PODGLĄDAMY PRZYRODĘ WIOSNĄ!
Scenariusz wycieczki ekologicznej na terenie edukacyjnej ścieżki przyrodniczej Doliny Zimnicy w Lubinie z dnia 25 kwietnia 2014 r.
OPRACOWAŁA: JADWIGA BAKALARZ
Forma: wycieczka autokarowa- warsztaty ekologiczne w terenie
Miejsce: Dolina Zimnicy- edukacyjna ścieżka przyrodnicza
Wiek uczestników: 3-4- latki i 5, 6-latki
Liczba uczestników: około 26 dzieci z każdej grupy wiekowej
Czas trwania: około 2 godzin
CELE:
• rozbudzanie ciekawości otaczającym światem, odwagi w dociekaniu i zdobywaniu informacji,
• dostrzeganie zmian w otoczeniu przyrodniczym związanych z nową porą roku- wiosną; uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, budzenie szacunku; zwrócenie uwagi na wygląd świata roślin i zwierząt;
• poznawanie i rozróżnianie drzew iglastych i liściastych: dąb, brzoza, świerk, sosna, klon, olcha, poznawanie lub utrwalanie budowy drzew, warstw lasu,
• dostrzeganie pąków, świeżych listków, kwiatów
• poznawanie ciekawostek o mieszkańcach lasu: ptakach, zwierzętach, owadach.
• stosowanie zasad ochrony przyrody: nie hałasowanie, nie śmiecenie, porządkowanie po sobie, nie łamanie gałęzi, nie zrywanie roślin, itp.
• kształtowanie umiejętności poznawania przyrody wszystkimi zmysłami: wzrok, słuch, dotyk, węch, z wykorzystaniem akcesorii i sprzętu; lornetki, lunety, stetoskop, lupy, itp.
• rozumienie znaczenia środowiska dla zdrowia człowieka (czyste powietrze, relaks, ruch na świeżym powietrzu),
PRZEBIEG:
Uwaga!
Nauczycielka wraz z dziećmi realizuje poszczególne zajęcia i zabawy w trakcie spaceru ścieżką edukacyjną, zatrzymując się w wyznaczonych punktach ścieżki. Zabawy należy modyfikować i dostosować do możliwości rozwojowych dzieci. Ze względu na długość trasy zabawy z młodszymi dziećmi dobrze jest przeprowadzać na początkowych etapach ścieżki edukacyjnej.
I. BRAMA DO KRAINY PANI WIOSNY (wejście na teren ścieżki), zapoznanie dzieci
z zasadami bezpieczeństwa i zachowania się w środowisku przyrodniczym. Odczytywanie w trakcie spaceru informacji z tablic edukacyjnych. Oglądanie trejaży-wykonanych dla owadów (między innymi pszczół) siedlisk; obserwowanie i liczenie zawieszonych na drzewach budek lęgowych dla ptaków oraz stryszków dla nietoperzy w schronach przeciwdeszczowych. Zwrócenie uwagi na zeschłe i złamane drzewa. Obserwowanie napotkanych biedronek, mrówek, motyli z wykorzystaniem lup, lornetek, itp.
II. KONCERT PTAKÓW- Dzieci ustawiają się gęsiego lub parami, przykucają z zamkniętymi oczami. Wsłuchują się w świergot ptaków; próbują je zapamiętać. Następnie w kręgu określają odgłosy ptaków, próbują je naśladować. W ciszy z zamkniętymi oczami, nasłuchują dźwięków z otoczenia: szum wiatru w liściach drzew, śpiew ptaków, inne odgłosy. Dzieci wyrażają swoje opinie na temat słyszanych odgłosów oraz tego, który z nich nie pasuje do otoczenia w lesie i na łące.
III. DRZEWA WIOSNĄ- w trakcie spaceru dzieci docierają do małego lasku, obserwują otoczenie przyrodnicze: drzewa iglaste, liściaste, nazywają je (dąb, kasztanowiec, świerk, sosna, brzoza, olcha, itp.), rozpoznają po kształtach korony, pni, wykorzystują karty pracy z rysunkami, schematami drzew, poznają lub utrwalają warstwową budowę lasu ( leśne runo, krzewy, drzewa). Oglądają wykorzystując lupy, kartoniki, korę drzew, trawy, liście, dzielą się spostrzeżeniami. Badają za pomocą stetoskopu pnie drzew, nasłuchują czy płyną w nich soki. Wyszukują i z pomocą nauczycielki fotografują napotkane okazy przyrody: świeże listki, kwiaty, pąki, owady, gąsienice, ptaki, itp. pamiętając o przestrzeganiu zasad ochrony środowiska naturalnego.
Pomoce: aparat fotograficzny, lupy, kartoniki z wyciętym kształtem koła, biedronki, lornetki z kartonowych rulonów po ręcznikach papierowych, prawdziwe lornetki, itp.
IV. RELAKS W BRZEZINIE- (stacja przy schronach przeciwdeszczowych) Dzieci obserwują brzozy, przeliczają je, opisują ich wygląd, przytulają się do drzew, wąchają korę; badają dotykiem, nasłuchują odgłosów, szumu drzew z zamkniętymi oczami, dowiadują się o leczniczych właściwościach brzozy; wykonują pamiątkową fotografię.
V. SZUKAM DRZEWA– PRZYJACIELA– (lasek za schronami), nauczycielka proponuje dzieciom zabawę ruchową. Na sygnał słowny dzieci biegają między drzewami, na hasło „Szukaj przyjaciela” dzieci szybko zatrzymują się przy wybranym drzewie (może być 2-3 dzieci), które mocno obejmują, przytulają się policzkiem, wciągają powietrze nosem, aby czuć zapach drzewa. Po skończonej zabawie nauczycielka prosi dzieci o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami, wrażeniami po zabawach w lasku. Zwraca uwagę dzieci na pozytywne jak i negatywne rzeczy i zjawiska, które zaobserwowały lub usłyszały.
VI. ZAPACH WIOSNY-dzieci docierają do kolejnej stacji, zatrzymują się na mostku, obserwują rośliny, rzekę, następnie siadają na pieńkach, odpoczywają. Z zamkniętymi oczami i w ciszy wciągają powietrze nosem, określają zapachy: świeża zieleń, zapach kwiatów, miłe , słodkie, przyjemne, itp. Nauczycielka nawiązuje swobodną rozmowę na temat wycieczki, wrażeń, tego, co dzieciom najbardziej się podobało, co zechcą narysować po powrocie do przedszkola.
VII. POWRÓT DO AUTOKARU- dzieci wracają ścieżką do wyjścia, wsiadają do autokaru.
VIII. WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI- W przedszkolu dzieci wykonują prace plastyczno-konstrukcyjne związane z obserwowanymi drzewami, kwiatami, ptakami, kolorują kolorowanki, uzupełniają karty pracy, itp., tworzą wystawkę prac.