Scenariusz zajęć otwartych
3-4- latki
Tematyka kompleksowa - WITAJ WIOSNO !
Temat zajęć: Zwiastuny wiosny
Cele główne:
- poznanie cech charakterystycznych dla wiosny
- zaprezentowanie umiejętności dzieci z zakresu edukacji matematyczno – przyrodniczej
- czerpanie radości z wykonywanych działań , uważne słuchanie poleceń n-la
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wymienia cechy charakterystyczne wiosny
- wymienia nazwy kolorów, klasyfikuje przedmioty „ kwiaty” ze względu
na kolor
- liczy w zakresie 5,
- porównuje liczebność zbiorów używając pojęć mniej , więcej , tyle samo
- zna pojęcia długi – krótki, mały – duży
- ilustruje ruchem treść piosenki
- recytuje wierszyk
- reaguje odpowiednio na zmianę tempa utworu muzycznego
- wykonuje pracę „ motyla” przy pomocy rodzica bądź nauczyciela, prawidłowo posługuje się klejem
- wypowiada się na dany temat
Formy:
indywidualna, zbiorowa
Metody:
praktycznego działania – klasyfikowanie, przyklejanie,
aktywizujące- zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa,
zabawa muzyczno-rytmiczna, zagadki
podająca
Środki dydaktyczne: kwiatki , doniczki z ziemią, żółte paski długie i krótkie- ( promyki słońca), żółte koło, obrazek z niedźwiedziem, kartka niebieska i zielona z przyklejonymi żabkami, płyta cd. Z piosenkami, karty pracy – motyle, klej.
Przebieg zajęć:
Powitanie dzieci i rodziców piosenką:
Wszyscy są witam was zaczynamy już czas
Jestem ja , jesteś ty raz, dwa, trzy
Dzieci pokazują wybrane ćwiczenie paluszkowe ( śpiewają do melodii Panie Janie) :
Każda rączka, każda rączka
Pięć paluszków ma, pięć paluszków ma
Paluszki witamy, wszystkie przeliczamy
ty i ja, ty i ja
Liczymy paluszki
Taniec na powitanie.
STAŃMY W KOLE
Stańmy w kole złączmy ręce
i zatańczmy jak najprędzej.
Tańczysz Ty, tańczę ja,
dookoła raz i dwa.
Tańczysz Ty, tańczę ja,
a orkiestra gra.
Zróbmy teraz dwa kółeczka,
proszę chłopców do środeczka.
Tańczysz Ty, tańczę ja,
dookoła raz i dwa.
Tańczysz Ty, tańczę ja,
a orkiestra gra
II.
Dzieci siadają w kręgu .
N. Jaką porę roku będziemy witać jutro?
- wypowiedzi dzieci
N. Dlaczego ubierzemy się na zielono?
- wypowiedzi dzieci
N. Po czym jeszcze poznamy wiosnę?
- wypowiedzi dzieci
N. Zagadki- zwiastuny wiosny ;
Zagadka 1
Gdy się chowa za chmury , świat się staje ponury
A weselej na świecie, kiedy z góry świeci
słońce
N.Zrobimy teraz wspólnie słoneczko, które wiosną coraz dłużej i mocniej świeci i grzeje
Każde dziecko dostaje pasek – długi lub krótki symbolizujący promień słońca- porównują długości
Zadaniem dzieci jest położenie wokół żółtego koła- promieni , na początku długie promyki, potem krótkie
Dzieci recytują wierszyk
Marcowe słoneczko
Cz. Janczarski
Jakie dziś jest niebo?
Błękitne....
Różowe...
Kto je tak maluje?
Słoneczko marcowe.
Kapie z sopli woda
I śnieg znika z łąki
Słońce dzisiaj robi
Wiosenne porządki
N. Skoro słońce robi wiosenne porządki to wy też mi w czymś pomożecie
Zagadka 2: Kolorowe i pachnące rosną wiosną w ogródku i na łące
N. prezentuje dzieciom kolorowe kwiaty, doniczki
Dzieci opisują różnice między przedmiotami .
Dz. mówią co jest potrzebne żywym roślinom do życia ; woda, słońce,ziemia
Dz. liczą doniczki, każde dziecko wkłada swój kwiat do odpowiedniej doniczki.
Dz.liczą , porównują używając pojęć: mniej , więcej, tyle samo.
Zagadka 3. Smacznie śpi w gawrze w czasie białej zimy.
My go nie zbudzimy bo się go boimy.
Kiedy ciepła wiosna stopi śnieg i lód
on budzi się ze snu i pyta o miód
Zabawa muzyczno- ruchowa „ Hej miśki czas wstać” Dzieci wiedzą ,że niektóre zwierzęta budzą się ze snu
Dzieci reagują na zmianę tempa w muzyce
Słoneczko już wysoko, śnieg pięknie iskrzy się
Muminki pod kołderką chrapią we śnie.
Nudzę się jak mops, lub jak samotny kret,
lecz ta piosenka śpiochów zbudzi wnet:
Hej Miśki, czas wstać! Jak można tak spać?!
Wasz sen już całe wieki trwa. No wstawać raz dwa!
Hej Miśki, czas wstać! Jak można tak spać?!
Wasz sen już całe wieki trwa. No wstawać raz dwa!
Zagadka 4
Skacząc po łące szybko uciekam , gdy dziób czerwony zobaczę z daleka
Nauczycielka prezentuje dzieciom 2 plansze – niebieską i zieloną z różną ilością żabek. Zadaniem dzieci jest wyjaśnienie , które żabki są w stawie, a które na łące. Dzieci liczą , porównują używając pojęć mniej, więcej, tyle samo. Przyczepiają brakującą ilość żabek, aby na dwóch planszach było tyle samo.
Dzieci opisują także wygląd bociana, mówią czym się żywi,
Dzieci śpiewają piosenkę .
Kle ,kle bocku kle,kle
Witaj nam bocianie
Łąka ci szykuje, łąka ci szykuje żabki na śniadanie
Zabawa orientacyjno- porządkowa Żabki i bocian
Dzieci reagują na sygnał dźwiękowy
Zagadka 5
Piękne, kolorowe fruwają nad łąką,
gdy tylko pojawi się słonko
Dzieci wykonują pracę – motyla – kółka małe przyklejają na górze, duże na dole
Dzieci siadają w kole ; każdy po kolei przekazując sobie grupową maskotkę - żabkę wypowiada się zaczynając zdanie Lubię wiosnę , ponieważ......
Oczywiście może się zdarzyć, że przedszkolak ma odmienne zdanie i powie Nie lubię wiosny, ponieważ......
III.
Podziękowanie dzieciom za wspólnie spędzony czas , pracę , uwagę.
Na cześć wiosny Hip, hip huuurrra
Zaśpiewanie piosenki
Wiosenna piosenka
1.Zima się skończyła, wiosny nadszedł czas
Łąka się zbudziła, zbudził się i las
Ref. Kukułeczka głośno kuka, kuku, kuku
Bociek żabki sobie szuka , mniam, mniam, mniam
Łąka się zbudziła , zbudził się i las
2. Hopsasa do lasa , każdy biegnie sam
Kwiatków cała masa rośnie tu i tam
Ref. Kukułeczka głośno kuka, kuku, kuku
Bociek żabki sobie szuka , mniam, mniam, mniam
Kwiatków cała masa rośnie tu i tam