Scenariusz zajęć
Temat: „W marcu jak w garncu”
Prowadząca: J. Olszewska, A. Popielarz
Grupa: II „Misiaki” 3,4-latki
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności rozumienia zjawisk atmosferycznych
- wdrażanie do wyrażania emocji podczas inscenizacji piosenki ciałem
Cele operacyjne:
dziecko:
- wypowiada się na temat zachodzących zmian pogodowych
- inscenizuje ruchem ciała treść piosenki
- wyraża emocje
- kojarzy symbol z pogodą
- zna i nazywa warunki pogodowe
- współdziała z grupą
- skupia uwagę na zadaniu
- zna źródła informacji pogodowych
- wie, o czym mówi osoba zapowiadająca pogodę w radio lub telewizji(np., że będzie padał deszcz lub śnieg, że będzie wiał wiatr)
Środki dydaktyczne:
- płyta CD, Klanza
- instrumenty muzyczne
- ilustracje przedstawiające pogodę, „ marcowy garnek”
-kalendarz pogody
- projektor
Metoda:
- wyjaśniająca
- podająca
- praktycznego działania
Forma:
- grupowa
- indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Śpiew zbiorowy piosenki: „Cichuteńko już siadamy i zajęcia zaczynamy.”
2. Wprowadzenie do tematu. Odczytanie wiersza przez N. pt. : „Marzec powrócił” H.Zdzitowskiej
Marzec powrócił
Marzec powrócił, więc zmienna pogoda.
Co dzień inaczej- wiosenna moda?
W poniedziałek słonko
We wtorek deszcz leje
W środę bardzo zimno
W czwartek wicher wieje
W piątek śnieżek pada
W sobotę słonko świeci
W niedzielęcieplutko, więc cieszą się dzieci.
(N. wiesz na tablicy odpowiednie ilustracje pod właściwym dniem tygodnia)
3. Nauczycielka zadaje pytania dzieciom
- jak nazywał się miesiąc w naszym wierszu?
-co działo się w poniedziałek, a co we wtorek?
- jaką pogodą marzec przywitał nas w środę, a jaką we czwartek?
- jaka pogoda była w sobotę i niedzielę?
- czy pogoda w każdy dzień była taka sama, czy się zmieniała?
- czy pogoda obserwowana przez was w domu też była przez cały tydzień taka sama?
Dz. otrzymały wcześniej tygodniową kartę pracy do domu. Zaznaczały codziennie właściwą
pogodę dla danego dnia tygodnia poprzez zakolorowanie odpowiedniego pola.
4. N. zadaje dzieciom pytanie:
- jaki miesiąc mamy teraz?
- czy znacie jakieś przysłowia ludowe związane z pogodą marcową? Co ono oznacza? Jak je
wytłumaczyć?
- dz. dopasowują do „marcowego garnka” elementy oznaczające pogodę (obrazki tęczy,
słońca, deszczu, śniegu, wiosennych kwiatów)
5. Słuchanie wiersza „Marzec”.
Marzec ma ogromny garniec.
Mieszka w nim przez całe noce,
Wieje w garncu nieustannie
Syczy coś i bulgocze.
- Powiedź, Marcu,
Co masz w garncu?
- Mam składniki różnorodne:
Wiatry ciepłe, wiatry chłodne,
Chmury, słońce, śnieg i wodę- z nich przyrządzam Wam pogodę.
Dwie osoby prowadzą dialog
5. Zabawa ruchowa przy muzyce z wykorzystaniem instrumentów muzycznych „Pada deszczyk wieje wiatr” Klanza
- dz. ruchem ciała inscenizują pogodę w takt muzyki
6. N. zadaje dzieciom pytanie czy wiedzą, jakimi elementami można oznaczyć pogodęodwołanie się symboli wykorzystywanych przez cały miesiąc na kalendarzu pogody
-n pyta dz. czy mogą gdzieś sprawdzić, jaka będzie pogoda następnego dnia, gdzie można się tego dowiedzieć?
7. Odtworzenie prognozy pogody z komputera.
Czy ważne jest to , aby wiedzieć wcześniej o prognozie pogody?
Komu potrzebne są te wiadomości i gdzie można je usłyszeć?
8. „Jestem panią/ panem z telewizji”
- dz. obserwują pogodę z okna przedszkola, wypowiadają się na temat dzisiejszej pogody
9. Podział wyrazów na sylaby: pogoda, słońce, deszczyk, wietrzyk, ulewa, grad
10. Zabawa ruchowa – dz. biegają po sali, na sygnał pokazują ruchem: wiatr, deszcz, słońce.
Zabawa ruchowa w kole „W marcu jak w garncu” oparta na bazie zabawy „sałatka owocowa”
Każde dz. ma emblemat symbolizujący jakieś zjawisko atmosferyczne, na hasło wybrane symbole zamieniają się miejscami.
11. Wykonanie pracy plastycznej
Dz. na kartkę w kształcie garnka przyklejają gotowe elementy pogody
12. Ewaluacja- zadaniem dzieci jest wymienić chociaż jeden element marcowej pogody. Za poprawną odpowiedź dz. otrzymuje emblemat – ilustrację „W marcu jak w garncu”