Scenariusz zajęć wielkanocno – ekologicznych z rodzicami
Data: 13- 03-2015r.
Nauczycielki:
Grupa: 3 - latki
Cele ogólne:
- nawiązanie bliższych relacji z rodzicami
- integracja rodziców w grupie
- wykonanie ekologiczno – wielkanocnego świecznika
- wykonanie ekologicznego ogródka
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy
Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi przy pomocy osoby dorosłej udekorować świecznik
- dziecko śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru i ilustruje piosenki ruchem
- dziecko przy pomocy rodzica i nauczyciela nazywa przedmioty potrzebne do wykonania ogródka (konewka, woda, pudełko, wata, nasiona)
- dziecko przy pomocy nauczyciela/ rodzica opisuje obrazek z zanieczyszczonym i czystym środowiskiem
Metody pracy:
-zadaniowa
-zabawowa
-praktycznego działania
Formy pracy:
-praca z całą grupą
Środki dydaktyczne:
- odtwarzacz CD z piosenkami z dziecięcego repertuaru, obrazki przedstawiające zaśmiecony las i rzekę oraz czysty las i czystą rzekę, nasiona: soi, grochu, fasoli czerwonej, ryżu, klej Magic, płyta CD (stara), podgrzewacz, stare gazety, pudełko po jogurcie, wata higieniczna, woda, konewka, nasiona rzeżuchy, żółte piórka
Przebieg:
1. Powitanie zebranych gości zabawą. Improwizacja piosenki ruchem:
„Słoneczko cieplutkie już świeci na niebie, wysyła promyki do ciebie i do ciebie.
Woła wszystkie małe dzieci i te średnie i te duże, zaśpiewajcie pięknie dzieci razem ze mną w chórze: la la la la la la la la la la la la la la la la la la la....
wg M. i M. Kluzy
2. Zabawa „Kaczy taniec”. Improwizacja piosenki ruchem.
Śpiewaj z nami kwa- kwa – kwa
Rób skrzydłami tak jak ja
Kręć kuperkiem raz i dwa
Kaczy taniec niechaj trwa.
3. Dzieci siadają z rodzicami na dywanie. Nauczyciel pokazuje dwa obrazki: z zanieczyszczonym lasem i wodą. Dzieci próbują opowiedzieć co to za miejsca, co się znajduje na obrazku (śmieci w wodzie i w rzece). To samo nauczyciel robi z obrazkami przedstawiającymi czystą rzekę i czysty las. Dzieci wskazują różnicę między obrazkami i mówią co należy robić ze śmieciami.
Nauczyciel opowiada dzieciom, że niektóre śmieci można wykorzystać powtórnie do innych rzeczy np. coś z nich zrobić. W ten sposób pokazuje im płytę CD z przyklejonym podgrzewaczem i pudełko po serku oklejone starą gazetą.
4. Dzieci siadają do stolików z rodzicami. Każde otrzymuje płytę CD z przyklejonym podgrzewaczem. Nauczyciel kładzie na stole zgromadzone nasiona i klej. Dzieci przystępują do zadania. Przy pomocy rodziców naklejają na płytę ziarenka i żółte piórka tworząc w ten sposób ekologiczno – wielkanocne świeczniki.
5. Taniec w parach do dowolnej piosenki.
6. Dzieci siadają do stolików i otrzymują przygotowane wcześniej pudełko oklejone starą gazetą. Dzieci przy pomocy rodziców nakładają do pudełek watę, nalewają do pudełka wodę i nasypują kilka ziarenek rzeżuchy. Swoje „ogródki” dzieci zabierają do domu i obserwują jak rośnie rzeżucha.
7. Zabawa ilustrowana ruchem „Uciekaj zimo”.
8. Podziękowanie za wspólną zabawę i pomoc w warsztatach.
9. Rozejście się rodziców do domu.