyrazy do globalnego czytania, ( obrazki – puzzle) do składania, podkładki, kolorowe kartoniki, biały materiał, karta pracy, ołówek, kredki, arkusz papieru, mazaki.
Przebieg zajęcia
1. Powitanie się „Wszyscy są witam was, na przygodę nadszedł czas” dz. „A my już czekamy i grzecznie słuchamy”.
2. Ćwiczenia Dennisona – Kapturek myśliciela ( ćwiczenie poprawia słuch i pamięć), Leniwe ósemki (ćwiczenie doskonali ruch gałki ocznej, koordynację ręka – oko i oko – ręka, wzmaga koordynację pracy obu półkul mózgowych).
3. Słuchanie wiersza „Zima” B. Formy
Saniami Pani Zima przybyła,
Wspaniałe czapy drzewom uszyła.
Ubrała dachy w płaszcze zimowe
Wszystkim rozdała kołdry puchowe.
Mróz w artystę się zabawia,
Wciąż do czarów bardzo skory.
Namalował mroźne kwiaty,
Piękne liście, różne wzory.
Wichry wieją z każdej strony
I ziąb ściska niesłychanie.
Z nieba puch zimowy leci,
Będą mieć uciechę dzieci.
4. Rozmowa nt. wiersza
- Kto przybył saniami do nas?
- Kto z was wie w jakim miesiącu przybywa do nas zima?
- Jak zmienia nasze otoczenie?
- Jaka pogoda jest zimą?
5. Co możemy robić zimą na dworze? ( dowiemy się jak ułożymy puzzle)
Dzieci podzielone na zespoły układają obrazki z części przedstawiające sanki, narty, bałwana, łyżwy. Każdy zespół określa liczbę elementów obrazka, oraz znajduje podpis do obrazka. Po ułożeniu znajduje taki sam obrazek i podpis na tablicy, dzieli nazwę na sylaby, określa głoskę w nagłosie, wygłosie, dzieli na głoski.
6. Wyprawa do „Krainy zimy” gdzie czekają na dzieci zadania do wykonania:
- Ubieramy się ( dzieci przypominają jak należy się ubrać zimą, demonstrują ubieranie poszczególnej części garderoby).
7. Zabawa ruchowa „Zaprzęgi” wg Klanzy.
8. W „Krainie Zimy” czekają na dzieci zadania:
- rozpoznają kopertę ze swoim imieniem,
- w kopertach znajdują się wyrazy, które dzieci muszą na podkładkach ułożyć wg wskazówek n-la, np. słowo sanki połóż w prawym górnym rogu, itp.
9. Zabawa „Układamy zdania i liczymy wyrazy”
- Dzieci układają zdania z wyrazami znajdującymi się na podkładkach. Określają z ilu wyrazów składa się zdanie. Układają schemat zdania z kolorowych kartoników.
10. Zabawa ruchowa „Kto wpadł w zaspę?”
- Dzieci poruszają się przy muzyce, kiedy muzyka ucichnie kucają i zamykają oczy, nauczyciel przykrywa jedno dziecko białym materiałem, pozostałe dzieci muszą odgadnąć kogo brakuje?
11. Wykonanie karty pracy
- Rysowanie po śladzie wzorów na zimowych rękawiczkach, kolorowanie rękawiczek.
12. Ewaluacja zajęcia
- Dzieci podchodzą do tablicy i na arkuszu papieru rysują uśmiechniętą lub smutną buźkę.
13. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.