Scenariusz z okazaji "Dnia wody"
Miejskie Przedszkole nr 2
Nauczyielki: Anna Dobrzyńska
Cele operacyjne
- integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie,
- uświadamianie dzieciom, że woda jest niezbędna do życia
- prezentacja doświadczeń z wodą
- utrwalanie postaw proekologicznych
- wdrażanie do oszczędzania wody
- przeliczanie w zakresie 10
- zachęcanie do samodzielnych sądów i wypowiedzi
- wyciąganie wniosków
Podstawa programowa
Ad 1, p. 3
w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;
Ad 4, p. 1
przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);
Ad 4, p. 3
stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
Ad 8, p. 1
śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
Ad 9, p. 2
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
Ad 12, p. 2
wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);
Ad 13, p. 1
liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
Metody
czynna, oglądowa, aktywizująco-twórcza, eksperymentu
Formy pracy
indywidualna, zespołowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne
woda, kubeczki, sól, cukier, mąka, łyżeczki, zagadki, krople wody z papieru, butelki plastikowe po wodzie mineralnej, plakat, farby, klej, mazaki, bibuła,, kolorowy papier samoprzylepny, monety, kasza, oliwa, kwasek, soda, płyn do mycia naczyń, papier, folia aluminiowa
Przebieg
1. Zagadki słowne – dzieci łapią piłeczkę i zgadują zagadki z koszyka.
* Jest w morzu i rzece, w jeziorze i w stawie. Jest także w herbacie
i kawie. (WODA)
* Cieszy się gleba, gdy on spada z nieba. (DESZCZ)
* Mieszkam wysoko na niebie, ale na Ziemi, tam w dole,
gdy tylko mnie zobaczą chwytają za parasole. (CHMURA)
* Spogląda z wysoka na kurki, na wannę,
gdy go używasz, udaje fontannę. (PRYSZNIC)
* Ma na dnie piasek albo kamienie.
Do morza spieszy wciąż niestrudzenie. (RZEKA)
* Tak samo zwie się drobniutki deszcz, jak zupka, którą czasami jesz. (KAPUŚNIACZEK)
* Przypnij łyżwy, rękę podaj!
Po tej wodzie – lecz nie wodzie, będziemy się ślizgać co dzień. (LÓD)
* Zimny, biały z nieba leci, bardzo go lubicie dzieci.
A gdy słońce mocniej grzeje, to się woda z niego leje. (ŚNIEG)
* Zgadnij, jakie kurki pozwalają co dzień płynąć zimnej albo ciepłej wodzie.(KRANY)
2. DOŚWIADCZENIA Z WODĄ
Ile się zmieści?
szklanka, woda, monety
Napełnij szklankę wodą po brzeg Powoli, ostrożnie wrzucaj monety.
Wulkan
woda z sodą, płynem do naczyń i farbą, w drugiej woda z kwaskiem, wlać i wybuchnie.
Łączenie wody z solą , cukrem ,mąką, kaszą oliwą - sprawdzanie czy dany składnik się rozpuści, będzie pływał na powierzchni czy osiądzie na dnie
3. Przeliczanie kropli wody w zakresie 10.
4. WYŚCIGI PAPIEROWYCH ŁÓDEK – Foliowa tafla wody –zawodnicy
z poszczególnych grup na sygnał nauczycielki, popychają łodzie siłą wydmuchiwanego z płuc powietrza.
5. Tworzenie etykiet na butelki po wodzie mineralnej.
6. Wymyślenie hasła zachęcającego do picia wody.
7. Wspólne śpiewanie piosenek związanych z woda np. "Mamo, tato, wolę wodę"